Далечинско пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 25км во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварот во 25км за мажи на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 23 јули.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
 Петар Стојчев (BUL)  Владимир Дјацин (RUS)  Чаба Герчак (HUN)

Резултати[уреди | уреди извор]

Финалето се одржа на 23 јули.[1]

Место Пливач Нација Време
Gold medal icon.svg Петар Стојчев  Бугарија 5:10:39.8
Silver medal icon.svg Владимир Дјацин  Русија 5:11:15.6
Bronze medal icon.svg Чаба Герчак  Унгарија 5:11:18.1
4 Франциско Хозе Хервас Јодар  Шпанија 5:11:20.4
5 Трент Гримси  Австралија 5:11:28.2
6 Алан до Кармо  Бразил 5:11:32.2
7 Васили Бојков  Русија 5:11:36.3
8 Жоанес Кадел  Франција 5:13:03.1
9 Јури Кудинов  Казахстан 5:13:08.6
10 Либор Смолка  Чешка 5:13:20.1
11 Бертранд Вентури  Франција 5:13:26.9
12 Ервин Малдонадо  Венецуела 5:14:03.5
13 Гуљелмо Бертола  Аргентина 5:14:29.9
14 Симон Тобин  Канада 5:19:43.1
15 Ксавиер Дешарнис  Канада 5:20:44.2
16 Самуел де Бона  Бразил 5:27:38.1
17 Хан Лиду  Кина 5:32:02.1
18 Габриел Виљагоиз  Аргентина 5:37:25.9
19 Венг Јингвеи  Кина 5:47:16.0
Јосип Солдо  Хрватска DNF
Валерио Клери  Италија DNF
Рок Керин  Словенија DNF
Томислав Солдо  Хрватска DNF
Ростислав Витек  Чешка DNF
Гергели Кутаси  Унгарија DNF
Анхел Мореира  Венецуела DNF
Коди Гримси  Австралија DNF
Едоардо Сточино  Италија DNF
Бенџамин Коншак  Германија DNF
Том Вангенојгден  Белгија DNS
Ислам Мохсен  Египет DNS
Алекс Мејер  САД DNS
Брајан Рикман  Белгија DNS
Мазен Мохамед Азиз  Египет DNS
Томас Лурц  Германија DNS

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]