Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 – штафета 4х100м мешано во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
4×100м мешано штафета за мажи
на Светско првенство во водени спортови 2011
Дати31 јули 2011 (прелиминации и финале)
Победничко време3:32.06
Медалисти
Златен медал   САД
Сребрен медал   Австралија
Бронзен медал   Германија
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во 4×100м мешано штафета за мажи во пливачките дисциплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 31 јули. Прелимианциите и финалето се одржаа на 31 јули.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањето, светските и шампионатските рекорди беа следниве:

Име Нација Време Локација Датум
Светски рекорд
Рекорд на Првенството
Арон Пирсол (52.19)
Ерик Шантеу (58.57)
Мајкл Фелпс (49.72)
Дејвид Волтерс (46.80)
 САД 3:27.28 Рим 2 август 2009

Ниту светски ниту шампионатски рекорд беа поставени во ова натпреварување.

Резулати[уреди | уреди извор]

Прелимианции[уреди | уреди извор]

17 тимови учествуваа во 3 групи.[1]

Место Група Линија Нација Пливачи Време Забелешки
1 2 4  САД Дејвид Плумер (53.97)
Ерик Шантеу (1:00.13)
Тајлер МекГил (51.00)
Герет Вебер-Гејл (47.32)
3:32.42 Q
2 1 6  Германија Хелге Меу (53.22)
Хендрик Фелдвер (59.98)
Бензамин Старк (51.79)
Маркус Деблер (48.70)
3:33.69 Q
3 1 5  Холандија Ник Дриберген (54.64)
Ленарт Стекеленбург (1:00.42)
Јури Верлинден (51.79)
Себастијан Вершурен (47.74)
3:34.59 Q
4 2 5  Јапонија Рјосуке Ирие (53.59)
Рио Татеши (1:00.52)
Такеши Мацуда (51.79)
Такуро Фуџи (48.92)
3:34.82 Q
5 1 4  Австралија Бен Треферс (54.09)
Кристијан Шпренгер (1:00.21)
Сем Ешби (52.06)
Џејм Робертс (48.52)
3:34.88 Q
6 2 6  Канада Чарлс Франсис (54.19)
Ендрју Дикенс (1:01.22)
Џозеф Бартох (52.31)
Брент Хејден (47.64)
3:35.36 Q
7 3 2  Полска Радослав Кавецки (55.20)
Давид Шулиц (1:00.82)
Павел Корзениовски (52.25)
Конрад Черниак (47.86)
3:36.13 Q НР
8 3 3  Обединето Кралство Лиам Танкок (54.41)
Мајкл Џејмисон (1:00.47)
Ентони Џејмс (52.95)
Адам Браун (48.36)
3:36.19 Q
9 3 4  Франција Џереми Стравиус (53.28)
Хјуз Дубоск (1:00.14)
Флорент Маноду (54.02)
Фабиен Гилот (48.77)
3:36.21
10 2 3  Јужна Африка Чарл Крус (55.60)
Камерон ван ден Бург (1:00.34)
Чад ле Клос (52.28)
Грем Мур (48.25)
3:36.47
11 1 3  Италија Мирко ди Тора (54.64)
Фабио Скоцоли (59.63)
Марко Белоти (53.79)
Луака Дото (48.68)
3:36.74
12 3 5  Русија Станислав Донец (54.25)
Роман Слуднов (1:00.61)
Евгениј Коротишкин (52.47)
Сергеј Фешиков (49.49)
3:36.82
13 3 7  Кина Сун Сјаолеј (54.71)
Ксие Зи (1:00.59)
Џоу Јиавеи (52.52)
Лу Зиву (49.10)
3:36.92
14 3 6  Бразил Гуљелмо Гуидо (55.12)
Фелипе Франка Силва (1:00.11)
Каио де Алмеида (53.49)
Бруно Фратус (48.27)
3:36.99
15 1 2  Унгарија Петер Бернек (55.07)
Даниел Ѓурта (59.95)
Бенче Биско (54.08)
Доминик Козма (49.14)
3:38.24
16 3 1  Шведска Симон Сјодин (55.70)
Јакоб Дорх (1:01.94)
Ларс Фроландер (51.65)
Петер Стимне (49.05)
3:38.34
17 1 7  Литванија Матас Андриекус (56.19)
Гиедрус Титенис (1:00.32)
Вјатаутас Јанишаитис (53.27)
Миндаугас Садаускас (48.79)
3:38.57
2 2  Јужна Кореја DNS
2 7  Грција DNS

Финале[уреди | уреди извор]

Финалето се одржа на 19:38.[2]

Место Линија Нација Пливачи Време Забелешки
4  САД Ник Томан (53.61)
Марк Ганглоф (1:00.24)
Мајкл Фелпс (50.57)
Натан Адријан (47.64)
3:32.06
2  Австралија Хејден Стекел (54.22)
Врентон Рикард (59.32)
Геоф Хагил (51.72)
Џејмс Магнусен (47.00)
3:32.26
5  Германија Хелге Меу (53.53)
Хендрк Фелдвер (59.72)
Бенџамин Старк (51.83)
Пол Бидерман (47.52)
3:32.60
4 6  Јапонија Рјосуке Ирие (52.94)
Косуке Китаџима (59.59)
Такуро Фуџи (51.55)
Шого Хихара (48.81)
3:32.89
5 3  Холандија Ник Дриберген (54.32)
Ленарт Стекеленбург (1:00.62)
Јури Верлинден (51.60)
Себастијан Вершурен (47.57)
3:34.11
6 8  Обединето Кралство Лиам Танкок (54.30)
Мајкл Џејмисон (1:00.98)
Ентони Џејмс (52.81)
Адам Браун (48.49)
3:36.58
7 7  Канада Чарлс Франсис (54.36)
Ендрју Дикенс (1:01.94)
Џозеф Бартох (52.76)
Брент Хејден (47.74)
3:36.80
8 1  Полска Марцин Тарцински (55.69)
Давид Шулиц (1:01.04)
Павел Корзениовски (52.44)
Конрад Черниак (48.27)
3:37.44

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 4×100м мешано штафета за мажи (прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-31.[мртва врска]
  2. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 4×100м мешано штафета за мажи (финале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-31.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]