Скокови во вода на светското првенство во водени спортови 2011 - скок од 10м во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во скокови во вода за мажи од 10м на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 23 јули со прелиминарната рунда и полуфиналето и финалето на 24 јули.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Куи Бо
 Кина
Дејвид Будиа
 САД
Саша Клајн
 Германија

Results[уреди | уреди извор]

Прелиминарната рунда се одржа на 23 јули во 10:00.[1] Полуфиналето се одржа на 24 јули во 10:00.[2] Финалето се одржа на 24 јули во 16:05.[3]

Зелената ги означува финалистите

Сината ги онзачува полуфиналистите

Место Скокач Нација Прелиминации Полуфинале Финале
Бодови Место Бодови Место Бодови Место
Gold medal icon.svg [[Куи Бо  Кина 562.20 1 579.55 1 585.45 1
Silver medal icon.svg Дејвид Будиа  САД 474.80 7 486.30 4 544.25 2
Bronze medal icon.svg Саша Клајн  Германија 498.95 5 502.85 2 534.50 3
4 Виктор Минибаев  Русија 507.00 4 493.55 3 527.50 4
5 Томас Дајли  Обединето Кралство 472.70 8 467.80 6 505.10 5
6 Ник МекКрори  САД 509.00 3 458.50 7 501.65 6
7 Иван Гарсија  Мексико 475.85 6 442.85 10 493.15 7
8 Олександр Бондар  Украина 423.90 14 435.60 11 457.35 8
9 Рајли МекМорник  Канада 434.70 11 453.30 8 444.50 9
10 Зоу Луксин  Кина 528.85 2 473.75 5 441.00 10
11 Питер Вотерфилд  Обединето Кралство 415.15 17 452.80 9 416.55 11
12 Константин Милјаев  Украина 428.75 13 419.95 12 407.50 12
13 Казуки Мураками  Јапонија 448.25 9 415.10 13
14 Хуго Париси  Бразил 434.15 12 414.90 14
15 Жанклер Агуире  Куба 443.55 10 411.10 15
16 Себастијан Виља  Колумбија 414.25 18 409.35 16
17 Виктор Ортега  Колумбија 416.35 16 402.55 17
18 Ерик Сен  Канада 419.10 15 388.15 18
19 Глеб Галперин  Русија 413.10 19
20 Мартин Волфрам  Германија 412.60 20
21 Ои Це Лианг  Малезија 411.90 21
22 Кристофер Ескилсон  Шведска 407.65 22
23 Тимофеи Хордечик  Белорусија 375.20 23
24 Брајан Никсон  Малезија 371.60 24
25 Енрике Рохас  Венецуела 361.40 25
26 Џејмс Конор  Австралија 356.60 26
27 Франческо Дел Уомо  Италија 355.40 27
28 Маикол Верцото  Италија 342.15 28
29 Едиксон Контрерас  Венецуела 336.00 29
30 Мухамад Насрулах  Индонезија 327.60 30
31 Руи Марињо  Бразил 326.10 31
32 Михаил Цифас  Грција 322.40 32
33 Амунд Гисмервик  Норвешка 319.75 33
34 Џонатан Рувалкаба  Мексико 298.45 34
35 Ри Хјон-Ју  Северна Кореја 237.95 35
36 Хозе Антонио Гуера  Куба 139.90 36
Хјон Ил-Мјонг  Северна Кореја DNS
Шо Сакаи  Јапонија DNS

Наводи[уреди | уреди извор]

=Надоврешни врски[уреди | уреди извор]