Прејди на содржината

Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 100м краул во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
100м краул за мажи
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 27, 2011 (прелиминации и полуфинале)
јули 28, 2011 (финале)
Победничко време47.63
Медалисти
Златен медал   Австралија
Сребрен медал   Канада
Бронзен медал   Франција
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварувањето во 100м краул за мажи во пливачките дисциплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 27 јули со прелиминациите и полуфиналето и на 28 јули со финалето.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањето, светските и шампионатскиот рекорд беа следниве:

Име Нација Време Локација Датум
Светски рекорд
Рекорд на Првенството
Цезар Сиело  Бразил 46.91 Рим 30 јули 2009

Ниту светски ниту шампионатски рекорди беа поставени во ова натпреварување.

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминации[уреди | уреди извор]

106 пливачи учествуваа во 14 групи.[1]

Место Група Линија Име Националност Време Белешка
1 12 3 Вилијам Мејнард  Франција 48.14 Q
2 13 5 Џејмс Магнусен  Австралија 48.21 Q
3 14 2 Филипо Мањини  Италија 48.36 Q
4 12 4 Цезар Сиело  Бразил 48.41 Q
5 12 5 Фабиен Гилот  Франција 48.48 Q
6 13 6 Андреј Гречин  Русија 48.59 Q
7 13 7 Себастијан Вершурен  Холандија 48.60 Q
8 13 4 Натан Адријан  САД 48.62 Q
9 14 1 Грем Мур  Јужна Африка 48.65 Q
10 11 4 Гидон Лоу  Јужна Африка 48.74 Q
11 14 4 Брент Хејден  Канада 48.75 Q
12 12 6 Никита Лобинцев  Русија 48.78 Q
13 14 6 Лука Дото  Италија 48.79 Q
14 13 2 Парк Тае Ван  Јужна Кореја 48.91 Q
15 12 7 Конрад Черниак  Полска 48.92 Q
16 14 7 Џејмс Робертс  Австралија 48.93 Q
17 10 8 Брет Фрејзер Кајмански Острови 48.98
18 10 5 Хансар Гарсија  Куба 48.99
19 14 5 Марко ди Карли  Германија 49.00
20 14 3 Џејсон Лежак  САД 49.03
21 12 1 Адам Браун  Обединето Кралство 49.13
21 14 8 Такуро Фуџи  Јапонија 49.13
23 9 4 Дејвид Данфорд  Кенија 49.20
24 12 2 Бруно Фратус  Бразил 49.23
25 13 3 Сајмон Барнет  Обединето Кралство 49.25
26 12 8 Лу Зиву  Кина 49.26
27 11 3 Доминик Козма  Унгарија 49.49
28 11 2 Мартин Вернер  Чешка 49.52
29 10 6 Миндагаус Садаускас  Литванија 49.66
30 11 8 Одисеас Меладинис  Грција 49.71
31 11 1 Јаспер Арентс  Белгија 49.75
32 13 1 Стефан Нистранд  Шведска 49.80
33 10 7 Набил Кебаб  Алжир 49.85
34 10 4 Флори Ланг  Швајцарија 49.86
35 11 6 Мирод Шапира Бар Ор  Израел 49.91
36 10 2 Бен Хокин  Парагвај 50.03
37 11 7 Велимир Стејепановиќ  Србија 50.14
38 10 3 Марио Тодоровиќ  Хрватска 50.16
38 11 5 Јианг Хаики  Кина 50.16
40 10 1 Кок Ернесто Акуња  Венецуела 50.28
41 9 2 Хосе Мелкониан Алвес  Уругвај 50.34
41 9 5 Вирдхавал Викрам Хаде  Индија 50.34
41 9 7 Рајан Пини  Папуа Нова Гвинеја 50.34
44 8 1 Увис Калнинс  Латвија 50.46
45 9 3 Александре Агостињо  Португалија 50.71
46 7 4 Бранден Вајтхрст  Американски Девствени Острови 50.95
47 7 5 Рој Барч Бермуда 51.01
48 8 7 Сидни Хокса  Албанија 51.51
49 8 4 Енсар Хаџер  Босна и Херцеговина 51.52
50 9 6 Матиас Агуљера  Аргентина 51.62
51 8 5 Чарлс Вилијам Вокер  Филипини 51.72
52 8 8 Иварс Акментис  Латвија 51.89
53 8 6 Шебаб Јунис  Египет 51.95
54 7 8 Амине Коуаме  Мароко 52.05
55 9 1 Куј Пуонк Хуанг  Виетнам 52.11
56 8 2 Мохамад Бидариан  Иран 52.42
57 6 5 Лука Хал  Есватини 52.45
58 7 7 Џемал Ле Гранд  Аруба 52.62
59 6 7 Квинтон Делие  Намибија 52.74
60 6 4 Хосе Монтоја  Костарика 52.96
61 7 2 Кевин Авила  Гватемала 53.03
62 8 3 Мохамед Мадух  Кувајт 53.07
63 9 8 Фам Нгујен  Виетнам 53.10
64 7 6 Микаел Колојан  Ерменија 53.12
65 6 6 Џерард Бадрих Пујол  Андора 53.21
66 7 1 Кристофер Дуенас  Гуам 53.33
67 6 8 Ендрју Рутенфорд  Боливија 53.57
68 5 8 Есау Симпсон  Гренада 53.85
69 6 3 Карим Енаб  Јордан 53.92
70 6 2 Николас Коард  Гренада 53.94
71 6 1 Махфизур Рахман  Бангладеш 54.18
72 5 4 Ентони Кларк  Француска Полинезија 54.51
73 5 2 Абас Рад  Либан 54.91
74 5 1 Ниал Робертс  Гвајана 54.99
74 5 3 Чакил Чамал  Мозамбик 54.99
74 5 7 Жулием Брис  Света Луција 54.99
77 4 3 Сергеј Кровјаков  Туркменистан 55.99
78 4 2 Даглас Милер  Фиџи 56.06
79 5 6 Софијан Елгиди  Либија 56.45
80 4 4 Омар Нуњес  Никарагва 56.76
81 4 1 Кристијан Никлес  Брунеј 57.44
82 5 5 Тамир Андреи  Монголија 57.52
83 4 7 Исрар Хусаин  Пакистан 57.69
84 4 5 Шејн Мангру  Сејшели 57.85
85 4 8 Мамаду Соумар  Мали 58.21
86 4 6 Тепаи Пејн  Кукови Острови 58.59
87 3 5 Ата Тано Клавер  Брег на Слоновата Коска 59.70
88 3 1 Хусам Ахмед  Малдиви 59.98
89 3 2 Инајат Хасан  Малдиви 1:01.75
90 2 6 Фархан Фархан  Бахреин 1:01.76
91 3 6 Занган Гансероу  Монголија 1:01.80
92 2 4 Прасида Јанг Шах    Непал 1:01.84
93 3 7 Шаилех Шумшар Рана    Непал 1:01.94
94 3 4 Дионисио Агустин  СД Микронезија 1:02.41
95 2 2 Шон Валас  Палау 1:02.53
95 2 1 Гиордан Харис  Маршалски Острови 1:02.53
97 2 3 Фдингу Екане  Камерун 1:02.65
98 2 5 Бени-Бертранд Бинобагира  Бурунди 1:03.39
99 3 8 Амар Гадијали  Танзанија 1:03.98
100 3 3 Атиману Јусуф  Комори 1:04.75
101 1 4 Амаду Камара  Гвинеја 1:06.25
102 2 7 Кајл Зрибе  Антигва и Барбуда 1:07.35
103 1 6 Даниел Лангинбелик  Маршалски Острови 1:12.52
104 1 3 Гудуну Вилфред Твоеџире  Бенин 1:14.08
105 2 8 Жанвиер Нијункуру  Бурунди 1:16.00
1 5 Ахмед Чавали  Комори DSQ
7 3 Бред Хамилтон  Јамајка DNS
13 8 Маркус Деблер  Германија DNS

