Прејди на содржината

Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 200м грбно во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
200м грбно за мажи
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 28, 2011 (прелиминации и полуфинале)
јули 29, 2011 (финале)
Натпреварувачи32 од 26 нации
Победничко време1:52.96
Медалисти
Златен медал   САД
Сребрен медал   Јапонија
Бронзен медал   САД
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во 200м грбно за мажи во пливачките дисциплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 28 јули со прелиминациите и полуфиналето и на 29 јули со финалето.

Пред натпреварувањата, светскиот и шампионскиот рекорд беа следниве:

Име Нација Време Локација Датум
Светски Рекорд
Рекорд на Шампиоантот
Арон Пирсол  САД 1:51.92 Рим 31 јули 2009

Ниту светски ниту рекорд на првенството беа поставени во ова натпреварување.

Резултати

[уреди | уреди извор]

Прелиминации

[уреди | уреди извор]

32 пливачи учествуваа во 5 групи.[1]

Место Група Линија Име Нација Време Забелешки
1 2 4 Тајлер Клери  САД 1:56.32 Q
2 2 2 Петер Бернек  Унгарија 1:57.23 Q
3 4 3 Станислав Донец  Русија 1:57.30 Q
4 3 4 Рајан Лохте  САД 1:57.34 Q
5 3 5 Занг Фенглин  Кина 1:57.37 Q
6 4 4 Рјосуке Ирие  Јапонија 1:57.58 Q
7 2 3 Казуке Ватанабе  Јапонија 1:57.62 Q
8 2 5 Радослав Кавецки  Полска 1:57.97 Q
9 4 7 Ник Дриберген  Холандија 1:58.10 Q
10 4 1 Тобиас Оривол  Канада 1:58.19 Q
11 3 8 Јаков-Јан Тумаркин  Израел 1:58.21 Q
12 3 2 Себастијано Ранфањи  Италија 1:58.26 Q
13 2 8 Леонардо де Деус  Бразил 1:58.29 Q
14 4 2 Јаник Лебхерц  Германија 1:58.30 Q
15 4 6 Бенџамин Стасиулис  Франција 1:58.42 Q
16 1 5 Омар Пинзон  Колумбија 1:58.48 Q
17 3 3 Крис Вокер-Хеборн  Обединето Кралство 1:58.59
18 1 6 Дарен Мареј  Јужна Африка 1:58.73
19 2 7 Метју Хавс  Канада 1:58.84
20 3 1 Ченг Феији  Кина 1:59.08
21 2 6 Ешли Дилани  Австралија 2:00.15
22 1 3 Матијас Карлсон  Шведска 2:00.44
23 4 8 Мич Ларкин  Австралија 2:00.52
24 3 6 Герет Кин  Нов Зеланд 2:00.74
25 2 1 Ким Ји-Хеун  Јужна Кореја 2:01.06
26 1 4 Себастијан Стос  Австрија 2:01.13
27 1 2 Педро Медел  Куба 2:02.16
28 1 7 Жан-Францоис Шнидерс  Луксембург 2:03.68
29 1 1 Абдула Ал-Тувани  Кувајт 2:07.63
30 1 8 Авсе Ма’аја  Јордан 2:12.22
3 7 Ешвин Вилдебор Фабен  Шпанија DNS
4 5 Џејмс Годард  Обединето Кралство DNS

Полуфинале

[уреди | уреди извор]

Полуфиналето се одржа во 19:23.[2]

Полуфинале 1

[уреди | уреди извор]
Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 5 Рајан Лохте  САД 1:55.65 Q
2 3 Рјосуке Ирие  Јапонија 1:55.96 Q
3 6 Радослав Кавецки  Полска 1:57.15 Q
4 7 Себастијано Ранфањи  Италија 1:57.96 Q
5 4 Петер Бернек  Унгарија 1:58.14
6 1 Јаник Лебхерц  Германија 1:58.56
7 8 Омар Пинзон  Колумбија 1:58.95
8 2 Тобиас Оривол  Канада 1:59.45

Полуфинале 2

[уреди | уреди извор]
Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 4 Тајлер Клери  САД 1:56.00 Q
2 3 Занг Фенглин  Кина 1:56.70 Q
3 6 Казуке Ватанабе  Јапонија 1:57.97 Q
4 5 Станислав Донец  Русија 1:58.00 Q
5 2 Ник Дриберген  Холандија 1:58.08
6 8 Бенџамин Стасиулис  Франција 1:58.19
7 1 Леоанрдо де Деус  Бразил 1:59.77
8 7 Јаков-Јан Тумаркин  Израел 1:59.92

Финалето се одржа во 18:10.[3]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
4 Рајан Лохте  САД 1:52.96
5 Рјосуке Ирие  Јапонија 1:54.11
3 Тајлер Клери  САД 1:54.69
4 6 Занг Фенглин  Кина 1:56.39
5 2 Радослав Кавецки  Полска 1:57.33
6 8 Станислав Донец  Русија 1:57.36
7 7 Себастијано Ранфањи  Италија 1:57.49
8 1 Казуке Ватанабе  Јапонија 1:57.82
  1. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 200м грбно за мажи (прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-28.[мртва врска]
  2. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 200м грбно за мажи (полуфинале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-28.[мртва врска]
  3. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 200м грбно за мажи (финале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-29.[мртва врска]

=Надворешни врски

[уреди | уреди извор]