Прејди на содржината

Далечинско пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 25км во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварот во 25км за жени на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржа на 23 јули.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
 Ана Марсела Куња (BRA)  Ангела Мејер (GER)  Алис Франко (ITA)

Резултати[уреди | уреди извор]

Финалето се одржа на 23 јули.[1]

Место Пливач Нација Време
Ана Марсело Куња  Бразил 5:29:22.9
Ангела Мејер  Германија 5:29:25.0
Алис Франко  Италија 5:29:30.8
4 Олга Береснева  Украина 5:29:35.6
5 Мартина Грималди  Италија 5:29:36.2
6 Ана Уварова  Русија 5:29:38.9
7 Селиај Барот  Франција 5:29:40.8
8 Маргарита Домингез Кабезас  Шпанија 5:29:42.0
9 Силви Рибарова  Чешка 5:29:51.3
10 Сесилија Биаголи  Аргентина 5:29:58.7
11 Марија Булакова  Русија 5:34:21.2
12 Карла Ситиќ  Хрватска 5:37:49.8
13 Еште Нуњес Мореира  Шпанија 5:38:09.6
14 Таш Харинсон  Австралија 5:53:35.4
15 Цао Шију  Кина 5:54:21.9
16 Сун Мунји  Кина 5:55:16.3
17 Ника Козамерник  Словенија 6:00:43.8
Јана Печанова  Чешка DNF
Заира Едит Карденас Ернандес  Мексико DNF
Антје Мон  Германија DNF
Клер Томпсон  САД DNF
Линси Хајстер  Холандија DNS
Хејли Андерсон  САД DNS

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]