Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 50м градно во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
50м градно за жени
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 30, 2011 (прелиминации и полуфинале)
јули 31, 2011 (финале)
Натпреварувачи38 од 33 нации
Победничко време30.19
Медалисти
Златен медал   САД
Сребрен медал   Русија
Бронзен медал   САД
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во 50м градно за жени во пливачките дисциплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 30 јули со прелиминациите и 31 јули со финалето.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањата, светките и шампионатските рекорди беа следниве:

Име Нација Време Локација Датум
Светски рекорд Џесика Харди  САД 29.80 Федерал Веј 7 август 2009
Рекорд на Првенството Јулија Јефимова  Русија 30.09 Рим 2 август 2009

Ниту светски ниту шампионатски рекорд беа поставени во ова натпреварување.

Резулати[уреди | уреди извор]

Прелиминации[уреди | уреди извор]

36 пливачи учествуваа во 5 групи.[1]

Место Група Линија Име Нација Време Забелешки
1 5 4 Џесика Харди  САД 30.20 Q
2 3 4 Јулија Јефимова  Русија 30.72 Q
2 4 5 Ребика Сони  САД 30.72 Q
4 5 3 Џени Јохансон  Шведска 30.89 Q НР
5 5 5 Лејзел Џонс  Австралија 30.93 Q
6 4 4 Леистон Пикет  Австралија 31.07 Q
7 4 3 Ребека Ејдервик  Шведска 31.19 Q
8 3 3 Кејт Хејвуд  Обединето Кралство 31.30 Q
9 3 6 Љу Сјаоју  Кина 31.32 Q
10 4 6 Мониек Нијхуис  Холандија 31.40 Q
10 5 6 Зао Јин  Кина 31.40 Q
12 5 7 Петра Чокова  Чешка 31.41 Q
13 5 8 Сисерика Мекмаон  Ирска 31.49 Q НР
14 4 7 Рике Педерсен  Данска 31.65 Q
15 3 8 Сузан ван Биљон  Јужна Африка 31.96 Q
16 3 1 Јане Треп  Естонија 32.00 Q
17 5 1 Ерла Харалдсдотир  Исланд 32.10
18 3 7 Стефани Спан  Швајцарија 32.14
19 2 5 Даниеле Беаубрун  Света Луција 32.27
20 4 8 Лох Кристина  Малезија 32.29
21 3 2 Ким Дал-Еун  Јужна Кореја 32.43
22 4 1 Анастасија Кристофору  Кипар 32.69
23 2 6 Ивана Нинковиќ  Босна и Херцеговина 32.86
24 2 3 Леи Он Кеи  Макао 32.90
25 2 4 Патрисија Касељас  Порторико 33.62
26 2 2 Џамила Ланкус  Уганда 36.65
27 2 1 Маријана Хенрикес  Ангола 37.23
28 2 7 Оксана Хатамканова  Азербејџан 37.94
29 1 4 Гуедиа Моуафо  Камерун 40.15
30 1 5 Ангелика Сита Оуедраого  Буркина Фасо 40.93
31 2 8 Деде Камара  Гвинеја 44.44
32 1 6 Вилајфон Вонгпачан  Лаос 46.37
33 1 2 Ангеле Гбену  Бенин 46.90
34 1 7 Нафиса Адаму  Нигер 51.24
3 5 Доротеја Брант  Германија DNS
4 2 Џилијан Тајлер  Канада DNS
5 2 Сатоми Сузуки  Јапонија DNS
1 3 Ингрид Оутара  Буркина Фасо DSQ

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Полуфиналето се одржа во 18:16.[2]

Полуфинале 1[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 4 Јулија Јефимова  Русија 30.81 Q
2 3 Леистон Пикет  Австралија 30.96 Q
3 5 Џени Јохансон  Шведска 31.16 Q
4 2 Мониек Нијхуис  Холандија 31.40 Q
5 6 Кејт Хејвуд  Обединето Кралство 31.43
6 7 Петра Чокова  Чешка 31.75
7 1 Рике Педерсен  Данска 32.07
8 8 Јане Треп  Естонија 32.33

Полуфинале 2[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 4 Џесика Харди  САД 30.40 Q
2 5 Ребека Сони  САД 30.74 Q
3 3 Лејзел Џонс  Австралија 31.14 Q
4 6 Ребека Ејдервик  Шведска 31.41 Q
5 7 Зао Јин  Кина 31.46
6 2 Љу Сјаоју  Кина 31.50
7 1 Сисерика Мекмаон  Ирска 31.83
8 8 Сузан ван Биљон  Јужна Африка 31.97

Финале[уреди | уреди извор]

Финалето се одржа во 18:02.[3]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
Gold medal icon.svg 4 Џесика Харди  САД 30.19
Silver medal icon.svg 3 Јулија Јефимова  Русија 30.49
Bronze medal icon.svg 5 Ребека Сони  САД 30.58
4 6 Леистон Пикет  Австралија 30.74
5 7 Џени Јохансон  Шведска 30.89 =НР
6 2 Лејзел Џонс  Австралија 31.01
7 1 Мониек Нијхуис  Холандија 31.33
8 8 Ребека Ејдервик  Шведска 31.45

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 50м градно за жени (прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-30.[мртва врска]
  2. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 50м градно за жени (полуфинале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-29.[мртва врска]
  3. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 50м градно за жени (финале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-31.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]