Скокови во вода на светското првенство во водени спортови 2011 - синхронизирани скокови од 3м во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварувањата од 'синхронизирани скокови во вода за мажи од 3м на Светско првенство во водени спортови 2011 беа одржани на 19 јули со тоа што прелиминарната рунда се одржа во утринската, а финалето во вечерната сесија.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Квин Каи
Луо Јутонг
 Кина
Иљја Захаров
Евгениј Кузнецов
 Русија
Хулијан Санчез
Јахел Кастиљо
 Мексико

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминарната рунда се одржа во 10:00.[1] Финалето се одржа во 17:05.[2]

Зелената ги означува финалистите

Место Скокач Нација Прелиминации Финале
Бодови Место Бодови Место
Gold medal icon.svg Квин Каи
Луо Јутонг
 Кина 452.19 1 463.98 1
Silver medal icon.svg Иљја Захаров
Евгениј Кузнецов
 Русија 438.75 2 451.89 2
Bronze medal icon.svg Хулијан Санчез
Јахел Кастиљо
 Мексико 384.99 6 437.61 3
4 Кристијан Ипсен
Троа Диме
 САД 410.64 4 429.06 4
5 Патрик Хаусдинг
Стефан Фек
 Германија 413.91 3 414.39 5
6 Олексиј Прихоров
Олександр Горшковозов
 Украина 380.52 7 412.20 6
7 Кристофер Меарс
Ник Робинсон-Бакер
 Обединето Кралство 375.66 8 403.68 7
8 Метју Росет
Дамиел Кели
 Франција 399.30 5 402.36 8
9 Шо Сакаи
Ју Окамото
 Јапонија 371.55 10 395.19 9
10 Михаеле Бенедети
Томасо Риналди
 Италија 372.36 9 381.63 10
11 Еирик Валхејм
Еспен Валхејм
 Норвешка 355.17 11 379.74 11
12 Чола Чантурија
Шота Коракашвили
 Грузија 354.93 12 365.13 12
16.5 H09.5 00:55.635 O
13 Јорик де Брујин
Рамон де Мејер
 Холандија 350.10 13
14 Дејн Кастељанос
Хорхе Луис Пупо
Flag of Cuba.svg Куба 345.63 14
15 Александро Манос
Стефанос Папарунас
 Грција 342.30 15
16 Чо Хо Винг
Пун Ваи Чин Џејсон
Flag of Hong Kong.svg Хонгконг 308.46 16
17 Игнас Баркаускас
Сергеј Базиук
 Литванија 301.77 17
18 Лутфи Нико Абдилах
Андријан Андријан
Flag of Indonesia.svg Индонезија 286.98 18
19 Диего Каркун
Донато Неглија
 Чиле 276.90 19
20 Дмитриј Сорокин
Фарид Гурбанов
 Азербејџан 220.71 20

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]