Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 1500м краул во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1500m краул за жени
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 25, 2011 (прелиминации)
July 26, 2011 (финале)
Натпреварувачи26 од 23 нации
Победничко време15:49.59
Медалисти
Златен медал   Данска
Сребрен медал   САД
Бронзен медал   Кина
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во 1500m краул за жени во пливачките дисциплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 25 јули со прелиминациите и на 26 јули со финалето.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањата, светските и шампионатските рекорди беа следниве:

Име Нација Време Локација Датум
Светски рекорд Кејт Циглер  САД 15:42.54 Мишн Виехо 17 јуни 2007
Рекорд на Првенството Алесија Филипи  Италија 15:44.93 Рим 28 јули 2009

Ниту светски ниту шампионатски рекорд беа поставени во ова натпреварување.

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминации[уреди | уреди извор]

26 пливачи учествуваа во 4 групи.[1]

Место Група Линија Име Нација Време Забелешки
1 4 4 Лоте Фрис  Данска 16:00.47 Q
2 3 7 Шао Јивен  Кина 16:01.72 Q
3 4 5 Кејт Циглер  САД 16:02.53 Q
4 3 6 Кристел Кобрич  Чиле 16:03.50 Q
5 4 7 Венди Трот  Јужна Африка 16:05.63 Q
6 4 3 Ли Ксуанксу  Кина 16:05.82 Q
7 3 4 Мелиса Горман  Австралија 16:07.39 Q
8 3 5 Ериак Виљаесија Гарсија  Шпанија 16:12.45 Q
9 4 6 Клое Сатон  САД 16:13.20
10 2 4 Грејне Марфи  Ирска 16:14.81
11 3 3 Ева Риштов  Унгарија 16:22.60
12 2 5 Кери-Ан Пејн  Обединето Кралство 16:23.11
13 3 2 Мартина Рита Карамињоли  Италија 16:23.75
14 4 2 Андреина Пинто  Венецуела 16:23.96
15 2 3 Џесика Ешвуд  Австралија 16:25.85
16 4 8 Патрисија Кастањеда  Мексико 16:26.36
17 2 6 Камелија Потес  Романија 16:29.79
18 2 8 Џулија Хеслер  Лихтенштајн 16:34.74
19 2 2 Маријана Лимпета  Грција 16:35.16
20 3 1 Савана Кинг  Канада 16:35.67
21 2 7 Нина Дитрих  Австрија 16:37.15
22 2 1 Чарецени Ескобар  Мексико 16:40.09
23 1 4 Хан На-Кјонг  Јужна Кореја 17:06.37
24 3 8 Маја Цесар  Словенија 17:22.42
25 1 5 Јесим Гиресунлу  Турција 17:23.60
26 1 3 Симона Маринова  Македонија 17:44.99
4 1 Селисија Биаголи  Аргентина DNS

Финале[уреди | уреди извор]

Финалето се одржа во 18:35.[2]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
Gold medal icon.svg 4 Лоте Фрис  Данска 15:49.59
Silver medal icon.svg 3 Кејт Циглер  САД 15:55.60
Bronze medal icon.svg 7 Ли Ксуанксу  Кина 15:58.02
4 6 Кристел Кобрич  Чиле 16:05.11
5 1 Мелиса Горман  Австралија 16:05.98
6 2 Венди Трот  Јужна Африка 16:06.02
7 8 Ерика Виљаесија Гарсија  Шпанија 16:09.71
8 5 Шао Јивен  Кина 16:12.01

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 1500m краул за жени (прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-25.[мртва врска]
  2. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 1500m краул за жени (финале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-26.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]