Прејди на содржината

Ватерполо на светското првенство во водени спортови 2011 - турнир во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

женскиот ватерполо турнир на Светско првенство во водени спортови 2011 во Шангај, Кина одржано од 17 до 29 јули.[1]

Настан Датум Место Места Квалифиакнти
Домаќин - - 1  Кина
Светско првенство во ватерполо во женска конкуренција 2010 август 17– август 22 2010 Нов Зеланд Крајстчерч 4  САД
 Австралија
 Русија
 Грција*
Светска ватерполистичка лига во женска конкуренција 2010 Разни места 2  Канада
 Унгарија
Европа [2] - - 3  Холандија
 Италија
 Шпанија
Квалификационен турнир за Америка Архивирано на 18 март 2012 г. февруари 21 27 февруари 2011 Бразил Саун Пауло 2  Куба
 Бразил
Азиски Игри ноември 15 – ноември 17, 2010 Кина Гангзоу 2  Казахстан
 Узбекистан
Африка - - 1  Јужна Африка
Океанија - - 1  Нов Зеланд
ВКУПНО 16
 • Кина се квалификува како трета екипа од Светското првенство, но веќе се имаше квалификувано како домажин. Тоа значи дека, Грција највисокопласираната репрезентација од Светското првенство, кој не се квалификувала преку Светската Лига или Светскиот Куп се квалификува за турнирот.

Прелиминарна рунда

[уреди | уреди извор]

Сите времиња се во Кинеско Стандардно Време (UTC+8)

Квалификувани во четвртфинале
Квалификувани до плеј-оф натпреварите
Продолжуваат во натпреварите за места

Жрепката се одржа на 15 април 2011.[3]

Критериум за израмнето салдо

[уреди | уреди извор]

Ако двете екипи имаат еднаков број на бодови, се употребува следниот начин на рангирање:

 1. Екипата што победила на меѓусебниот натпревар ќе биде рангирана повисоко.
 2. Доколку натпреварот бил нерешен ќе се споредат натпреварите против највисоко рангираната екипа од останатите екипи во групата.
 3. Прво се споредува гол разликата, а доколку и понатаму е изедначено и постигнатите голови.
 4. Доколку и понатаму е исто тогаш ќе се споредат натпреварите против следниот највисоко рангирана екипа од останатите екипи во групата.
 5. Доколку и понатаму е се еднакво ќе се изведуваат пенали, екипите треба да номинираат 5 играчи кои ќе ги изведуваат и еден голман, доколку по 5те изведени пенали резултатот е ист ќе се игра сè додека еден не направи грешка, а другиот да не ја повтори. Доколку екипите играат во последното коло пеналите ќе се изведуваат тогаш, а ако не на некое определено време.

Доколку има од два вакви случаи првин се решава оној кој е за повисоко место.

Ако три или повеќе екипи имаат еднаков број на бодови, ќе се употреби следниот начин на рангирање:

 1. Резултатите помеѓу тие екипи ќе одредат која ќе биде повисоко рангирана.
 2. Доколку со ова се добијат само две изедначени екипи тогаш ќе се употреби гореспоменатиот критериум:
 3. Првин споредбата ќе се прва според бодови, па според гол разликата, па според дадените голови
 4. Доколку и понатаму е изедначено ќе се споредат натпреварите против највисоко рангираната екипа од останатите екипи во групата.
 5. Прво се споредува гол разликата, а доколку и понатаму е изедначено и постигнатите голови.
 6. Доколку и понатаму е исто тогаш ќе се споредат натпреварите против следниот највисоко рангирана екипа од останатите екипи во групата.
 7. Доколку и понатаму е се еднакво ќе се изведуваат пенали, екипите треба да номинираат 5 играчи кои ќе ги изведуваат и еден голман, доколку по 5те изведени пенали резултатот е ист ќе се игра сè додека еден не направи грешка, а другиот да не ја повтори. Доколку екипите играат во последното коло пеналите ќе се изведуваат тогаш, а ако не на некое определено време.

