Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 100м делфин во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите и полуфиналето за 100м мажи делфин се одржаа на 31 јули 2009,а финалето на 1 август 2009.

Рекорди[уреди | уреди извор]

World record icon.svg 50"22 Мајкл Фелпс
 САД
9 јули 2009
Индијанаполис, САД
РП 50"40 Јан Крокер
 САД
30 јули 2005
Монтреал, Канада

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Мајкл Фелпс
 САД
Милорад Чавич
 Србија
Рафаел Муњос
 Шпанија

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Милорад Чавич  Србија 50.56 15 4
2 Тајлер МекГил  САД 50.90 15 5
2 Мајкл Фелпс  САД 50.90 17 4
4 Ендрју Лотерштајн Австралија Австралија 50.93 16 5
5 Алберт Субирац  Венецуела 51.02 17 7
6 Габриел Мањабеира  Бразил 51.11 17 3
7 Иван Ленџер  Србија 51.22 15 7
7 Бенџамин Старк  Германија 51.22 16 6
9 Такуро Фуџии Flag of Japan.svg Јапонија 51.24 15 3 НР
10 Рафаел Муњос  Шпанија 51.40 16 4
11 Петер Манкоч  Словенија 51.49 16 3
12 Евгениј Коротишкин  Русија 51.51 15 6
13 Николај Скворцов  Русија 51.58 15 1
14 Мајкл Рок  Обединето Кралство 51.65 16 8
15 Корни Свејнпул Нов Зеланд Нов Зеланд 51.71 17 2
16 Џејсон Данфорд Кенија Кенија 51.76 17 5
17 Рајан Џон Пини Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја 51.81 16 2
17 Клемент Леферт  Франција 51.81 17 6
19 Џори Вердлинен  Холандија 51.97 14 4
19 Хелге Меу  Германија 51.97 15 9
21 Адам Пајн Австралија Австралија 51.98 17 0
22 Михел Рубачек  Чешка 51.99 12 2
23 Робин Ван Агел  Холандија 52.04 14 3
24 Павел Санкович  Белорусија 52.05 13 5
25 Јиавеи Зоу Народна Република Кина НР Кина 52.08 14 2
25 Линдон Фернс Јужна Африка ЈАР 52.08 15 8
27 Марио Тодорович  Хрватска 52.09 14 5
28 Мос Бармстер Нов Зеланд Нов Зеланд 52.13 17 8
29 Каио Алмеида  Бразил 52.14 15 2
30 Денис Дубров  Украина 52.21 13 9
31 Симон Сјодин  Шведска 52.27 13 8
31 Ларс Флоранден  Шведска 52.27 16 9
33 Масајуки Кишида Flag of Japan.svg Јапонија 52.28 17 1
34 Јакоб Шиот Андеркаер  Данска 52.34 15 0
35 Даглас Кларк Ленокс Ли Flag of Puerto Rico.svg Порторико 52.39 12 4
36 Пабло Мармолехо  Мексико 52.48 12 8
37 Духи Јонг  Јужна Кореја 52.50 12 3
38 Матиа Налесо  Италија 52.55 14 7
38 Јан Хулме  Обединето Кралство 52.55 17 9
40 Џое Бартох  Канада 52.60 14 9
41 Алекс Виљаеција  Шпанија 52.61 16 7
42 Серги Бреус  Украина 52.63 13 0
43 Фенг Ши Народна Република Кина НР Кина 52.64 16 1
44 Алон Мендел Израел Израел 52.68 13 1
45 Марцин Бабучовски  Полска 52.75 14 8
46 Вјатаустас Јанусатис  Литванија 52.76 11 5
47 Стефанос Димитриадис  Грција 52.89 13 3
48 Павелс Кондрахинс  Латвија 52.92 10 4
48 Евгениј Лаузка  Белорусија 52.92 12 7
50 Диого Карваљо  Португалија 52.94 14 6
51 Симао Моргадо  Португалија 52.98 13 4
52 Јан Сефл  Чешка 52.99 13 7
53 Дариан Тоунсенд Јужна Африка ЈАР 53.04 16 0
54 Мартин Тарчунски  Полска 53.06 14 1
55 Шејн Фрејзер Кајмански ОСтрови 53.07 11 2
56 Октавио Алеси  Венецуела 53.12 12 1
56 Француз Хисбранд  Белгија 53.12 14 0
58 Емил Далнилсен  Данска 53.20 13 6
58 Римвјадис Салцус  Литванија 53.20 13 2
60 Густаво Даниел Пачет  Аргентина 53.30 11 7
61 Даниел Милија Анри Бего  Малта 53.33 11 1
62 Андрејс Дуда  Латвија 53.41 12 0
63 Елвис Бароус  Бахами 53.51 11 9
64 Александу Феликс Маестру  Романија 53.61 11 3
65 Дамиен Картис  Швајцарија 53.91 10 3
66 Бернанд Волф  Австрија 53.98 11 4
67 Рустам Кудиев  Казахстан 54.01 10 6
67 Александре Бахтијаров  Кипар 54.01 10 1
69 Матие Фонтен  Белгија 54.02 12 9
70 Емануел Крешибени  Перу 54.08 8 3
71 Надав Кочави Израел Израел 54.20 9 4
72 ЧиЧие Цу  Тајван 54.34 10 7
73 Станислав Кузмин  Казахстан 54.41 10 0
74 Роман Милославкис  Латвија 54.42 8 9
75 Израел Дулан  Мексико 54.52 10 8
76 Серкан Атасај  Турција 54.66 10 2
