Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 – штафета 4х100м краул во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
4×100 краул штафета за жени
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 24, 2011 (прелиминации и финале)
Победничко време3:33.96
Медалисти
Златен медал   Холандија
Сребрен медал   САД
Бронзен медал   Германија
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во 4×100 краул штафета за жени во пливачките дисциплини на Светското првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 24 јули. Прелиминациите и финалето се одржаа на 24 јули.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред ова натпреварување, светските и шампионатските рекорди беа следниве:

Име Држава Време место Датум
Светски рекорд
Рекорд на Првенството
Инге Декер (53.61)
Раноми Кромовиџоџо (52.30)
Фемке Химскирк (53.03)
Марлин Велхуис (52.78)
 Холандија 3:31.72 Рим, Италија 26 јули 2009

Ниту светски ниту шампионатски рекрод беа поставени во ова натпреварување.

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминации[уреди | уреди извор]

14 држави учествуваа во 2 групи, квалификуваните тимови се следниве:[1]

Место Група Линија Држава Пливачи Време Нација
1 2 4  САД Аманда Веир (54.35)
Миси Френклин (53.57)
Кара Лин Џојс (54.10)
Џесика Харди (53.62)
3:35.64 Q
2 1 2  Холандија Марлин Велдхуис (54.41)
Раноми Кромовиџоџо (53.66)
Мауд ван дер Мер (54.70)
Фемке Химскирк (52.99)
3:35.76 Q
3 2 5  Кина Ли Зеси (54.47)
Ван Шијиа (54.60)
Панг Јиајинг (54.47)
Танг Ји (53.60)
3:37.14 Q
4 1 5  Германија Брита Стефен (54.86)
Силке Липок (54.23)
Лиса Витинг (54.66)
Даниела Шрајбер (53.53)
3:37.28 Q
5 1 4  Австралија Кели Стубинс (54.96)
Меринда Дингјан (54.36)
Јолане Кукла (55.06)
Марике Груер (53.97)
3:38.35 Q
6 1 3  Канада Викторија Пун (54.79)
Ерика Морнингстар (55.24)
Чантел Ванландегем (54.33)
Женевив Саумур (54.44)
3:38.80 Q
7 2 3  Јапонија Јајои Муцумото (54.82)
Харука Уеда (54.13)
Ханае Ито (54.75)
Нацуки Хагесава (55.58)
3:39.28 Q
8 1 7  Данска Перниле Бруме (54.82)
Мие Нилсен (55.35)
Лоте фрис (55.99)
Жанет Отесен (53.32)
3:39.48 Q
9 2 6  Обединето Кралство Ени Смит (54.98)
Франческа Халсал (53.35)
Кетлин МекКлечи (55.82)
Ребека Тарнер (55.59)
3:39.74
10 1 6  Шведска Ида Марко-Варга (55.45)
Габгриела Фагундез (54.31)
Михаеле Колман (54.56)
Петра Гранлунд (56.13)
3:40.45
11 2 2  Русија Вероника Попова (54.95)
Маргарита Нестерова (55.12)
Наталја Ловцова (55.83)
Елена Соколова (54.83)
3:40.73
12 2 7  Белорусија Александра Герасименја (54.14)
Свиетлана Какхлова (55.55)
Јана Паракушкаја (57.38)
Јулија Китраја (56.34)
3:43.41
13 2 8  Бразил Татиана Лемос (55.68)
Дајанра де Паула (56.38)
Флавија Делароли (56.73)
Михаеле Ленхарт (55.83)
3:44.62
14 2 1  Нов Зеланд Наташа Хинд (55.49)
Амака Геслер (55.00)
Софија Бачелор (58.82)
Пенелопе Мај Маршал (55.68)
3:44.99

Финале[уреди | уреди извор]

Финалето се одржа во 19:10.[2]

Место Линија Држава Пливачи Време Забелешки
Gold medal icon.svg 5  Холандија Инге Декер (54.91)
Раноми Кромовиџоџо (53.26)
Марлин Велдхуис (53.33)
Фемке Химскирк (52.46)
3:33.96
Silver medal icon.svg 4  САД Натали Коглин (54.09)
Миси Френклин (52.99)
Џесика Харди (54.12)
Дана Волмер (53.27)
3:34.47
Bronze medal icon.svg 6  Германија Брита Стефен (54.51)
Силек Липок (54.17)
Лиса Витинг (53.85)
Даниела Шрајбер (53.12)
3:36.05
4 3  Кина Ли Зеси (54.35)
Ванг Шијиа (54.53)
Панг Јиајанг (54.36)
Танг Ји (53.12)
3:36.36
5 2  Австралија Бронте Барат (54.81)
Марике Груер (54.37)
Меринда Дингјан (54.14)
Алиша Кутс (53.43)
3:36.75
6 7  Канада Викторија Пун (54.74)
Женевив Саумур (55.47)
Чантал Ванландегем (53.76)
Јулија Вилкинсон (54.45)
3:38.42
7 1  Јапонија Харука Уеда (54.98)
Јајои Мацумото (54.00)
Ханае Ито (54.94)
Нацуки Хасегава (55.63)
3:39.55
8 8  Данска Перниле Блум (54.63)
Мие Нилсен (55.23)
Жанет Отесен (53.76)
Лоте Фрис (56.12)
3:39.74

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Светско првенство во водени спортови 2011 - 4×100 краул штафета за жени (прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-03-31. Посетено на 2011-07-24.
  2. „Светско првенство во водени спортови 2011 - 4×100 краул штафета за жени (финале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-24.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]