Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 50м градно во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите и полуфиналето за 50м жени градно се одржаа на 1 август 2009, а финалето на 2 август 2009.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Јулија Ефимова
 Русија
Ребека Сони
 САД
Сара Кацулис
Австралија Австралија

Рекорди[уреди | уреди извор]

30"23 Аманда Рисон
 Канада
8 јули 2009
Монтреал, Канада
30"45 Џејд Едминстон
Австралија Австралија
31 јули 2005
Монтреал, Канада

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Јулија Ефимова  Русија 30.24 12 4 РП
2 Кејси Карлсон  САД 30.34 10 6
3 Сара Кацулис Австралија Австралија 30.48 10 5
4 Мониек Нијхус  Холандија 30.57 12 3
5 Аманда Ризон  Канада 30.73 10 4
6 Керстен Вогел  Германија 30.77 10 7 НР
7 Ребека Сони  САД 30.82 11 6
8 Тарни Вајт Австралија Австралија 30.96 12 5
9 Анами Пирс  Канада 31.02 11 5
10 Софи Де Рончи  Франција 31.06 12 6
11 Валентина Артемиева  Русија 31.10 11 4
12 Џорџија Холдерсен  Обединето Кралство 31.11 7 5
12 Катарина Стиберг  Норвешка 31.11 9 4
14 Роберта Панара  Италија 31.13 12 2
15 Катја Лехтонен  Финска 31.14 9 6
16 Лори Тинјан  Обединето Кралство 31.15 8 5
17 Рике Милерпедерсен  Данска 31.23 11 0
18 Коцепцион Бадиљо  Шпанија 31.27 11 7
19 Ина Капишина  Белорусија 31.29 9 7
20 Ашинг Аџујубушел Кенија Кенија 31.30 10 0
21 Џејн Треп  Естонија 31.32 9 2
21 Мирна Јукич  Австрија 31.32 10 8
21 Каролин Рану  Германија 31.32 12 1
24 Ана Карла Карваљо  Бразил 31.38 12 7
25 Ангелики Ексаркоу  Грција 31.52 9 5
26 Далеум Ким  Јужна Кореја 31.55 10 2
27 Татјане Сакеми  Бразил 31.61 11 3
28 Нитоми Носе Јапонија 31.68 10 1
29 Ева Савецко  Полска 31.69 8 4
29 Петра Чокова  Чешка 31.69 10 9
31 Ребека Ејдервик  Шведска 31.77 11 8
32 Ранди Ванг Народна Република Кина НР Кина 31.79 11 2
33 Хјејин Ким  Јужна Кореја 31.82 9 1
34 Јекатерина Садовник  Казахстан 31.85 7 6
35 Анастасија Кристифору  Кипар 31.87 9 3
36 Џолин Хостман  Шведска 31.88 12 9
37 Јулија Бенач Израел Израел 31.98 9 8
37 Мартина Караро  Италија 31.98 11 1
39 Ана Марисо Брита  Португалија 32.00 11 9
40 Елис Матијсен  Белгија 32.12 8 6
41 Жоан Карваљо  Португалија 32.24 12 0
42 Урте Казакевичјус  Литванија 32.37 7 7
43 Доа Рева Масарва Израел Израел 32.46 8 8
44 Раминта Дварскевичјус  Литванија 32.53 7 2
45 Тања Смит  Словенија 32.55 8 0
46 Сара Лајнеф Тунис Тунис 32.68 7 4
47 Храфнилдур Лутерсдотир  Исланд 32.71 8 3
48 Алисија Лајтбрн  Бахами 32.84 6 7
49 Ана Клистунова  Украина 32.87 7 1
50 Руен Роан Хон Сингапур Сингапур 32.93 9 9
51 Даниела Викторија  Венецуела 32.95 8 1
52 Мартина Данкова  Чешка 32.97 7 0
53 Он Кеи Леи  Макао 33.34 6 5
54 Агнешка Островска  Полска 33.36 7 8
55 Вероника Вдовиченко  Молдавија 33.46 8 7
56 Џонај Брајденхан Намибија Намибија 33.50 6 8
57 Кимба Колимур  Тринидад и Тобаго 33.61 6 4
58 Максин Хрд Зимбабве Зимбабве 33.70 5 5
59 Каролина Колорадо Хенао Колумбија Колумбија 33.93 7 9
59 Дилара Бусе Гунајандин  Турција 33.93 8 9
61 Даниеле Беабрун Света Луција Света Луција 33.95 6 2
62 Даниела Линдемаер Намибија Намибија 34.12 5 4
63 Черел Томсон  Тринидад и Тобаго 34.87 6 6
64 Марија Зенони Доминиканска Република Доминиканска Република 34.93 5 1
65 Лабаке Антонија Ориретан Нигерија Нигерија 34.95 5 8
66 Моника Бернандо Мозамбик Мозамбик 35.07 4 5
67 Ракел Тонџор Нигерија Нигерија 35.15 5 0
68 Ксин Линг Черил Лим Сингапур Сингапур 35.20 6 9
69 Селма Атиќ  Босна и Херцеговина 35.72 6 1
70 Нибал Јамут Либан Либан 35.74 6 3
71 Мелинда Суе Мекалиф  Малта 35.77 5 3
72 Нилшара Исенија  Холандија 35.87 6 0
73 Аманда Џиа Ксин Лие Брунеј Брунеј 35.90 4 7
74 Карла Тоскано Гватемала Гватемала 36.35 5 2
75 Карен Вилорио [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 36.55 5 7
76 Доли Глумец Бангладеш Бангладеш 36.62 4 3
77 Ана Еуседа Гутиерез [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 36.74 4 2
78 Гатурмал Огуерел Монголија Монголија 37.00 3 7
79 Стефани Росоаманана Мадагаскар Мадагаскар 37.17 5 6
80 Клариса Бреди Маршалски Острови Маршалски Острови 37.29 4 6
81 Џесика Коса Мозамбик Мозамбик 37.81 3 5
82 Мирела Алам Либан Либан 37.88 5 9
83 Теа Пикули  Албанија 37.94 4 0
84 Дебора Кеци  Албанија 38.24 4 4
85 Џамила Лункус Уганда Уганда 38.90 3 2
86 Мариам Фова Танзанија Танзанија 39.07 2 0
87 Аделе Рова Фиџи Фиџи 39.09 3 3
88 Рајлин Дејвид СД Микронезија СД Микронезија 39.42 2 5
89 Џејд Ашилег Хауард Замбија Замбија 39.51 3 4
90 Ноел Аника Смит  Гвајана 40.39 3 0
91 Сабине Хазбрн Палестина 40.61 4 9
92 Даниеле Бернандини Финдли Замбија Замбија 40.65 3 6
93 Муругаперумал Венпа Индија Индија 40.67 4 1
94 Џулија Алвес Маршалски Острови Маршалски Острови 41.08 2 3
95 Дебрза Даниел СД Микронезија СД Микронезија 41.43 2 4
96 Мохамед Хусеин Брунеј Брунеј 41.65 3 8
97 Аелија Мехди Пакистан Пакистан 41.81 3 9
98 Марија Гибонс Палау Палау 41.85 2 6
99 Акса Тарик  Пакистан 42.55 3 1
100 Ангеле Мебоу Махутин Бенин Бенин 43.26 1 6
101 Ангелика Сито Оуедраго Буркина Фасо Буркина Фасо 44.71 1 5
102 Аиша Оумар Кулибали Мали Мали 46.12 2 1
103 Светлана Догадкина  Таџикистан 46.51 7 3
104 Исмаил Аминат Исам Малдиви Малдиви 46.91 2 2
105 Ава Кеита Мали Мали 47.48 1 4
106 Катерине Декер Танзанија Танзанија 48.23 2 8
107 Антја Флауерс Палау Палау 48.25 2 7

