Скокови во вода на светското првенство во водени спортови 2011 - скок од 1м во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварувањата во скокови во вода за мажи од 1м на Светско првенство во водени спортови 2011 беа одржани на 16 јули (прелиминарна рунда) и 18 (финале).

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Ли Шиксин
 Кина
Хе Мин
 Кина
Павло Розенберг
 Германија

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминарната рунда беше одржана на 16 јули во 10:00 по месно време.[1] Финалето беше одржано на 18 јули од 14:00.[2]

Зелената ги означува финалистите

Место Скокач Нација Прелиминации Финале
Бодови Место Бодови Место
Gold medal icon.svg Ли Шиксин  Кина 438.00 1 463.90 1
Silver medal icon.svg Хе Мин  Кина 432.95 2 444.00 2
Bronze medal icon.svg Павло Розенберг  Германија 385.40 6 436.50 3
4 Крис Колвил  САД 387.80 5 427.15 4
5 Хавиер Иљана  Шпанија 408.45 3 402.40 5
6 Ројбен Рос  Канада 378.50 7 401.40 6
7 Евгениј Кузнецов  Русија 378.25 8 388.10 7
8 Андржеј Рзежутек  Полска 369.60 10 368.95 8
9 Арон Флешнер  САД 373.20 9 364.60 9
10 Амунд Гисмервик  Норвешка 362.90 12 346.65 10
11 Даниел Ислас  Мексико 393.85 4 307.35 11
12 Александер Андерсен  Шведска 363.95 11 282.15 12
13 Олександр Горшковозов  Украина 361.75 13
14 Кристофер Меарс  Обединето Кралство 361.20 14
15 Дамиен Кели  Франција 352.40 15
16 Олексиј Прихоров  Украина 352.30 16
17 Себастијан Виља  Колумбија 349.30 17
18 Стефанас Папарунас  Грција 347.50 18
19 Грант Хил  Австралија 340.85 19
20 Александрос Манос  Грција 340.50 20
21 Метју Росет  Франција 337.95 21
22 Џонатана Џорнфалк  Шведска 335.35 22
23 Томазо Риналди  Италија 332.65 23
24 Виле Вахтола  Финска 321.95 24
25 Францоис Имбеау Дулак  Канада 312.95 25
26 Андреа Алоисио  Швајцарија 309.70 26
27 Кевин Чавез  Мексико 308.85 27
28 Игор Кориакин  Русија 291.95 28
29 Јорик де Бруијн  Холандија 288.20 29
30 Константин Блаха  Австрија 287.95 30
31 Стефан Фек  Германија 283.95 31
32 Хамад Салех Flag of Kuwait.svg Кувајт 282.55 32
33 Џек Лагер  Обединето Кралство 279.55 33
34 Пун Ваи Чонг Јасон Flag of Indonesia.svg Индонезија 256.00 34
35 Еирик Валхеим  Норвешка 253.35 35
36 Диего Каркуин  Чиле 250.85 36
37 Донато Наглија  Чиле 238.55 37
38 Лутфи Нико Абдилах Flag of Indonesia.svg Индонезија 236.20 38
39 Чо Хо Винг Flag of Hong Kong.svg Хонгконг 236.10 39

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]