Извор: „Тај-бреј критериум“. ФИНА. Посетено на 2009-07-22.[мртва врска]

Екипа Нат П Н З ДГ ПГ ГР Бод
 САД 3 2 1 0 37 18 +19 5
 Холандија 3 1 2 0 29 19 +10 4
 Унгарија 3 1 1 1 37 31 +6 3
 Казахстан 3 0 0 3 13 48 −35 0
јули 17, 2011
09:30
Извештај Холандија  7 – 7  САД Ориентален Спортски Центар, Шангај
Гледачи: 700
Судии:
Капути (ИТА), Маргет (СЛО)
Голови по четвртина: 1–1, 2–2, 3–2, 1–2
Вермер 3 Голови Венгер 3

јули 17, 2011
10:50
Извештај Казахстан  6 – 21  Унгарија Ориентален Спортски Центар, Шангај
Гледачи: 700
Судии:
Ни (КИН), Тулга (ТУР)
Голови по четвртина: 3–5, 0–6, 3–6, 0–4
Василева, Гриценко 2 Голови Кештејли 5

јули 19, 2011
18:20
Извештај Унгарија  7 – 16  САД Ориентален Спортски Центар, Шангај
Гледачи: 650
Судии:
Бок (ГЕР), Наумов (РУС)
Голови по четвртина: 2–3, 2–4, 3–5, 0–4
Шус 3 Голови Метјусон 3

јули 19, 2011
19:40
Извештај Холандија  13 – 3  Казахстан Ориентален Спортски Центар, Шангај
Гледачи: 500
Судии:
Кабрал (БРА), Венген Рот (СУО)
Голови по четвртина: 4–1, 3–1, 3–0, 3–1
Вермер 4 Голови Гриценко 2

јули 21, 2011
13:30
Извештај Холандија  9 – 9  Унгарија Ориентален Спортски Центар, Шангај
Гледачи: 300
Судии:
Капути (ИТА), Вилијамс (НЗЛ)
Голови по четвртина: 3–1, 0–0, 3–3, 3–5
Кабут, ван Белкум 4 Голови Бујка 3

јули 21, 2011
17:00
Извештај Казахстан  4 – 14  САД Ориентален Спортски Центар, Шангај
Гледачи: 600
Судии:
Чирич (СРБ), Менендез (КУБ)
Голови по четвртина: 3–4, 0–4, 0–4, 1–2
Чеботова 2 Голови Дриес, Крег 3
Екипа Нат П Н З ДГ ПГ ГР Бод
 Канада 3 3 0 0 43 17 +26 6
 Австралија 3 2 0 1 46 16 +30 4
 Нов Зеланд 3 1 0 2 27 29 −2 2
 Узбекистан 3 0 0 3 14 68 −54 0
јули 17, 2011
12:10
Извештај Австралија  7 – 10  Канада Орентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 500
Судии:
Ставридис (ГРЦ), Бок (ГЕР)
Голови по четвртина: 0–2, 2–3, 2–3, 3–2
Вебстер 2 Голови пет играчи 2

јули 17, 2011
13:30
Извештај Нов Зеланд  19 – 6  Узбекистан Орентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 450
Судии:
Пинкер (ЈАР), Борел (ШПА)
Голови по четвртина: 4–2, 5–1, 6–1, 4–2
Худсон 6 Голови Халикова 3

јули 19, 2011
09:30
Извештај Узбекистан Узбекистан 6 – 22  Канада Орентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 450
Судии:
Менендез(КУБ), Макита (ЈАП)
Голови по четвртина: 2–6, 1–6, 1–7, 2–3
Саранча 2 Голови Алогбо 5

