Прејди на содржината

Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 – 200м мешано во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
200м поединечно мешано за жени
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 24, 2011 (прелиминации и полуфинале)
July 25, 2011 (финале)
Натпреварувачи38 од 30 нации
Победничко време2:08.90
Медалисти
Златен медал   Кина
Сребрен медал   Австралија
Бронзен медал   САД
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во 200м поединечно мешано за жени во пливачките дисциплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 24 и 25 јули. Прелиминациите и полуфиналето се одржаа на 24 јули, додека финалето се одржа на 25 јули.

Пред натпреварувањата, светските и шампионатските рекордибеа следниве:

Име Нација Време Локација Датум
Светски рекорд
Шампионатски рекорд
Аријана Кукорс  САД 2:06.15 Рим 27 јули 2009

Ниту Светски ниту шампионатски рекорд беа поставени во ова натпреварување.

Резултати

[уреди | уреди извор]

Прелиминации

[уреди | уреди извор]

38 пливачи учествуваа во 5 групи, квалификувани пливачи се следниве:[1]

Место Име Нација Време Група Линија Забелешки
1 Кетлин Леверенц  САД 2:11.01 4 3 Q
2 Мирела Белмонте Гарсија  Шпанија 2:11.38 3 5 Q
3 Катинка Хосцу  Унгарија 2:11.53 3 4 Q
4 Је Шивен  Кина 2:11.63 5 4 Q
5 Алисија Кутс  Австралија 2:11.64 4 4 Q
6 Аријана Кукорс  САД 2:11.84 4 5 Q
7 Хана Мајли  Обединето Кралство 2:11.95 3 3 Q
8 Стефанија Рајс  Австралија 2:12.68 5 3 Q
9 Чое Хе-Ра  Јужна Кореја 2:13.00 3 2 Q
10 Џулиај Вилкинсон  Канада 2:13.16 3 6 Q
11 Кирсти Ковентри  Зимбабве 2:13.32 5 2 Q
12 Евелин Верасто  Унгарија 2:13.33 5 5 Q
13 ерика Морнингстар  Канада 2:13.71 5 6 Q
14 Барбора Завадова  Чешка 2:14.08 4 8 Q
15 Сиобан-Марие О’Конор  Обединето Кралство 2:14.30 4 7 Q
16 Фани Леклујс  Белгија 2:14.97 3 1 Q
17 Џу Сјаоја  Кина 2:14.98 4 2
18 Катерин Ане Меклим  Јужна Африка 2:15.15 5 8
19 Стина Гардел  Шведска 2:15.45 5 1
20 Јулија Ефимова  Русија 2:15.56 5 7
21 Гана Џеркал  Украина 2:16.17 2 4
22 Ранохон Аманова  Узбекистан 2:16.75 2 2
23 Ида Сандин  Шведска 2:16.87 4 1
24 Јордис Стајнегер  Австрија 2:17.09 3 8
25 Тања Шмид  Словенија 2:17.45 2 3
26 Храфнхилдуф Лутерсдотир  Исланд 2:18.20 2 8
27 Алесија Полиери  Италија 2:18.69 3 7
28 Надиа Виера  Португалија 2:19.74 2 1
29 Емилија Пикараинен  Финска 2:19.94 2 6
30 Ченг Ван-јанг  Кинески Тајпеј 2:20.20 2 5
31 Натанан Јункрајан  Тајланд 2:20.38 1 4
32 Ерла Харалдсдотир  Исланд 2:21.86 2 7
33 Саманта Аревало  Еквадор 2:22.39 1 5
34 Ма Чеок Меи  Макао 2:27.59 1 6
35 Нибал Јамут  Либан 2:27.93 1 3
36 Даниела ван ден Берг  Аруба 2:30.02 1 7
37 Лорин Витфилд  Американска Самоа 2:31.97 1 2
Рита Медрано  Мексико DNS 4 6

Полуфинале

[уреди | уреди извор]

Полуфиналето се одржа во 18:24.[2]

Полуфинале 1

[уреди | уреди извор]
Место Име Нација Време Линија Забелешки
1 Стефани Рајс  Австралија 2:09.65 6 Q
2 Аријана Кукорс  САД 2:09.83 3 Q
3 Је Шивен  Кина 2:10.08 5 Q
4 Џулија Вилкинсон  Канада 2:11.76 2 Q
5 Мирела Белмонте Гарсија  Шпанија 2:12.37 4
6 Евелин Верасто  Унгарија 2:12.51 7
7 Фани Леклус  Белгија 2:13.68 8
8 Барбора Завадова  Чешка 2:14.03 1

Полуфинале 2

[уреди | уреди извор]
Место Име Нација Време Линија Забелешки
1 Алисија Кутс  Австралија 2:10.65 3 Q
2 Хана Мајли  Обединето Кралство 2:10.95 6 Q
3 Катлин Леверенц  САД 2:11.15 5 Q
4 Хатинка Хосцу  Унгарија 2:11.71 5 Q
5 Кирсти Ковентри  Зимбабве 2:12.21 7
6 ерик Морнингстар  Канада 2:12.67 1
7 Сиобан-Марие О’Конор  Обединето Кралство 2:13.26 8
8 Чои Хе-Ра  Јужна Кореја 2:15.90 2

Финалето се одржа во 19:17.[3]

Место Име Нација Време Линија Забелешки
Је Шивен  Кина 2:08.90 3
Алисија Кутс  Австралија 2:09.00 6
Аријана Кукорс  САД 2:09.12 5
4 Стефани Рајс  Австралија 2:09.65 4
5 Кетлин Леверенц  САД 2:10.40 7
6 Катинка Хосцу  Унгарија 2:11.24 1
7 Хана Мајли  Обединето Кралство 2:11.36 2
8 Џулија Вилкинсон  Канада 2:16.18 8
  1. „Светско првенство во водени спортови 2011 - 200м поединечно мешано за жени (прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-03-31. Посетено на 2011-07-24.
  2. „Светско првенство во водени спортови 2011 - 200м поединечно мешано за жени (полуфинале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-24.[мртва врска]
  3. „Светско првенство во водени спортови 2011 - 200м поединечно мешано за жени (финале)“ (PDF). Омега Тајминг. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-04-17. Посетено на 2011-07-25.

Надоврешни врски

[уреди | уреди извор]