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Група Линија Време Забелешки
1 Сара Кацулис Австралија Австралија 2 5 30.33
2 Мониек Нијхус  Холандија 1 5 30.38 НР
3 Јулија Ефимова  Русија 2 4 30.40
4 Аманда Ризон  Канада 2 3 30.42
5 Кејси Карлсон  САД 1 4 30.46
6 Ребека Сони  САД 2 6 30.56
7 Тарни Вајт Австралија Австралија 1 6 30.80
8 Валентина Артемиева  Русија 2 7 30.92
8 Анами Пирс  Канада 2 2 30.92
10 Лори Тунјан  Обединето Кралство 1 8 31.03
11 Кирстел Вогел  Германија 1 3 31.04
12 Катарина Стиберг  Норвешка 2 1 31.09
13 Софи Де Рончи  Франција 1 2 31.12
14 Роберта Панара  Италија 1 1 31.16
15 Џорџија Холдернес  Обединето Кралство 1 7 31.25
16 Катја Лехтонен  Финска 2 8 31.37

Препливување[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Линија Време Забелешки
1 Анами Пирс  Канада 5 30.98
2 Валентина Артемиева  Русија 4 30.99

Финале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Линија Време Забелешки
 Златен Јулија Ефимова  Русија 3 30.09 СР
 Сребрен Ребека Сони  САД 7 30.11
 Бронзен Сара Кацулис Австралија Австралија 4 30.16 ОР
4 Мониек Нијхус  Холандија 5 30.46
5 Анами Пирс  Канада 8 30.53
6 Кејси Карлсон  САД 2 30.65
7 Аманда Ризон  Канада 6 30.67
8 Тарни Вајт Австралија Австралија 1 30.91

Надворешни врски[уреди | уреди извор]