јули 19, 2011
10:50
Извештај Австралија  12 – 4  Нов Зеланд Орентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 450
Судии:
Ни (КИН), Пинкер (ЈАР)
Голови по четвртина: 3–0, 2–0, 4–2, 3–2
Ралф 3 Голови Мејсон 2

јули 21, 2011
18:20
Извештај Австралија  27 – 2  Узбекистан Орентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 400
Судии:
Венгенрот (ШВА), Гонсалес (ПУР)
Голови по четвртина: 3–1, 9–0, 6–1, 9–0
три играчи 4 Голови Саранча, Пљусова 1

јули 21, 2011
19:40
Извештај Нов Зеланд  4 – 11  Канада Орентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 500
Судии:
Наумов (РУС), Александреску (РОМ)
Голови по четвртина: 2–3, 1–4, 1–2, 0–2
четири играчи 1 Голови Цикош 4
Екипа Нат П Н З ДГ ПГ ГР Бод
 Грција 3 3 0 0 27 22 +5 6
 Русија 3 2 0 1 38 18 +20 4
 Шпанија 3 1 0 2 29 32 –3 2
 Бразил 3 0 0 3 16 38 –22 0
јули 17, 2011
15:00
Извештај Бразил  4 – 15  Русија Ореиентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 600
Судии:
Флавихе (АВС), Корузна (ПОЛ)
Голови по четвртина: 1–6, 1–2, 2–2, 0–5
четири играчи 1 Голови Белаева 4

јули 17, 2011
16:20
Извештај Грција  10 – 9  Шпанија Ореиентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 450
Судии:
Ремнет (ХОЛ), Коганов (АЗЕ)
Голови по четвртина: 2–3, 3–1, 3–2, 2–3
Асимаки, Геролиму 3 Голови Гил Сорли 3

јули 19, 2011
12:10
Извештај Шпанија  8 – 18  Русија Ореиентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 250
Судии:
Flahive (AUS), Deslieres (CAN)
Голови по четвртина: 1–4, 3–4, 3–6, 1–4
три играчи 2 Голови Прокофиева 5

јули 19, 2011
13:30
Извештај Бразил  8 – 11  Грција Ореиентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 200
Судии:
Јухаш (УНГ), Ротсарт (САД)
Голови по четвртина: 2–3, 3–2, 1–3, 2–3
осум играчи 1 Голови четири играчи 2

јули 21, 2011
09:30
Извештај Бразил  4 – 12  Шпанија Ореиентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 450
Судии:
Рустамова (УЗБ), Маргета Борис (СЛО)
Голови по четвртина: 0–3, 2–4, 0–3, 2–2
Карваљо 2 Голови Гил Сорли 5

јули 21, 2011
10:50
Извештај Грција  6 – 5  Русија Ореиентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 350
Судии:
Борел (ШПА), Јухаш (УНГ)
Голови по четвртина: 2–2, 1–1, 1–1, 2–1
Румпеси, Антонаку 2 Голови Соболева 2
Екипа Нат П Н З ДГ ПГ ГР Бод
 Италија 3 3 0 0 40 15 +25 6
 Кина 3 2 0 1 50 21 +29 4
 Куба 3 0 1 2 19 40 −21 1
 Јужна Африка 3 0 1 2 16 49 −33 1
јули 17, 2011
17:40
Извештај Италија  12 – 4  Куба Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 300
Судии:
Јухаш (УНГ), Венгенрот (ШВА)
Голови по четвртина: 4–1, 2–1, 3–0, 3–2
три играчи 3 Голови Ернандес Консугера, Гутиерес Мор 2

јули 17, 2011
19:00
Извештај Јужноафриканска Република 5 – 22  Кина Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 450
Судии:
Деслирес (КАН), Макита (ЈАП)
Голови по четвртина: 1–5, 0–6, 2–5, 2–6
Вајт, Денди Јанг 2 Голови Ма Хуанхуан 6

