Пливање на светското првенство во водени спортови 2011

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во пливање на Светското првенство во водени спортови 2011 ќе се одржат од 24-31 јули во Ориенталнито Спортски Центар во Шангај, Кина.[1] Пливањето е една од петте дисциплини на првенството.

Резиме на медали[уреди | уреди извор]

Табела на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  САД 16 5 8 29
2  Кина 5 2 7 14
3  Бразил 3 0 0 3
4  Австралија 2 8 3 13
5  Франција 2 3 5 10
6  Обединето Кралство 2 3 0 5
 Италија 2 3 0 5
8  Холандија 2 1 3 6
9  Данска 2 1 0 3
10  Русија 1 3 0 4
11  Шведска 1 1 0 2
12  Унгарија 1 0 3 4
13  Белорусија 1 0 0 1
 Норвешка 1 0 0 1
 Јужна Кореја 1 0 0 1
16  Јапонија 0 4 2 6
17  Канада 0 3 1 4
18  Полска 0 1 0 1
19  Германија 0 0 5 5
20  Јужна Африка 0 0 3 3
Вкупно 42 38 40 120

Резултати[уреди | уреди извор]

Мажи[уреди | уреди извор]

Натпреварување Злато Сребро Бронза
50 m краул
Flag of Brazil.svg Цезар Сиело
Бразил (BRA)
21.52 Flag of Italy.svg Лука Дото
Италија (ITA)
21.90 Flag of France.svg Алан Бернард
Франција (FRA)
21.92
100 m краул
Flag of Australia.svg Џејмс Магнусен
Австралија (AUS)
47.63 Flag of Canada.svg Брент Хејден
Канада (CAN)
47.95 Flag of France.svg Вилијам Мејнард
Франција (FRA)
48.00
200 m краул
Flag of the United States.svg Рајан Лохте
САД (USA)
1:44.44 Flag of the United States.svg Мајкл Фелпс
САД (USA)
1:44.79 Flag of Germany.svg Пол Бидерман
Германија (GER)
1:44.88
400 m краул
Flag of South Korea.svg Парк Тае-Хван
Јужна Кореја (KOR)
3:42.04 Flag of the People's Republic of China.svg Сун Јанг
Кина (CHN)
3:43.24 Flag of Germany.svg Пол Бидерман
Германија (GER)
3:44.14
800 m краул
Flag of the People's Republic of China.svg Сун Јанг
Кина (CHN)
7:38.57 Flag of Canada.svg Рајан Кокхрејн
Канада (CAN)
7:41.86 Flag of Hungary.svg Герго Кис
Унгарија (HUN)
7:44.94
1500 m краул
Flag of the People's Republic of China.svg Сун Јанг
Кина (CHN)
14:34.14
СР
Flag of Canada.svg Рајан Кокхрејн
Канада (CAN)
14:44.46 Flag of Hungary.svg Герго Кис
Унгарија (HUN)
14:45.66
НР
50 m грбно
Flag of the United Kingdom.svg Лиам Танкок
Велика Британија (GBR)
24.50 Flag of France.svg Камил Лакурт
Франција (FRA)
24.57 Flag of South Africa.svg Герхардус Зандберг
ЈАР (RSA)
24.66
100 m грбно
Flag of France.svg Џереми Стравиус
Франција (FRA)
Flag of France.svg Камил Лакурт
Франција (FRA)
52.76   Не е доделено Flag of Japan.svg Рјоскуе Ирие
Јапонија (JPN)
52.9
200 m грбно
Flag of the United States.svg Рајан Лохте
САД (USA)
1:52.96 Flag of Japan.svg Рјосуке Ирие
Јапонија (JPN)
1:54.11 Flag of the United States.svg Тајлер Клери
САД (USA)
1:54.69
50 m градно
Flag of Brazil.svg Фелипе Франка Соуза
Бразил (BRA)