77 Стен Индирксон  Естонија 54.73 9 3
78 Мартин Ливамаги  Естонија 54.74 9 6
79 Џонам Ју  Јужна Кореја 54.78 10 5
80 Сјуе Веј Николас Тан Сингапур Сингапур 54.84 9 8
81 Грант Бихан Зимбабве Зимбабве 54.89 8 4
82 Гоксу Бицер  Турција 54.93 9 5
83 Бадер Алмухана Саудиска Арабија Саудиска Арабија 55.11 9 2
84 Андрес Хозе Гонзалез  Аргентина 55.23 10 9
85 Вирдхавал Каде Индија Индија 55.28 11 6
86 Рехан Понча Индија Индија 55.29 7 3
87 Нгујен Во Тај Виетнам Виетнам 55.37 7 5
88 Бранден Вајфхртс  САД 55.46 5 1
89 Сергеј Панков  Узбекистан 55.48 8 6
90 Карлос Виверо Мадиагара  Колумбија 55.55 9 1
91 Норберт Трудман  Словачка 55.90 11 0
92 Глен Виктор Сутанто Индонезија Индонезија 55.92 11 8
93 Фавио Персано  Парагвај 55.93 8 2
94 Таки М’Рабет Тунис Тунис 55.94 9 7
95 Хајдер Енсар  Босна и Херцеговина 56.17 7 2
96 Џејмс Валш Филипини Филипини 56.38 6 4
97 Конор Лини  Ирска 56.39 9 9
98 Бред Хамилтон Јамајка Јамајка 56.56 6 0
99 Енди Баби  Албанија 56.58 5 5
100 Винг Чуен Виктор Вонг  Макао 56.65 9 0
101 П. Маилард Родригес  Чиле 56.68 6 3
102 Бруно Мигел Ескуен Блаз  Перу 56.80 8 8
103 Емин Ношади Иран Иран 56.84 6 1
104 Педро Пинотес Ангола Ангола 56.92 5 0
105 Обаид Аџесми  ОАР 56.96 7 7
105 Жоао Матиас Ангола Ангола 56.96 7 0
107 Алексадер Реј Намибија Намибија 56.97 4 5
108 Телмур Гулиеб  Азербејџан 57.06 8 7
109 Ри Јин Николас Сим Сингапур Сингапур 57.10 7 6
110 Сергеј Голбан  Молдавија 57.14 5 2
111 Рој Ф. Барахона Фуентес [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 57.15 7 4
112 Радхамас Калаф Доминиканска Република Доминиканска Република 57.33 5 7
113 Јелоу Јијах Нигерија Нигерија 57.37 4 3
114 Х. Хернандез Марадиага [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 57.41 8 5
115 Марселино Ричардс  Суринам 57.44 6 2
116 Мигел Наваро  Боливија 57.48 5 8
117 Фернандо Кастељанос Гватемала Гватемала 57.75 5 9
118 Натер Ахмед Алхамуд Саудиска Арабија Саудиска Арабија 57.82 6 6
119 Жоел Рому Лемарчанд  Уругвај 57.97 7 9
120 Карим Енаб Јордан Јордан 57.99 4 6
121 Сергеј Фалкас  Молдавија 58.12 5 6
122 Бајрон Бранденхан Намибија Намибија 58.28 4 2
123 Лук Хал Flag of Eswatini.svg Есватини 58.55 5 4
124 Рајан Нелтроп  САД 58.65 4 7
125 Алексеј Клименко Киргистан Киргистан 58.69 8 1
126 Алехандро Маде Маде  Боливија 58.72 4 1
127 Абас Рад Либан Либан 58.77 6 9
128 Али Ал Каби  ОАР 58.81 4 4
129 Пјетро Камилони  Сан Марино 58.99 5 3
130 Насир Али  Пакистан 59.12 4 9
131 Чок Куан Чонг  Макао 59.22 6 8
132 Рашид Јунусов Киргистан Киргистан 59.40 7 1
133 Тимоти Ферис Зимбабве Зимбабве 59.49 6 7
134 Андреј Молчанов Туркменистан Туркменистан 59.68 2 7
135 Фернандо Мердано Никарагва Никарагва 59.80 3 4
136 Нил Ахуис  Малта 59.86 3 6
137 Јон Пепај  Албанија 1:00.05 7 8
138 Нил Кристофер Робертс  Гвајана 1:00.53 4 8
139 Хејману Сичан  Франција 1:00.55 3 3
140 Колин Бенсадон  Гибралтар 1:00.56 3 7
141 Жан Мари Емануел Фрогет Маврициус Маврициус 1:00.86 3 8
142 Бенџамин Габард Самоа Самоа 1:00.87 3 9
143 Мох Д’Акуела Јордан Јордан 1:00.97 4 0
144 Папа Мадиоп Ндонг Сенегал Сенегал 1:01.03 3 2
145 Паул Елаиса Фиџи Фиџи 1:02.40 2 1
146 Герусио Матонсе Мозамбик Мозамбик 1:03.36 3 0
147 Ентони Кларк  Франција 1:03.37 2 6
148 Милимо Мветва Замбија Замбија 1:03.86 2 2
149 Џ.П. Хјуз Грегори Маврициус Маврициус 1:03.89 2 5
150 Питер Попахун Покавин Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја 1:04.62 2 8
151 Нарачонг Чоргјаргал Монголија Монголија 1:05.01 2 4
152 Сергеј Певнев  Ерменија 1:05.15 3 1
153 Али Мохамед Раид Малдиви Малдиви 1:10.10 2 9
154 Мохамед Муџахид Малдиви Малдиви 1:10.32 1 4
155 Џони Ривера Flag of Guam.svg Гуам 1:10.49 1 5
156 Инагибре-Ахишакије Гаел Бурунди Бурунди 1:19.25 2 0

