Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 200м краул во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите за трката на 200м маѓи краул на 2009 Светско Акватичко Првенство се одржа во утринската сесија на 27 јули, а финалето во вечерната на 28 јули на стадионот Тор вергата Рим.

Рекорд[уреди | уреди извор]

Светски рекорд
1:42.96 САД Мајкл Фелпс Пекинг Кина 12 август 2008
Шампионатски рекорд
1:43.86 САД Мајкл Фелпс Мелбурн Австралија 27 март 2007

Medalists[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Паул Бидерман
 Германија
Мајкл Фелпс
 САД
Данил Изотов
 Русија

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Паул Бидерман  Германија 1:45.30 14 4
2 Мајкл Фелпс  САД 1:45.60 15 4
3 Данил Изотов  Русија 1:45.86 14 3
4 Жан Басон Јужна Африка ЈАР 1:45.88 15 3
5 Себастијан Вершурен  Холандија 1:46.25 13 8
6 Шо Учида Јапонија 1:46.30 14 6 НР
7 Никита Лобинцев  Русија 1:46.32 13 3
8 Парк Таехван  Јужна Кореја 1:46.53 13 4
9 Кенрик Монк Австралија Австралија 1:46.56 15 1
10 Патрик Марфи Австралија Австралија 1:46.61 13 5
11 Шејн Фразер Кајмански Острови 1:46.89 12 2
12 Ендрју Хантер  Обединето Кралство 1:46.96 13 2
13 Емилијано Брембиља  Италија 1:46.99 14 1
14 Доминик Мекрти  Швајцарија 1:47.10 14 5
15 Дејвид Валтерс  САД 1:47.15 15 5
16 Рос Девенпорт  Обединето Кралство 1:47.21 15 6
17 Шого Хирара Јапонија 1:47.25 13 7
18 Николас Оливеира  Бразил 1:47.55 13 6
19 Џанлука Маглија  Италија 1:47.64 14 7
20 Доминик Кол  Австрија 1:47.83 13 1
21 Ахмед Матлути Тунис Тунис 1:47.88 14 2
22 Рајан Харисон  Ирска 1:47.94 11 3
23 Блејк Ворсли  Канада 1:48.17 12 7
24 Брет Фрејзер Кајмански Острови 1:48.18 7 0
25 Петер Бернек  Унгарија 1:48.24 12 8
26 Колин Расел  Канада 1:48.25 15 7
27 Ендју Мекмилам Нов Зеланд Нов Зеланд 1:48.30 15 9
28 Даниеле Тирибаси  Венецуела 1:48.51 10 2
29 Гард Квејл  Норвешка 1:48.57 12 1
30 Родриго Кастро  Бразил 1:48.62 14 8
31 Нимрод Шапира Барор Израел Израел 1:48.63 15 8
32 Џон Рахуг Руд  Данска 1:48.69 12 9
33 Конрад Шчерниак  Полска 1:48.73 15 0
34 Клеменс Рап  Германија 1:48.75 14 9
35 Даглас Кларк Ленокс Ii Порти Рико 1:48.81 6 2
36 Давид Брандл  Австрија 1:48.89 12 3
37 Андреас Зисомос  Грција 1:48.96 12 5
38 Давид Карасек  Швајцарија 1:48.97 11 6
39 Фолиен Систерманс  Белгија 1:49.03 11 5
40 Мајкл Џек Нов Зеланд Нов Зеланд 1:49.11 13 9
41 Џорџе Маркович  Србија 1:49.21 12 6
42 Романс Милославкис  Латвија 1:49.34 12 4
43 Жан Алберт Вентер Јужна Африка ЈАР 1:49.41 13 0
44 Цезар Фариа  Португалија 1:49.53 10 4
45 Рафаел Стачиоти  Луксембург 1:49.61 11 2
46 Квестослав Свобода  Чешка 1:49.74 11 4
47 Глен Сургелус  Белгија 1:50.03 12 0
48 АКУЊА Крокс  Венецуела 1:50.08 10 6
48 Золтан Повазај  Унгарија 1:50.08 14 0
50 Џонмо Бае  Јужна Кореја 1:50.48 10 8
51 Гал Нево Израел Израел 1:50.52 9 8
52 Мартин Даниел Кучер Белгери  Уругвај 1:50.69 11 9
53 кемал Арда Гурдал  Турција 1:50.79 9 6
53 Хорхе Маиа  Португалија 1:50.79 10 5
55 Тенфеи Ши Народна Република Кина НР Кина 1:50.88 10 1
56 Конор Лини  Ирска 1:50.98 10 0
57 Раул Енрике Мартинез Коломбер Порти Рико 1:51.09 9 3
58 Тонг Ксин Народна Република Кина НР Кина 1:51.18 11 8
59 Себастијан Јансен Амдико  Перу 1:51.21 8 3
60 Владимир Сидоркин  Естонија 1:51.24 11 1
61 Марио Монтоја Костарика Костарика 1:51.30 10 9
62 Олег Работа  Казахстан 1:51.56 8 7
63 Брендан Вајтхурст  САД 1:51.59 6 6
64 Лукаш Гимински  Полска 1:51.62 11 0
65 Александар Николов  Бугарија 1:51.77 9 5
66 Таки М’рабет Тунис Тунис 1:51.88 9 2
67 Вирдхавал Каде Индија Индија 1:52.01 11 7
68 Матео де Ангуло Веласко  Колумбија 1:52.37 9 9
69 Вадим Лепски  Украина 1:52.50 8 0