27.01 Flag of Italy.svg Фабио Скоцоли
Италија (ITA)
27.17 Flag of South Africa.svg Камерон ван дер Бург
ЈАР (RSA)
27.19
100 m градно
Flag of Norway.svg Александер Дале Оен
Норвешка (NOR)
58.71 Flag of Italy.svg Фабио Скоцоли
Италија (ITA)
59.42 Flag of South Africa.svg Камерон ван дер Бург
ЈАР (RSA)
59.49
200 m градно
Flag of Hungary.svg Даниел Ѓурта
Унгарија (HUN)
2:08.41 Flag of Japan.svg Косуке Китаџима
Јапонија (JPN)
2:08.63 Flag of Germany.svg Кристијан вом Лем
Германија (GER)
2:09.0
50 m делфин
Flag of Brazil.svg Цезар Сиело
Бразил (BRA)
23.10 Flag of Australia.svg Мет Таргет
Австралија (AUS)
23.28 Flag of Australia.svg Геоф Хагил
Австралија (AUS)
23.35
100 m делфин
Flag of the United States.svg Мајкл Фелпс
САД (USA)
50.71 Flag of Poland.svg Конрад Черниак
Полска (POL)
51.15 Flag of the United States.svg Тајлер МекГил
САД (USA)
51.26
200 m делфин
Flag of the United States.svg Мајкл Фелпс
САД (USA)
1:53.34 Flag of Japan.svg Такеши Мацуда
Јапонија (JPN)
1:54.01 Flag of the People's Republic of China.svg Ву Пенг
Кина (CHN)
1:54.67
200 m поединечно мешано
Flag of the United States.svg Рајан Лохте
САД (USA)
1:54.00
СР
Flag of the United States.svg Мајкл Фелпс
САД (USA)
1:54.16 Flag of Hungary.svg Ласло Чех
Унгарија (HUN)
1:57.69
400 m поединечно мешано
Flag of the United States.svg Рајан Лохте
САД (USA)
4:07.13 Flag of the United States.svg Тајлер Клери
САД (USA)
4:11.17 Flag of Japan.svg Јуја Хорихата
Јапонија (JPN)
4:11.98
4×100 m краул штафета
 Австралија
Џејмс Магнусен (47.49)
Мет Таргет (47.87)
Метју Абуд (47.92)
Имон Саливен (47.72)
3:11.00  Франција
Алан Бернард (48.75)
Џереми Стравиус (47.78)
Вилијам Мејнард (47.39)
Фабиен Гилот (47.22)
3:11.14  САД
Мајкл Фелпс (48.08)
Герет Вебер-Бејл (48.33)
Џејсон Лежак (48.15)
Натан Адријан (47.40)
3:11.96
4×200 m краул штафета
 САД
Мајкл Фелпс (1:45.53)
Питер Вандеркај (1:46.07)
Рики Беренс (1:46.51)
Рајан Лохте (1:44.56)
7:02.67  Франција
Јаник Анхел (1:45.25)
Грегори Малет (1:46.81)
Џереми Стравиус (1:45.40)
Фабиен Гилот (1:47.35)
7:04.81  Кина
Ванг Шун (1:47.09)
Занг Лин (1:46.14)
Ли Јунки (1:47.30)
Сун Јанг (1:45.14)
7:05.67
4×100 m мешана штафета
 САД
Ник Томан (53.61)
Марк Ганглоф (1:00.24)
Мајкл Фелпс (50.57)
Натан Адријан (47.64)
3:32.06  Австралија
Хејден Стокел (54.22)
Брентон Рикард (59.32)
Геоф Хагил (51.72)
Џејмс Магнусен (47.00)
3:32.26  Германија
Хелге Меу (53.53)
Хендрик Фелдвер (59.72)
Бенџамин Старк (51.83)
Пол Бидерман (47.52)
3:32.60
ДР Државен рекорд | АФ Африкански рекорд | АМ Американски рекорд | АЗ Азиски рекорд | РШ Рекорд на Првенството | ЕР Европски рекорд | ОК Рекорд на Океанија | СР Светски рекорд
(Ако е постигнат светски рекорд, тој автоматски е рекорд на првенството и регионот.

