Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 100м делфин во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
100м делфин за мажи
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 29, 2011 (прелиминации и полуфинале)
јули 30, 2011 (финале)
Натпреварувачи66 од 56 нации
Победничко време50.71
Медалисти
Златен медал   САД
Сребрен медал   Полска
Бронзен медал   САД
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварие во 100м делфин за мажи во пливачките дисциплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 29 јули со прелиминациите и полуфиналето и на 30 јули со финалето.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањатам светските и шампионатските рекорди беа следниве:

Име Нација Време Локација Датум
Светски рекорд
Рекорд на Првенството
Мајкл Фелпс  САД 49.82 Рим 1 август 2009

Ниту светски ниту шампионатски рекорд беа поставени во ова натпреваруање.

Резултати[уреди | уреди извор]

Преиминации[уреди | уреди извор]

65 пливачи учествува во 9 групи.[1]

Место Група Линија Име Нација Време Забелешки
1 8 5 Тајлер МекГил  САД 51.76 Q
2 7 3 Такуро Фуџи  Јапонија 51.82 Q
3 9 5 Геоф Хагил  Австралија 51.83 Q
4 8 7 Џејсон Данфорд  Кенија 51.87 Q
5 8 4 Мајкл Фелпс  САД 51.95 Q
6 7 6 Конрад Черниак  Полска 52.10 Q
7 7 5 Јевгениј Горотишкин  Русија 52.18 Q
8 7 4 Бенџамин Старк  Германија 52.26 Q
9 9 3 Јори Верлинден  Холандија 52.27 Q
10 9 8 Сем Ешби  Австралија 52.27 Q
11 9 6 Ласло Чех  Унгарија 52.40 Q
12 9 1 Петер Манкоч  Словенија 52.46 Q
13 6 6 Чад ле Клос  Јужна Африка 52.54 Q
14 8 6 Стефен Деблер  Германија 52.54 Q
15 9 7 Ларс Фроландер  Шведска 52.56 Q
16 8 1 Павел Корзениовски  Полска 52.57 Q
17 6 3 Францоис Хирсбранд  Белгија 52.65
18 9 2 Милорад Чавич  Србија 52.67
19 7 2 Ентони Џејмс  Обединето Кралство 52.68
20 8 8 Рајан Пини  Папуа Нова Гвинеја 52.69
21 6 2 Џозеф Бартох  Канада 52.90
22 6 7 Симао Моргадо  Португалија 53.01
23 6 8 Павел Санкович  Белорусија 53.13
24 7 7 Иван Ленџер  Србија 53.14
25 7 1 Мајкл Рок  Обединето Кралство 53.20
26 8 2 Каио Алмеида  Бразил 53.20
27 5 1 Бен Хокин  Парагвај 53.23
28 8 3 Зоу Јиавеи  Кина 53.23
29 5 3 Лоренцо Бенати  Италија 53.38
30 7 8 Никита Коновалов  Русија 53.49
31 5 2 Вјатаутас Јанушаитис  Литванија 53.50
32 5 6 Доминик Мајхтри  Швајцарија 53.54
33 6 1 Марио Тодорович  Хрватска 53.56
34 6 5 Октавио Алеси  Венецуела 53.56
35 6 4 Ву Пенг  Кина 53.59
36 4 3 Хам Јонг-Хун  Јужна Кореја 53.94
37 5 7 Јан Сефл  Чешка 53.97
38 5 8 Шон Фрејзер Кајмански Острови 54.19
39 5 5 Куј Пуонг Хуанк  Виетнам 54.39
40 4 4 Бредли Ели  Барбадос 54.42
41 4 5 Хсу Чи-Чиех  Кинески Тајпеј 54.44
42 4 2 Јеугениј Лазука  Азербејџан 54.70
43 4 6 Алекс Ернандес Медина  Куба 55.34
44 5 4 Стефанос Димитриаидис  Грција 55.41
45 4 1 Џошуа МекЛеод  Тринидад и Тобаго 55.80
46 4 7 Рами Анис  Сирија 56.47
47 2 4 Бред Хамилтон  Јамајка 56.48
48 3 5 Марселино Ричардс  Суринам 56.51
49 2 5 Ифалеми Паеа  Тонга 56.60
50 4 8 Саед Аштијани  Иран 56.83
51 3 1 Роми Бенџамин  Доминиканска Република 57.11
52 3 4 Едгар Креспо  Панама 57.24
53 3 2 Хавиер Ернандес  Хондурас 57.40
54 3 3 Дони Утомо  Индонезија 57.59
55 3 7 Олусеји Фатаји-Вилијамс  Нигерија 57.96
56 3 6 Јоао Матиас  Ангола 58.20
57 3 8 Софјан Елгиди  Либија 58.38
58 2 3 Андреј Молчанов  Туркменистан 1:00.83
59 2 1 Јоханад Деја  Ирак 1:01.10
60 2 6 Албан Лаје-Џозеф Диоп  Сенегал 1:01.60
61 2 7 Амер Али  Ирак 1:01.88
62 2 2 Адама Уедраого  Буркина Фасо 1:03.29
63 2 8 Калид Исмаил Алибаба  Бахреин 1:05.40
64 1 3 Бени-Бертранд Бинобагира  Бурунди 1:19.76
65 1 4 Жанвиер Нијонкури  Бурунди 1:27.01
1 5 Фишеха Хаилу  Етиопија DSQ

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Полуфиналето се одржа во 19:01.[2]

Полуфинале 1[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 3 Конрад Черниак  Полска 51.54 Q
2 4 Такуро Фуџи  Јапонија 51.69 Q
3 5 Џејсон Дарфорд  Кенија 51.92 Q
4 6 Бенџамин Старк  Германија 52.18
5 2 Сем Ешби  Австралија 52.19
6 8 Павел Корениовски  Полска 52.54
7 1 Стефен Деблер  Германија 52.55
8 7 Петер Манкоч  Словенија 52.67

Полуфинале 2[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 3 Мајкл Фелпс  САД 51.47 Q
2 4 Тајлер МекГил  САД 51.56 Q
3 6 Јегениј Коротишкин  Русија 51.77 Q
4 5 Геоф Хагил  Австралија 51.85 Q
5 2 Џори Верлинден  Холандија 51.97 Q
6 7 Ласло Чех  Унгарија 52.18
7 8 Ларс Фроландер  Шведска 52.34
8 1 Чад ле Клос  Јужна Африка 52.44

Финале[уреди | уреди извор]

Финалето се одржа во 18:42.[3]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
4 Мајкл Фелпс  САД 50.71
5 Конрад Черниак  Полска 51.15
3 Тајлер МекГил  САД 51.26
4 1 Џејсон Данфорд  Кенија 51.59
5 6 Такуро Фуџи  Јапонија 51.75
6 2 Јевгениј Коротишкин  Русија 51.86
7 8 Јури Верлинден  Холандија 52.21
8 7 Геоф Хагил  Австралија 52.36

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 100м делфин за мажи (прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-29.[мртва врска]
  2. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 100м делфин за мажи (полуфинале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-29.[мртва врска]
  3. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 100м делфин за мажи (финале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-30.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]