Скокови во вода на светското првенство во водени спортови 2011 - синхронизирани скокови од 10м во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварувањата во синхронизирани скокови за жени од 10м на Светско првенство во водени спортови 2011 беа одржани на 18 јули со тоа што прелиминарната рунда се одржа во утринската, а финалето во вечерната сесија.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Ванг Хао
Чен Руолин
 Кина
Алекс Крок
Мелиса Ву
 Австралија
Кристин Стојер
Нора Субшински
 Германија

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминарната рунда беше одржаан од 10:00 по месно време.[1] Финалето се одржа во 17:15.[2]

Зелената ги означува финалистите Најдобрите дванаесет продолжуваат во финалето.

Место Скокач Нација Прелиминации Финале
Бодови Место Бодови Место
Gold medal icon.svg Ванг Хао
Чен Руолин
 Кина 335.34 1 362.58 1
Silver medal icon.svg Алекс Крок
Мелсиа Ву
 Австралија 303.66 2 325.92 2
Bronze medal icon.svg Кристин Стојер
Нора Субшински
 Германија 292.56 3 316.29 3
4 Тонија Куч
Сара Бароу
 Обединето Кралство 290.28 4 314.52 4
5 Викторија Потјехтина
Јулија Прокопчук
 Украина 283.62 7 311.64 5
6 Леонг Мун Ји
Панделела Ринонг
 Малезија 289.50 6 305.34 6
7 Меган Бенфеито
Роселин Филион
 Канада 289.65 5 303.87 7
8 Паола Еспиноса
Татиана Ортиз
 Мексико 269.49 10 298.80 8
9 Дарија Говор
Јулија Колутунова
 Русија 266.28 11 291.24 9
10 Чо Кум Хуи
Ким Јин Ок
 Северна Кореја 273.06 8 278.64 10
11 Ана Џејмс
Мери Бет Дуникај
 САД 272.10 9 278.22 11
12 Корина Поповици
Мара Аикобае
 Романија 253.62 12 273.48 12
13 Вило Кармос
Зофија Рајсингер
 Унгарија 244.68 13
14 Лисет Рамирез
Флоренсија Бетнакурт
 Венецуела 221.04 14

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]