Прејди на содржината

Скокови во вода на светското првенство во водени спортови 2011 - синхронизирани скокови од 10м во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите од синхронизирани скокови за мажи од 10м на Светско првенство во водени спортови 2011 беа одржани на 17 јули со прелиминарната рунда во утринската, а финалето во вечерната сесија.

Медалсити[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Куи Бо
Хуо Лианг
 Кина
Патрик Хаусдинг
Саша Клајн
 Германија
Олександр Горшковозов
Олександр Бондар
 Украина

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминарната рунда беше одржана од 10:00 по месно време.[1] Финалето се одржа од 17:05.[2]

Зелената ги означува финалистите

Место Скокач Нација Прелиминации Финале
Бодови Место Бодови Место
Куи Бо
Хуо Лианг
 Кина 477.96 1 480.03 1
Патрик Хаусдинг
Саша Клајн
 Германија 441.12 3 443.01 2
Олександр Горшковозов
Олександр Бондар
 Украина 423.99 6 435.36 3
4 Иљја Захаров
Виктор Минибаев
 Русија 429.84 4 427.98 4
5 Дејвид Будиа
Ник МекКрори
 САД 447.21 2 420.69 5
6 Питер Вотерфилд
Том Далеј
 Обединето Кралство 424.47 5 407.46 6
7 Герман Санчес
Иван Гарсија
 Мексико 419.58 7 393.09 7
8 Ерик Сен
Кевин Гејсон
 Канада 386.22 9 386.70 8
9 Казуки Мураками
Ју Окамото
 Јапонија 396.12 8 380.52 9
10 Тимофеи Хордиечки
Вадим Каптур
 Белорусија 372.57 11 378.78 10
11 Хуан Риос
Виктор Ортега
 Колумбија 372.96 10 374.43 11
12 Жанклер Агуире
Хосе Гуера
Куба 368.01 12 371.82 12
16.5 H09.5 00:55.635 O
13 Франческо Дел’Уомо
Маикол Верцото
 Италија 361.86 13
14 Хуго Париси
Руи Марињо
 Бразил 347.01 14
15 Едиксон Контрерас
Енрике Рохас
 Венецуела 333.00 15
16 Ри Хјун-Ју
Хјон Ил-Мјонг
 Северна Кореја 316.77 16
17 Нур Хасаини
Мухамад Насрулах
Индонезија 304.80 17

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Светско првенство во водени спортови 2011: Синхронизирани скокови за мажи од 10м прелиминарни резултати“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-09-11. Посетено на 2011-07-17.
  2. „Светско првенство во водени спортови 2011: Синхронизирани скокови за мажи од 10м финални резултати“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-08-12. Посетено на 2011-07-17.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]