јули 19, 2011
17:00
Извештај Италија  18 – 2  Јужна Африка Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 400
Судии:
Периш (ХРВ), Рустамова (УЗБ)
Голови по четвртина: 4–2, 5–0, 5–0, 4–0
Касанова 4 Голови Шулинг, Харис 1

јули 19, 2011
21:00
Извештај Кина  19 – 6  Куба Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 700
Судии:
Балфанбајеф (КАЗ), Гонсалес (ПУР)
Голови по четвртина: 6–2, 4–0, 5–2, 4–2
Ванг Ји 4 Голови Ернандес Консугера, Гутиерес Мор 2

јули 21, 2011
12:10
Извештај Јужноафриканска Република 9 – 9  Куба Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 250
Судии:
Римнет (ХОЛ), Макита (ЈАП)
Голови по четвртина: 3–3, 1–1, 1–1, 4–4
Харис 5 Голови Браво Куро, Ернандес Консугера 3

јули 21, 2011
21:00
Извештај Италија  10 – 9  Кина Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 700
Судии:
Коганов (АЗЕ), Флавихе (АВС)
Голови по четвртина: 4–2, 2–1, 3–3, 1–3
Бјанкони 3 Голови Ванг Ји 3

Победниците во групите се квалификуваат директно во четвртфиналето.

јули 23, 2011
12:10
Извештај Холандија  14 – 6  Нов Зеланд Ориентален Спортски Центар, Шангај
Гледачи: 350
Судии:
Балфанбајев (КАЗ), Кабрал (БРА)
Голови по четвртина: 6–2, 2–0, 3–3, 3–1
Кабут, ван Белкум 3 Голови Мејсон, Шипрат 2

јули 23, 2011
15:30
Извештај Унгарија  9 – 10  Австралија Ориентален Спортски Центар, Шангај
Гледачи: 900
Судии:
Маргета (СЛО), Борел (ШПА)
Голови по четвртина: 2–3, 2–2, 1–3, 4–2
четири играчи 2 Голови Вебстер 4

јули 23, 2011
16:50
Извештај Русија  26 – 4  Куба Ориентален Спортски Центар, Шангај
Гледачи: 750
Судии:
Пинкер (ЈАР), Макита (ЈАП)
Голови по четвртина: 5–1, 8–0, 6–1, 7–2
Лисунова 5 Голови Ернандес Консегра 2

јули 23, 2011
21:00
Извештај Шпанија  6 – 15  Кина Ориентален Спортски Центар, Шангај
Судии:
Ставридис (ГРЦ), Нуамов (РУС)
Голови по четвртина: 2–7, 1–2, 2–3, 1–3
Гил Сорли 3 Голови Ма Хуанхуан 5

Нокаут фаза

[уреди | уреди извор]

Натпреварување за шампион

[уреди | уреди извор]
Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
јули 25        
  САД  7
јули 27
  Русија  9  
  Русија  12
јули 25
    Кина  13  
  Канада  7
јули 29
  Кина  9  
  Кина  8
јули 25
    Грција  9
  Грција  12
јули 27
  Холандија  10  
  Грција  14 Трето место
јули 25
    Италија  11  
  Италија  14   Русија  8
  Австралија  12     Италија  7
јули 29


Четвртфинале

[уреди | уреди извор]
јули 25, 2011
14:00
Извештај САД  7 – 9  Русија Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 450
Судии:
Тулга (ТУР), Бок (ГЕР)
Голови по четвртина: 2–0, 3–2, 1–5, 1–2
Сидеман, Венгер 2 Голови Прокофиева 5

јули 25, 2011
15:20
Извештај Грција  12 – 10  Холандија Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 350
Судии:
Бргулијан (ЦРГ), Балфанбајеф (КАЗ)
Голови по четвртина: 3–4, 5–1, 2–3, 2–2
Румпеси 3 Голови ван Белкум 3