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Полуфиналето се одржа во 18:02.[2]

Полуфинале 1[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 4 Џејмс Магнусен  Австралија 47.90 Q
2 6 Натан Адријан  САД 48.05 Q
3 5 Цезар Сиело  Бразил 48.34 Q
4 8 Џејмс Робертс  Австралија 48.49
5 3 Андреј Гречин  Русија 48.67
6 1 Парк Тае Ван  Јужна Кореја 48.86
7 2 Гидон Лоу  Јужна Африка 48.96
8 7 Никита Лобинцев  Русија 49.00

Полуфинале 2[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 4 Вилијам Мејнард  Франција 48.25 Q
2 7 Брент Хејден  Канада 48.30 Q
3 6 Себастијан Вершурен  Холандија 48.41 Q
4 1 Луак Дото  Италија 48.44 Q
5 3 Фабиен Гилот  Франција 48.46 Q
6 8 Конрад Черниак  Полска 48.48
7 5 Филипо Мањини  Италија 48.50
8 2 Грем Мур  Јужна Африка 48.59

Финале[уреди | уреди извор]

Финалето се одржа во 18.35.[3]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
4 Џејмс Магнусен  Австралија 47.63
6 Брен Хејден  Канада 47.95
3 Вилијам Мејнард  Франција 48.00
4 2 Цезар Сиело  Бразил 48.01
5 8 Фабиен Гилот  Франција 48.13
6 5 Натан Адријан  САД 48.23
7 1 Лука Дото  Италија 48.24
8 7 Себастија Вершурен  Холандија 48.27

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 100м краул за мажи (прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-27.[мртва врска]
  2. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 100м краул за мажи (полуфинале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-27.[мртва врска]
  3. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 100м краул за мажи (финале)“ (PDF). Омега Тајминг. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-01-31. Посетено на 2011-07-28.

Надворепни врски[уреди | уреди извор]