Прејди на содржината

Далечинско пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 10км во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварувањето во 10км за жени' во далечниско пливање на Светско првенство во водени спортови 2011 беше одржано на 19 јули.

Medalists[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
 Кери-Ан Пејн (GBR)  Мартина Грималди (ITA)  Маријана Лимперта (GRE)

Резултати[уреди | уреди извор]

Финалето се одржа на 19 јули.[1]

Место Пливач Нација Време
Кери-Ан Пејн  Обединето Кралство 2:01:58.1
Мартина Грималди  Италија 2:01:59.9
Маријана Лимперта  Грција 2:02:01.8
4 Мелиса Горман  Австралија 2:02:12.0
5 Сесилија Биаголи  Аргентина 2:02:12.0
6 Полијана Окимото  Бразил 2:02:13.6
7 Јана Печанова  Чешка 2:02:13.8
8 Ангела Мејер  Германија 2:02:15.1
9 Сван Оберсон  Швајцарија 2:02:16.4
10 Ерика Виљаесија Гарсија  Шпанија 2:02:18.7
11 Ана Марсело Куња  Бразил 2:02:22.2
12 Фанг Јингао  Кина 2:02:24.6
13 Кристине Џенингс  САД 2:02:24.6
14 Теја Жупан  Словенија 2:02:24.7
15 Олга Берешнева  Украина 2:02:25.1
16 Офелије Аспорд  Франција 2:02:28.3
17 Карла Ситиќ  Хрватска 2:02:29.6
18 Калиопи Аразу  Грција 2:02:31.3
19 Андреина Пинто  Венецуела 2:02:32.5
20 Линси Хајстер  Холандија 2:02:33.6
21 Касандра Патен  Обединето Кралство 2:02:33.6
22 Кара Бакер  Нов Зеланд 2:02:34.0
23 Маргарита Домингез Кабезас  Шпанија 2:02:36.5
24 Екатерина Селивестрова  Русија 2:03:18.4
25 Алехандра Гонсалес Лара  Мексико 2:03:25.8
26 Селија Барот  Франција 2:03:43.7
27 Ли Сјуе  Кина 2:04:39.9
28 Ана Уварова  Русија 2:05:11.7
29 Силви Рибарова  Чешка 2:05:30.5
30 Ева Фабијан  САД 2:05:41.9
31 Даниеле де Франческо  Австралија 2:05:47.3
32 Ина Котсур  Азербејџан 2:06:00.1
33 Лизет Руеда Сантос  Мексико 2:06:52.1
34 Натали Калдас  Еквадор 2:07:04.9
35 Јуми Кида  Јапонија 2:07:07.7
36 Исабер Донат  Германија 2:07:31.5
37 Ника Козамерник  Словенија 2:07:32.7
38 Ирис Матеј  Швајцарија 2:07:35.7
39 Натали Ди Тоит  Јужна Африка 2:08:27.1
40 Зофи Балаш  Канада 2:10:01.7
41 Алона Бербашова  Украина 2:11:05.2
42 Ајано Когучи  Јапонија 2:11:48.9
43 Танг Винг Јунг Наташа Хонгконг 2:12:00.6
44 Надин Вилијамс  Канада 2:13:35.5
45 Џесика Рокс  Јужна Африка 2:16:34.5
46 Катија Барос  Еквадор 2:16:45.7
47 Чан Фиона Он Ји Хонгконг 2:17:31.3
48 Синди Тоскано  Гватемала 2:19:43.1
49 Лаила Ел Басуни  Египет 2:20:15.4
50 Јеси Венисија Јосапутра Индонезија 2:20:43.2
Јанел Пинто  Венецуела DNF
Џорџија Консиљо  Италија DNF
Мерна Мохамед  Египет DNF
Анастасија Жидкова  Азербејџан DNF
Аниса Фабиола Индонезија DNF
Ева Ризтов  Унгарија DSQ

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]