70 Иракли Ревишвили  Грузија 1:52.87 8 5
71 Вен Хао Џошуа Лин Сингапур Сингапур 1:52.99 8 2
72 Саед Малеке Аштани Иран Иран 1:53.32 6 3
73 Хајдер Енсар  Босна и Херцеговина 1:53.62 7 1
74 Микаел Колојан  Ерменија 1:53.76 7 5
75 Артур Дилман  Казахстан 1:53.88 9 1
76 Мигел Молина Филипини Филипини 1:54.02 10 3
77 Себастијан Ариспе Силва  Перу 1:54.04 7 4
78 Петр Ромашкин  Узбекистан 1:54.09 9 7
79 Чарлс Вилијам Вокер Филипини Филипини 1:54.72 7 6
80 Зејн Џордан Замбија Замбија 1:54.87 7 9
81 Мохамед Фархуд Египет Египет 1:55.03 9 4
82 Емин Ношади Иран Иран 1:55.52 5 6
83 Берада Морад Мароко Мароко 1:55.69 8 1
84 Хозе Алберто Монтоја Костарика Костарика 1:55.77 6 7
85 ЈуТинг Чен  Тајван 1:55.91 7 7
86 Соботјон Амилов  Узбекистан 1:56.25 7 3
87 Хулио Цезар Галфоре Монтес  Колумбија 1:56.40 10 7
88 Грант Бихан Зимбабве Зимбабве 1:56.52 7 2
89 Мохамед Мадух  Кувајт 1:56.64 6 4
90 КаиВен Пан  Тајван 1:56.77 9 0
91 Гери Пинеда Гватемала Гватемала 1:56.95 4 2
92 Мингзе Марку Чи Сингапур Сингапур 1:57.01 8 6
93 Енди Баби  Албанија 1:57.15 6 0
94 Бојан Јованов Македонија Македонија 1:57.48 1 0
95 Радхамс Калаф Доминиканска Република Доминиканска Република 1:57.51 6 8
96 Лоа Абдулвахид Ташканди Саудиска Арабија Саудиска Арабија 1:57.94 8 9
97 Диего Кастиљо Панама Панама 1:58.03 5 8
98 Џонатан Вонг Јамајка Јамајка 1:58.27 4 1
99 Ашвин Менон Индија Индија 1:58.62 5 7
100 Ориол Кунат  Андора 1:58.74 5 3
101 Рашид Јанусов Киргистан Киргистан 1:58.86 8 8
102 Марзук Алсалем  Кувајт 1:59.37 6 5
103 Алан Габриел Гутиерез Кастро [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 1:59.57 5 4
104 Нил Аргус  Малта 1:59.61 4 3
105 Ахмед Јебрел Палестина 1:59.71 4 0
106 Карим Енаб Јордан Јордан 1:59.80 4 4
107 Кристофер Дуенас Гуам 1:59.88 6 9
108 Ваугн Гортхсајд Барбадос Барбадос 1:59.94 5 1
109 Џорџи Мтвралашвили  Грузија 2:00.03 5 2
110 Колин Бенсадон  Гибралтар 2:00.19 5 0
111 Сидни Хокса  Албанија 2:01.30 4 8
112 Александр Слепченко Киргистан Киргистан 2:01.41 6 1
113 Игнасио Иван Куеведо Буба  Боливија 2:01.84 3 5
114 Омар Нуњес Никарагва Никарагва 2:02.23 4 7
115 фернандо Медрано Никарагва Никарагва 2:02.45 3 4
116 Армандо Естебан Зајас Клауре  Боливија 2:02.87 4 9
117 Едвард Каруина Дигли  Малта 2:03.43 3 2
118 Хејману Сичан  Франција 2:03.65 4 6
119 Есау Симпсон Гренада Гренада 2:03.93 3 9
120 Луис Андрес Мартолел нејм [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 2:04.06 3 7
121 Жан Мари Емануел Фрогот Маврициус Маврициус 2:05.47 3 0
122 Метју Жилс Маркет Маврициус Маврициус 2:06.44 3 1
123 Даглас Милер Фиџи Фиџи 2:06.47 3 8
124 Паул Елаиса Фиџи Фиџи 2:06.72 2 4
125 Саед Ал Џесми  ОАР 2:06.77 3 6
126 Џинсент Пери  Франција 2:06.92 5 9
127 Сергеј Певнев  Ерменија 2:07.73 3 3
128 Ахмед Маџид Али Тајави Ирак Ирак 2:08.55 2 0
129 Ал КАдур Мусалам Оман Оман 2:09.44 5 5
130 Шејн Мангру Сејшели Сејшели 2:09.87 2 6
131 Сергеј Кровјаков Туркменистан Туркменистан 2:11.39 2 7
132 Хенк Алојсис Лове  Гвајана 2:11.56 2 8
133 Адам Виктора Сејшели Сејшели 2:12.13 2 1
134 Купер Граф Маријански Острови 2:12.17 2 3
135 Шин Кимура Маријански Острови 2:13.02 2 2
136 Џеси Нилсон Самоа Самоа 2:13.15 2 5
137 Фахад Алкуз Брунеј Брунеј 2:17.04 1 3
138 Ахмед Халиев Туркменистан Туркменистан 2:17.22 1 4
139 Инајат Хасан Малдиви Малдиви 2:18.63 1 6
140 Али Мохамед Раин Малдиви Малдиви 2:22.16 1 5
141 Кристофер Симондс Гана Гана 2:32.84 1 2
Александар Дејл Оен  Норвешка DNS 1 7
Александар Јеремич  Србија DNS 1 8
Лин Куан-Тинг  Тајван DNS 7 8
Мадс Гласнер  Данска DNS 15 2
Обаид Алџесми  ОАР DSQ 4 5
Салвадор Малат Аркаја  Чиле DSQ 8 4