јули 25, 2011
16:40
Извештај Италија  14 – 12  Австралија Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 550
Судии:
Јухаш (УНГ), Борел (ШПА)
Голови по четвртина: 0–1, 4–0, 4–6, 0–1  OT: 1–1 Пен: 5–3
Бјанкони 4 Голови четири играчи 2

јули 25, 2011
21:00
ИЗвештај Канада  7 – 9  Кина Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 850
Судии:
Ставридис (ГРЦ), Капути (ИТА)
Голови по четвртина: 2–3, 2–2, 3–3, 0–1
Цикош 3 Голови Сан Јатинг 3

Полуфинале

[уреди | уреди извор]
јули 27, 2011
16:50
Извештај  Грција 14 – 11  Италија Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 950
Судии:
Тулга (ТУР), Борељ (ШПА)
Голови по четвртина: 3–2, 5–3, 3–3, 3–3
три играчи 3 Голови Бјанкони, Римбалди Гуидаски 3

јули 27, 2011
21:00
Report  Русија 12 – 13  Кина Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 1,400
Судии:
Маргета (СЛО), Флавихе (АУС)
Голови по четвртина: 3–4, 3–3, 3–2, 3–4
Федотова, Танкева 3 Голови Сун Јатинг, Ванг Ји

Натпревар за бронзен медал

[уреди | уреди извор]
јули 29, 2011
16:00
Извештај  Русија 8 – 7  Италија Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 1,000
Судии:
Јухаш (УНГ), Ротсарт (САД)
Голови по четвртина: 4–0, 2–1, 2–6, 0–0
Белаева 3 Голови Касанова, Бјанкони 2

Натпревар за златен медал

[уреди | уреди извор]
јули 29, 2011
21:00
Извештај  Кина 8 – 9  Грција Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 1600
Судии:
Капути (ИТА), Бргуљан (ЦРГ)
Голови по четвртина: 2-2, 0-2, 4-4, 2-1
Лиу, Ванг 2 Голови Асимаки, Румпеси 3

Натпреварување за 5-8 место

[уреди | уреди извор]
  Полуфинале Петто Место
             
јули 27
  САД 8  
  Канада 4  
 
јули 29
      САД 5
    Австралија 10
Седмо место
јули 27 јули 29
  Холандија 7   Канада  7
  Австралија' 12     Холандија  8

Полуфинале

[уреди | уреди извор]
јули 27, 2011
12:10
Извештај  САД 8 – 4  Канада Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 250
Судии:
Наумов (РУС), Менендез (КУБ)
Голови по четвртина: 2–2, 2–0, 2–1, 2–1
Петри 2 Голови Цикош 2

јули 27, 2011
15:30
Извештај  Холандија 7 – 12  Австралија Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 900
Судии:
Јухаш (УНГ), Балфанбајев (КАЗ)
Голови по четвртина: 1–4, 2–4, 3–3, 1–1
ван Белкум 3 Голови Нокс 4

Натпревар за 7мо место

[уреди | уреди извор]
јули 29, 2011
09:30
Извештај  Канада 7 – 8  Холандија Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 200
Судии:
Корузна (ПОЛ), Пинкер (ЈАР)
Голови по четвртина: 2–0, 1–3, 3–4, 1–1
Цикош 3 Голови три играчи 2

Натпревар за 5то место

[уреди | уреди извор]
јули 29, 2011
10:50
Извештај  САД 5 – 10  Австралија Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 250
Судии:
Деслирес (КАН), Периш (ХРВ)
Голови по четвртина: 2–1, 0–4, 2–4, 1–1
Виља, Дриес 2 Голови Нокс 4

Натпреварување за 9-12 место

[уреди | уреди извор]
  Полуфинале Деветто место
             
јули 25
  Нов Зеланд 10  
  Куба 11  
 
јули 27
      Куба 7
    Унгарија 12
Единаесетто место
јули 25 јули 27
  Унгарија 17   Нов Зеланд  7
  Шпанија 13     Шпанија  15