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Група Линија Време Забелешки
1 Милорад Чавич  Србија 2 4 50.01 СР
2 Мајкл Фелпс  САД 1 4 50.48
3 Рафаел Муњос  Шпанија 1 2 50.59
4 Алберт Субирац  Венецуела 2 3 50.65
5 Џејсон Данфорд Кенија Кенија 1 8 50.78
6 Габриел Мањабеира  Бразил 1 3 51.02
7 Ендрју Лотерштајн Австралија Австралија 1 5 51.03
8 Тајлер МекГил  САД 2 5 51.07
9 Евгениј Коротишкин  Русија 1 7 51.26
10 Бенџамин Старк  Германија 1 6 51.31
11 Такуро Фуџии Flag of Japan.svg Јапонија 2 2 51.32
11 Иван Ленџер  Србија 2 6 51.32
13 Мајк Рок  Обединето Кралство 1 1 51.41
14 Николај Скворцов  Русија 2 1 51.50
15 Петар Манкоч  Словенија 2 7 51.54
16 Корни Свејнпул Нов Зеланд Нов Зеланд 2 8 51.79

Финале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Линија Време Забелешки
 Златен Мајкл Фелпс  САД 5 49.82 СР
 Сребрен Милорад Чавиќ  Србија 4 49.95 ЕР
 Бронзен Рафаел Муњос Перез  Шпанија 3 50.41
4 Алберт Субирац  Венецуела 6 50.79
5 Ендрју Лотерштајн Австралија Австралија 1 50.85 ОР
6 Данфорд Џејсон Кенија Кенија 2 51.07
7 Тајлер МекГил  САД 8 51.42
8 Габриел Мањабеира  Бразил 7 51.74

Надворешни врски[уреди | уреди извор]