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Паул Бидерман  Германија 1:43.65 2 4 ШР
2 Данил Изотов  Русија 1:45.09 2 5
3 Мајкл Фелпс  САД 1:45.23 1 4
4 Никита Лобинцев  Русија 1:45.31 2 6
5 Шо Учида Јапонија 1:45.45 1 3 NR
6 Себастијан Верчурен  Холандија 1:45.69 2 3
7 Кенрик Монк Австралија Австралија 1:45.77 2 2
8 Жан Басон Јужна Африка ЈАР 1:45.82 1 5
9 Доминик Мекрти  Швајцарија 1:46.13 1 1
10 Шејн Фрејзер Кајмански Острови 1:46.44 2 7
11 Рос Девенпорт  Обединето Кралство 1:46.46 2 8
12 Дејвид Валтерс  САД 1:46.61 1 1
13 Парк Таеванг  Јужна Кореја 1:46.68 1 6
14 Патрик Марфи Австралија Австралија 1:46.70 1 2
15 Ендрју Хантер  Обединето Кралство 1:46.90 1 7
16 Шого Хихара Јапонија 1:47.36 1 8

Финале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Време Линија Забелешки
 Златен Паул Бидерман  Германија 1:42.00 4 СР
 Сребрен Мајкл Фелпс  САД 1:43.22 3
 Бронзен Данил Изотов  Русија 1:43.90 5 НР
4 Шо Учида Јапонија 1:45.24 2 НР
5 Кенрик Монк Австралија Австралија 1:45.46 1
6 Жан Басон Јужна Африка ЈАР 1:45.67 8 АФ]
7 Себастијан Вершурен  Холандија 1:46.05 7
8 Никита Лобинцев  Русија 1:46.33 6

Надворешни врски[уреди | уреди извор]