Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 – штафета 4х100м мешано во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите и финалето за 4x100м жени штафета меѓано се одржаа на 1 август 2009.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Prima della manifestazione il record del mondo (WR) e il record dei campionati (CR) erano i seguenti.

Sport records icon WR.svg 3'52"69 Австралија Австралија Емили Сибом (59.33)
Лејзел Џонс (1:04.58)
Џесика Шипер (56.25)
Лизбет Трикет (52.53)
17 август 2008
Пекинг, Кина
Championships record icon.svg 3'55"74 Австралија Австралија Емили Сибом (1:00.79)
Лејзел Џонс (1:04.94)
Џесика Шипер (57.18)
Лизбет Лентон (52.83)
31 март 2007
Мелбурн, Австралија

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Народна Република Кина НР Кина
Зао Јинг
Чен Хуџија
Јиао Лиујинг
Ли Зеси
Австралија Австралија
Емили Сибом
Сара Кацулис
Џесика Шипер
Лизбет Трикет
Сели Фостер*
Стефани Рајс*
Шејн Реси*
 Германија
Даниела Замулски
Сара Пое
Аника Мелхорн
Брита Стефен
Даниела Шрајбер*

* Пливачи кои учествувале само во квалификациите.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Нација Имиња Време Група Линија Забелешки
1 Народна Република Кина НР Кина Јинг Зао (1:00.24)
Хуџија Чен (2:05.28)
Лиујанг Јиао (3:02.20)
Зеси Ли (3:56.14)
3:56.14 2 4
2 Flag of Japan.svg Јапонија Шико Сакаи (59.47)
Нанака Тамура (2:06.02)
Јука Като (3:03.47)
Харука Уеда (3:57.44)
3:57.44 2 5 НР
3  Германија Даниела Замулски (1:00.16)
Сара Пое (2:06.90)
Аника Мелхорн (3:04.26)
Даниела Шрајбер (3:57.75)
3:57.75 2 3
4  Холандија Фредерик Химскирк (1:01.28)
Лиа Декер (2:08.69)
Инге Декер (3:05.64)
Раноми Кромовиџоџо (3:58.05)
3:58.05 2 6
5  Обединето Кралство Џема Спофорт (59.58)
Лори Туњан (2:07.09)
Елен Ганди (3:04.89)
Фран Халсал (3:58.18)
3:58.18 4 5
6  Канада Џулија Вилкинсон (1:00.69)
Анами Пирс (2:06.79)
Аудреј Лакруз (3:04.49)
Женвиев Самур (3:58.23)
3:58.23 4 3
7 Австралија Австралија Емили Сибом (59.65)
Селиу Фостер (2:06.97)
Стефани Рајс (3:04.26)
Шејн Риси (3:58.36)
3:58.36 4 4
8  Бразил Фабиола Молина (1:00.08)
Карлоина Муси (2:08.39)
Габриела Силва (3:04.64)
Татјана Лемосбарбоса (3:58.49)
3:58.49 4 6
9  Данска Перниље Јесинг Ларсен (1:01.63)
Рике Милерпедерсен (2:08.22)
Мича Остергард Јенсен К (3:06.04)
Жанет Отесен (3:58.93)
3:58.93 3 2
10  САД Елизабет Пелтон (1:00.78)
Кејси Карлсон (2:07.57)
Кристине Магнусон (3:04.86)
Џулија Смит (3:59.01)
3:59.01 3 4
11  Шведска Сара Сјорстом (1:00.74)
Џолин Хостман (2:09.01)
Габриела Фагундез (3:07.45)
Џозефин Лилхејџ (4:01.04)
4:01.04 3 3 НР
12  Франција Ештон Барон (1:01.53)
Фани Бабу (2:09.97)
Аурор Монгел (3:07.66)
Малија Матела (4:01.05)
4:01.05 3 6 НР
13  Русија Марија Громова (1:00.33)
Валентина Артемиева (2:08.63)
Ирина Беспалова (3:06.27)
Олга Клучникова (4:01.09)
4:01.09 3 5
14  Унгарија Ечер Дара (1:01.07)
Река Пеш (2:10.60)
Катинка Хосцу (3:09.94)
Евелин Верасто (4:03.63)
4:03.63 4 7 НР
15  Чешка Симона Баумртова (1:01.56)
Петра Чокова (2:09.86)
Ленка Јарошова (3:11.28)
Петра Клосова (4:06.43)
4:06.43 1 4
16  Украина Дарина Зевина (1:02.34)
Ана Клистунова (2:12.69)
Катерина Зубкова (3:12.39)
Драја Степањук (4:07.37)
4:07.37 1 7
17  Полска Алицја Чорц (1:01.53)
Ева Шиско (2:11.20)
Мирела Олшак (3:12.37)
Катарзина Вилк (4:07.81)
4:07.81 2 2
18  Норвешка Катарина Стиберг (1:04.37)
Сара Норденстам (2:14.91)
Ингвилд Снилдал (3:11.93)
Хенриете Брек (4:08.24)
4:08.24 1 2
19  Белгија Елиди Венхам (1:03.90)
Елиса Матијсен (2:13.04)
Кимберли Бајс (3:12.89)
Џолиен Сусманс (4:09.18)
4:09.18 2 9
20 Израел Израел Ана Волчков (1:02.75)
Јулија Бенач (2:12.47)
Амит Иври (3:10.80)
Кристина Черничев (4:09.49)
4:09.49 2 1
21  Белорусија Александра Ковалева (1:03.47)
Ина Капишина (2:11.58)
Ирина Ниефедева (3:13.09)
Јулија Китраја (4:09.72)
4:09.72 4 1
22  Литванија Рагли Мајлскевичјус (1:02.72)
Раминта Дваркевичјус (2:12.69)
Аист Доброволскејт (3:14.74)
Грит Апанавикјус (4:12.30)
4:12.30 4 8
23 Сингапур Сингапур Шана Џиа Ји Лим (1:03.25)
Руен Роан Хо (2:15.15)
Линет Лим (3:17.12)
Тинг Вен Куах (4:12.35)
4:12.35 3 7
24  Ирска Ајслинг Кони (1:03.18)
Фиона Дојл (2:13.71)
Грејн Марфи (3:16.12)
Клер Доусон (4:12.67)
4:12.67 3 1
25  Бахами Ана Дилет (1:03.40)
Алисија Лајтбрн (2:15.68)
А. Вандерпулвалас (3:16.13)
Тејша Лајтбрн (4:15.59)
4:15.59 2 8
26  Тајван Тинг Чен (1:04.63)
ИЧуан Чен (2:18.71)
ШенгЈо Тинг (3:22.30)
ЧинКуен Јанг (4:18.88)
4:18.88 3 8
27 Зимбабве Зимбабве Кирстен Лафам (1:07.06)
Максин Хрд (2:20.36)
Моира Фрејзер (3:26.61)
Никол Хорн (4:24.35)
4:24.35 1 1
28  Макао Ман Ваи Фонг (1:08.98)
Он Кеи Леи (2:23.64)
Чок Маи Ма (3:30.14)
Чи Јан тан (4:31.67)
4:31.67 4 0
29 Кенија Кенија Рачита Шах (1:10.24)
Ашинг Аџулабушел (2:22.18)
Пина Ерколано (3:32.97)
Силвија Брунчлехнер (4:34.66)
4:34.66 1 5
30  Малта Никол Кремона (1:08.65)
Мелинда Суе Мекалиф (2:28.49)
Давина Мањон (3:34.57)
Талиса Пејс (4:34.92)
4:34.92 1 3
31 Сенегал Сенегал Кадијадоу Денг (1:15.57)
Оулие Диало (2:38.57)
Бинта Зара Диоп (3:40.88)
Марим Фае (4:46.20)
4:46.20 2 0
32 Мозамбик Мозамбик Џесика Коса (1:13.90)
Моника Бернандо (2:33.37)
Џесика Стањо (3:44.20)
Фаина Салат (4:48.62)
4:48.62 1 6
33 Индија Индија Фариха Заман (1:11.89)
Муругамерупал Венпа (2:40.67)
Пуџа Рахава Алва (3:48.91)
Читаранјан Шуба (4:53.02)
4:53.02 3 0
34  Албанија Рени Јани (1:21.63)
Теа Пикули (2:48.74)
Сара Абдулах (4:00у.24)
Ровена Марку (5:05.95)
5:05.95 4 9
35  Пакистан Рида Мита (1:21.63)
Акса Тарик (2:56.17)
Сакина Гулам (4:19.98)
Махнур Максуд (5:33.03)
5:33.03 3 9
-  Италија Елена Џемо (1:01.00)
Кјара Боџиато (2:08.08)
Иларија Бјанки (3:06.85)
Лаура Летрати (-)
ДСК[1] 4 2
-  Венецуела DNS 2 7