Жени[уреди | уреди извор]

Натпреварување Злато Сребро Бронза
50 m краул
Flag of Sweden.svg Терез Алшамар
Шведска (SWE)
24.14 Flag of the Netherlands.svg Раноми Кромовиџоџо
Холандија (NED)
24.27 Flag of the Netherlands.svg Марлин Велдхуис
Холандија (NED)
24.49
100 m краул
Flag of Belarus.svg Александра Херасименија
Белорусија (BLR)
Flag of Denmark.svg Жанет Отесен
Данска (DEN)
53.45   Не е доделено Flag of the Netherlands.svg Раноми Кромовиџоџо
Холандија (NED)
53.66
200 m краул
Flag of Italy.svg Федерика Пелегрини
Италија (ITA)
1:55.58 Flag of Australia.svg Келји Палмер
Австралија (AUS)
1:56.04 Flag of France.svg Камил Муфат
Франција (FRA)
1:56.10
400 m краул
Flag of Italy.svg Федерика Пелегрини
Италија (ITA)
4:01.97 Flag of the United Kingdom.svg Ребека Адлингтон
Велика Британија (GBR)
4:04.01 Flag of France.svg Камил Муфат
Франција (FRA)
4:04.06
800 m краул
Flag of the United Kingdom.svg Ребека Адлингтон
Велика Британија (GBR)
8:17.51 Flag of Denmark.svg Лоте Фрис
Данска (DEN)
8:18.20 Flag of the United States.svg Кејт Циглер
САД (USA)
8:23.36
1500 m краул
Flag of Denmark.svg Лоте Фрис
Данска (DEN)
15:49.59 Flag of the United States.svg Кејт Циглер
САД (USA)
15:55.60 Flag of the People's Republic of China.svg Ли Ксуанксу
Кина (CHN)
15:58.02
50 m грбно
Flag of Russia.svg Анастасија Зуева
Русија (RUS)
27.79 Flag of Japan.svg Аја Тераква
Јапонија (JPN)
27.93 Flag of the United States.svg Миси Френклин
САД (USA)
28.01
100 m грбно
Flag of the People's Republic of China.svg Зао Јинг
Кина (CHN)
59.05 Flag of Russia.svg Анастасија Зуева
Русија (RUS)
59.06 Flag of the United States.svg Натали Коглин
САД (USA)
59.1
200 m грбно
Flag of the United States.svg Миси Френклин
САД (USA)
2:05.10
АМ
Flag of Australia.svg Белинда Хокинг
Австралија (AUS)
2:06.06 Flag of the Netherlands.svg Шарон ван Рувендал
Холандија (NED)
2:07.78
50 m градно
Flag of the United States.svg Џесика Харди
САД (USA)
30.19 Flag of Russia.svg Јулија Ефимова
Русија (RUS)
30.49 Flag of the United States.svg Ребека Сони
САД (USA)
30.58
100 m градно
Flag of the United States.svg Ребека Сони
САД (USA)
1:05.05 Flag of Australia.svg Лејзел Џонс
Австралија (AUS)
1:06.25 Flag of the People's Republic of China.svg Ји Липинг
Кина (CHN)
1:06.52
200 m градно
Flag of the United States.svg Ребека Сони
САД (USA)
2:21.47 Flag of Russia.svg Јулија Ефимова
Русија (RUS)
2:22.22 Flag of Canada.svg Марта МекКејб
Канада (CAN)
2:24.81
50 m делфин
Flag of the Netherlands.svg Инге Декер
Холандија (NED)
25.71 Flag of Sweden.svg Терез Алшамар
Шведска (SWE)
25.76 Flag of France.svg Мелани Хенике
Франција (FRA)
25.86
100 m делфин
Flag of the United States.svg Дана Волмер
САД (USA)
56.87 Flag of Australia.svg Алиша Кутс
Австралија (AUS)
56.94 Flag of the People's Republic of China.svg Лу Јинг
Кина (CHN)
57.06
200 m делфин
Flag of the People's Republic of China.svg Јиао Лиујанг
Кина (CHN)
2:05.55 Flag of the United Kingdom.svg Елен Ганди
Велика Британија (GBR)
2:05.59 Flag of the People's Republic of China.svg Лиу Зиге
Кина (CHN)
2:05.90
200 m поединечно мешано
Flag of the People's Republic of China.svg Је Шивен
Кина (CHN)
2:08.90 Flag of Australia.svg Алиша Кутс
Австралија (AUS)
2:09.00 Flag of the United States.svg Аријана Кукорс
САД (USA)
2:09.12
400 m поединечно мешано
Flag of the United States.svg Елизабет Беизел
САД (USA)
4:31.78 Flag of the United Kingdom.svg Хана Мајли
Велика Британија (GBR)
4:34.22 Flag of Australia.svg Стефани Рајс
Австралија (AUS)
4:34.23
4×100 m краул штафета
 Холандија
Инге Декер (54.91)
Раноми Кромовиџоџо (53.26)
Марлин Велдхуис (53.33)
Фемке Химскирк (52.46)
3:33.96  САД
Натали Коглин (54.09)
Миси Френклин (52.99)
Џесика Харди (54.12)
Дана Волмер (53.27)
3:34.47  Германија
Брита Стефен (54.51)
Силке Липок (54.17)
Лиса Витинг (53.85)
Даниела Шрајбер (53.12)
3:36.05
4×200 m краул штафета
 САД
Миси Френклин (1:55.06)
Дани Кнутсон (1:57.18)
Кети Хофман (1:57.41)
Алисон Шмит (1:56.49)
7:46.14  Австралија
Бронте Барат (1:55.86)
Блер Еванс (1:57.69)
Енџи Баинбриџ (1:57.36)
Кајл Палмер (1:55.51)
7:47.42  Кина
Чен Куиан (1:57.37)
Панг Јиајанг (1:56.97)
Лиу Јинг (1:57.85)
Танг Ји (1:55.47)
7:47.66
4×100 m мешана штафета
 САД
Натали Коглин (59.12)
Ребека Сони (1:04.71)
Дана Волмер (55.74)
Миси Френклин (52.79)
3:52.36
(AM)
 Кина
Зао Јинг (59.24)
Ји Липинг (1:06.27)
Лу Јинг (56.77)
Танг Ји (53.33)
3:55.61  Австралија
Белинда Хокинг (59.91)
Лејзел Џонс (1:06.18)
Алисија Кутс (56.69)
Меринда Дингјан (54.35)
3:57.13
ДР Државен рекорд | АФ Африкански рекорд | АМ Американски рекорд | АЗ Азиски рекорд | РШ Рекорд на Првенството | ЕР Европски рекорд | ОК Рекорд на Океанија | СР Светски рекорд
(Ако е постигнат светски рекорд, тој автоматски е рекорд на првенството и регионот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Распоред за 14тото Светско првенство во водени спортови“. ФИНА. Архивирано од изворникот на 2012-08-15. Посетено на 2011-02-12.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]