Полуфинале

[уреди | уреди извор]
јули 25, 2011
11:20
Извештај Нов Зеланд  10 – 11  Куба Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 300
Судии:
Ни (КИН), Пинкер (ЈАР)
Голови по четвртина: 2–3, 4–3, 3–2, 1–3
Боври 3 Голови Гутиерез Мор 5

јули 25, 2011
12:40
Извештај Унгарија  17 – 13  Шпанија Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 450
Судии:
Деслиерс (КАН), Венгенрот (ШВА)
Голови по четвртина: 5–3, 5–3, 4–3, 3–4
Бујка 5 Голови Гил Сорли 5

Натпревар за 11то место

[уреди | уреди извор]
јули 27, 2011
09:30
Извештај  Нов Зеланд 7 – 15  Шпанија Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 250
Судии:
Деслирес (КАН), Кабрал (БРА)
Голови по четвртина: 2–3, 1–6, 2–4, 2–2
Мејсон, Сипарт 2 Голови Гил Сорли 7

Натпревар за 9то место

[уреди | уреди извор]
јули 27, 2011
10:50
Извештај  Куба 7 – 12  Унгарија Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 250
Судии:
Венгенрот (ШВА), Ротстат (САД)
Голови по четвртина: 2–4, 3–2, 0–5, 2–1
Ернандес Консуегра, Гутиерез Мор 3 Голови Цигани 3

Натпреварување за 13-16 место

[уреди | уреди извор]
  Полуфинале Тринаесетто место
             
јули 23
  Казахстан 14  
  Узбекистан 13  
 
јули 25
      Казахстан 9
    Бразил 5
Петнаесетто место
јули 23 јули 25
  Бразил 10   Узбекистан  5
  Јужна Африка 9     Јужна Африка  6

Полуфинале

[уреди | уреди извор]
јули 23, 2011
09:30
Извештај Казахстан  14 – 13  Узбекистан Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 450
Судии:
Гонсалес (ПУР), Јухаш (УНГ)
Голови по четвртина: 4–2, 2–4, 4–2, 4–5
Василева 4 Голови Халикова 8

јули 23, 2011
10:50
Извештај Бразил  10 – 9  Јужна Африка Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 550
Судии:
Александреску (РОМ), Венгенрот (ШВА)
Голови по четвртина: 3–2, 3–1, 2–2, 2–4
Канети, Карваљо 2 Голови Харис 4

Натпревар за 15то место

[уреди | уреди извор]
јули 25, 2011
08:40
Извештај Узбекистан 5 – 6  Јужна Африка Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 200
Судии:
Гонсалес (ПУР), Менендез (КУБ)
Голови по четвртина: 0–1, 2–2, 2–1, 1–2
пет играчи 1 Голови Кеј, Харис 2

Натпревар за 13то место

[уреди | уреди извор]
јули 25, 2011
10:00
Извештај Казахстан  9 – 5  Бразил Ориентален Спортски Центар Шангај, Шангај
Гледачи: 250
Судии:
Флавихе (АВС), Римнет (ХОЛ)
Голови по четвртина: 2–1, 2–2, 2–0, 3–2
Василиева, Чеботова 3 Голови Заблит, Кутињо 2

Финални позиции

[уреди | уреди извор]
Место Екипа
 Грција
 Кина
 Русија
4  Италија
5  Австралија
6  САД
7  Холандија
8  Канада
9  Унгарија
10  Куба
11  Шпанија
12  Нов Зеланд
13  Казахстан
14  Бразил
15  Јужна Африка
16  Узбекистан
 1. „Распоред“. Архивирано од изворникот на 2013-07-14. Посетено на 2011-07-18.
 2. „Ватерполо-екипи“. Архивирано од изворникот на 2011-07-20. Посетено на 2011-07-18.
 3. „ФИНА ги објави гупите за Шангај 2011 Ватер Поло, Американците добија добра жрепка“. Архивирано од изворникот на 2011-04-23. Посетено на 2011-07-23.