Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 – штафета 4х200м краул во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
4×200 краул штафета за мажи
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 29, 2011 (прелиминации и финале)
Натпреварувачи72 од 16 нации
Победничко време7:02.67
Медалисти
Златен медал   САД
Сребрен медал   Франција
Бронзен медал   Кина
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во 4×200 краул штафета за мажи во пливачките дисциплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 24 јули.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањето, светскиот и рекордот на првенството беа:

Име Држава Време Локација Датум
Светски рекорд
Рекорд на Првенството
Мајкл Фелпс (1:44.49)
Рики Беренс (1:44.13)
Дејвид Волтерс (1:45.47)
Рајан Лохте (1:44.46)
 САД 6:58.55 Рим 31 јули 2009

Ниту светски ниту шампионстски рекорд не беа поставени во ова натпреварување.

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминации[уреди | уреди извор]

16 држави учествуваа во 3 групи.[1]

Место Група Линија Нација Пливачи Време Забелешки
1 3 4  САД Дејвид Волтерс (1:48.01)
Конор Двајер (1:47.31)
рики беренс (1:46.99)
Питер Вандеркај (1:46.53)
7:08.84 Q
2 3 3  Јапонија Такеши Мацуда (1:47.57)
Јошихиро Окумура (1:47.64)
Шо Учида (1:48.57)
Шого Хихара (1:46.68)
7:10.46 Q
3 2 5  Франција Џереми Стравиус (1:47.49)
Грегори Малет (1:47.98)
Себастеин Роуаулт (1:49.61)
Јаник Ањел (1:46.52)
7:11.60 Q
4 1 5  Австралија Кенрик Монк (1:48.77)
Тамосао Д’Орсоњо (1:48.14)
Џарод Килеј (1:47.19)
Рајан Наполеон (1:47.70)
7:11.80 Q
5 2 6  Италија Џанлука Маглија (1:49.00)
Филипо Мањини (1:46.97)
Марко Белоти (1:48.17)
Самуел Пицети (1:48.04)
7:12.18 Q
6 1 4  Кина Ванг Шун (1:48.04)
Занг Лин (1:46.98)
Јианг Јухуи (1:49.90)
Ли Јунки (1:47.27)
7:12.19 Q
7 2 3  Обединето Кралство Дејвид Кери (1:47.96)
Рос Девенпорт (1:48.08)
Џак Скот (1:49.26)
Роберт Ренвик (1:47.85)
7:13.15 Q
8 3 5  Германија Тим Валбургер (1:48.05)
Јаник Лебхерц (1:49.46)
Клеменс Рап (1:49.34)
Пол Бидерман (1:46.46)
7:13.31 Q
9 2 7  Австрија Дејвид Брандл (1:48.95)
Кристијан Шерубл (1:48.35)
Маркус Роган (1:48.04)
Динко Јукич (1:48.00)
7:13.34
10 1 3  Канада Блејк Ворсли (1:48.69)
Колин Расел (1:49.20)
Чад Боброски (1:48.05)
Стефан Хирниак (1:47.79)
7:13.73
11 2 4  Русија Даниал Изотов (1:48.04)
Јевгениј Лагунов (1:48.60)
Артем Лубузов (1:48.76)
Александар Сукоруков (1:48.72)
7:14.12
12 3 6  Јужна Африка Дариан Таунсенд (1:47.98)
Жан Басон (1:48.67)
Јан Вентер (1:49.85)
Себастиен Росеу (1:49.15)
7:15.65
13 1 6  Белгија Дитер Диконинк (1:49.77)
Глен Сургелус (1:49.07)
Матие Фонтејн (1:50.77)
Питер Тимерс (1:47.78)
7:17.39
14 1 2  Бразил Николас Оливеира (1:49.47)
Андре Шулц (1:50.32)
Родриго Кастро (1:49.72)
Жоао де Лука (1:48.93)
7:18.44
15 3 2  Венецуела Даниеле Тирабаси (1:49.48)
Крокс Акуња (1:49.80)
Рикардо Монастерио (1:54.13)
Кристијан Квинтеро (1:48.34)
7:21.75
16 3 7  Чешка Јан Сефл (1:51.64)
Михал Рубачек (1:51.79)
Мартин Вернер (1:49.82)
Квестослав Свобода (1:51.21)
7:24.46
2 2  Јужна Кореја DNS

Финале[уреди | уреди извор]

Финалето се одржа во 19:41.[2]

Место Линија Нација Пливачи Време Забелешки
Gold medal icon.svg 4  САД Мајкл Фелпс (1:45.53)
Питер Вандеркај (1:46.07)
Рики Беренс (1:46.51)
Рајан Лохте (1:44.56)
7:02.67
Silver medal icon.svg 3  Франција Јаник Ањел (1:45.25)
Грегори Малет (1:46.81)
Џереми Стравиус (1:45.40)
Фабиен Гилот (1:47.35)
7:04.81
Bronze medal icon.svg 7  Кина Ванг Шун (1:47.09)
Занг Лин (1:46.14)
Ли Јунки (1:47.30)
Сун Јанг (1:45.14)
7:05.67
4 8  Германија Пол Бидерман (1:45.20)
Тим Валбургер (1:47.70)
Кристоф Филдебранд (1:48.16)
Бенџамин Старк (1:47.26)
7:08.32
5 6  Австралија Тоамс Фрејзер-Холмс (1:48.35)
Кенрик Монк (1:45.84)
Џарод Килеј (1:48.01)
Рајан Наполеон (1:46.28)
7:08.48
6 1  Обединето Кралство Рос Девенпорт (1:47.31)
Дејвид Кери (1:47.47)
Џак Скот (1:48.78)
Роберт Ренвик (1:47.28)
7:10.84
7 5  Јапонија Такеши Мацуда (1:47.37)
Шого Хихара (1:46.87)
Јуки Кобора (1:47.74)
Јошихиро Окумура (1:48.94)
7:10.92
8 2  Италија Џанлука Маглија (1:48.57)
Филипо Мањини (1:47.54)
Марко Белоти (1:47.97)
Самуел Пицети (1:48.18)
7:12.26

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 4×200 краул штафета за мажи (прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-29.[мртва врска]
  2. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 4×200 краул штафета за мажи (финале)“ (PDF). Омега Тајминг. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-04-17. Посетено на 2011-07-29.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]