Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 200м краул во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
200м краул за мажи
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 25, 2011 (прелиминации и полуфинале)
јули 26, 2011 (финале)
Натпреварувачи60 од 51 нации
Победничко време1:44.44
Медалисти
Златен медал   САД
Сребрен медал   САД
Бронзен медал   Германија
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во 200м краул за мажи во пливачките дициплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 25 и 26 јули. Прелиминациите и полуфиналето се одржаа на 25 јули, додека финалето на 26 јули.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањата, светските ишампионатските рекорди беа следниве:

Име Нација Време Локација Датум
Светски рекорд
Рекорд на Шампиоантот
Пол Бидерман  Германија 1:42.00 Рим 28 јули 2009

Ниту светски ниту шампионатски рекорди беа поставени во ова натпреварување.=

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминации[уреди | уреди извор]

60 пливачи учествуваа во 8 групи, квалификуваните пливачи се следниве:[1]

Место Група Линија Место Нација Време Забелешки
1 7 4 Рајан Лохте  САД 1:46.34 Q
2 7 3 Себастијан Вершуренn  Холандија 1:46.53 Q
3 8 5 Пол Бидерман  Германија 1:46.56 Q
4 8 4 Парк Тае Ван  Јужна Кореја 1:46.63 Q
5 7 5 Мајкл Фелпс  САД 1:46.98 Q
6 6 4 Јаник Ањел  Франција 1:47.11 Q
7 7 7 Доминик Мајхтри  Швајцарија 1:47.38 Q
8 8 1 Рос Девенпорт  Обединето Кралство 1:47.59 Q
9 8 3 Данила Изотов  Русија 1:47.72 Q
10 7 8 Шејн Фрејзер Кајмански Острови 1:47.73 Q
11 6 6 Роберт Ренвик  Обединето Кралство 1:47.88 Q
12 5 3 Нимрод Шапира Бар-Ор  Израел 1:48.11 Q
13 7 1 Јуки Кобори  Јапонија 1:48.19 Q
14 6 5 Никита Лобинцев  Русија 1:48.28 Q
15 5 8 Николас Оливеира  Бразил 1:48.33 Q
16 8 6 Кенрик Монк  Австралија 1:48.42 Q
17 8 2 Тим Валбургер  Германија 1:48.43
18 6 7 Џанлука Маглија  Италија 1:48.54
19 6 1 Шо Учида  Јапонија 1:48.64
20 6 8 Марко Белоти  Италија 1:48.66
21 5 5 Маркус Роган  Австрија 1:48.82
22 6 3 Ромас Фрејзер-Холмс  Австралија 1:48.86
23 4 3 Метју Стенли  Нов Зеланд 1:48.93
24 7 2 Ли Јунки  Кина 1:48.94
25 7 6 Жан Басон  Јужна Африка 1:48.95
26 8 8 Глен Сургелус  Белгија 1:48.96
27 5 6 Чад Боброски  Канада 1:49.01
28 5 7 Кристијан Квинтеро  Венецуела 1:49.27
29 6 2 Јианг Хаики  Кина 1:49.43
30 8 7 Јуст Реијнс  Холандија 1:49.56
31 3 5 Вон Каи Ваи Дејвид  Хонгконг 1:49.58
32 5 2 Мадс Глеснер  Данска 1:49.59
33 5 1 Бенџамин Хокин  Парагвај 1:49.85
34 4 5 Доминик Страга  Хрватска 1:51.35
35 4 4 Радован Силјевски  Србија 1:51.42
36 3 2 Увис Калнис  Латвија 1:52.20
37 4 2 Робин Андресон  Шведска 1:52.21
38 5 4 Рајан Пини  Папуа Нова Гвинеја 1:52.23
39 4 6 Матео де Анхуло  Колумбија 1:52.25
40 4 7 Џеси Лакуна  Филипини 1:52.27
41 3 4 Мартин Качер  Уругвај 1:52.49
42 4 1 Каи Куан Јео  Сингапур 1:52.54
43 3 7 Марио Монтоја  Костарика 1:52.64
44 4 8 Раул Мартинез  Порторико 1:52.93
45 3 1 Себастијан Јансен  Перу 1:53.68
46 3 6 Иракли Ревишвили  Грузија 1:54.02
47 2 4 Николас Шваб  Доминиканска Република 1:54.95
48 2 5 Метју Абејсинге  Шри Ланка 1:55.33
48 3 3 Пам Нгујен  Виетнам 1:55.33
50 2 2 Алан Гутиерез  Хондурас 1:56.74
51 2 3 Емануеле Николини  Сан Марино 1:57.23
52 2 7 Куинтон Делие  Намибија 1:57.47
53 3 8 Мохамед Мадух  Кувајт 1:57.64
54 2 6 Џемал Ле Гранд  Аруба 1:58.24
55 1 4 Обаид Ал Џасми  ОАР 1:58.49
56 2 1 Гебрел Ахмед  Палестински територии 2:02.27
57 2 8 Метју Маркет  Маврициус 2:02.41
58 1 5 Пол Елаиса  Фиџи 2:03.95
59 1 3 Андерсон Лим  Брунеј 2:06.40
60 1 6 Рајан Гивинден  Сејшели 2:18.07

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Полуфиналето се одржа во 18:57.[2]

Полуфинале 1[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 3 Јаник Ањел  Франција 1:45.62 Q
2 5 Парк Тае Ван  Јужна Кореја 1:46.23 Q
3 1 Никита Лобинцев  Русија 1:47.34 Q
4 4 Себастијан Вершурен  Холандија 1:47.52
5 6 Рос Девенпорт  Обединето Кралство 1:47.76
6 8 Кенрик Монк  Австралија 1:47.86
7 2 Шејн Фрејзер Кајмански Острови 1:48.46
8 7 Нимрод Шапира Бар Ор  Израел 1:48.59

Полуфинале 2[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 5 Пол Бидерман  Германија 1:45.93 Q
2 4 Рајан Лохте  САД 1:46.11 Q
3 3 Мајкл Фелпс  САД 1:46.91 Q
4 6 Доминик Мајхтри  Швајцарија 1:47.30 Q
5 2 Данила Изотов  Русија 1:47.39 Q
6 7 Роберт Ренвик  Обединето Кралство 1:47.89
7 8 Николас Оливеира  Бразил 1:48.18
8 1 Јуки Кобори  Јапонија 1:48.65

Финале[уреди | уреди извор]

Финалето се одржа во 18:02.[3]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
3 Рајан Лохте  САД 1:44.44
2 Мајкл Фелпс  САД 1:44.79
5 Пол Бидерман  Германија 1:44.88
4 6 Парк Тае Ван  Јужна Кореја 1:44.92
5 4 Јаник Ањел  Франција 1:44.99
6 1 Никита Лобинцев  Русија 1:46.57
7 7 Доминик Мајхтри  Швајцарија 1:47.02
8 8 Данила Изотов  Русија 1:47.46

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 200м краул за мажи (прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-25.[мртва врска]
  2. „Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 200м краул за мажи (полуфинале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-25.[мртва врска]
  3. „Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 200м краул за мажи (финале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-26.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]