Финале[уреди | уреди извор]

Место Нација Имиња Линија Време Забелепки
 Златен Народна Република Кина НР Кина Јинг Зао (58.98)
Хуџија Чен (2:03.10)
Лиујанг Јиао (2:59.38)
Зеси Ли (3:52.19)
4 3:52.19 СР
 Сребрен Австралија Австралија Емили Сибом (59.40)
Сара Кацулис (2:04.05)
Џесика Шипер (3:00.24)
Лизбет Трикет (3:52.58)
1 3:52.58 ОкР
 Златен  Германија Даниела Замулски (59.85)
Сара Пое (2:06.66)
Аника Мелхорн (3:03.80)
Брита Стефен (3:55.79)
3 3:55.79 ЕР
4  Обединето Кралство Џема Спофорт (58.96)
Лори Тунјан (2:06.76)
Елен Ганди (3:04.15)
Франческа Халсал (3:57.03)
2 3:57.03 НР
5  Холандија Фредерик Химскирк (1:01.28)
Лиа Декер (2:07.79)
Инге Декер (3:04.61)
Раноми Кромовиџоџо (3:57.31)
6 3:57.31 НР
6  Канада Џулија Вилкинсон (1:00.37)
Анами Пирс (2:06.85)
Аудреј Лакруз (3:04.36)
Викторија Пун (3:57.87)
7 3:57.87 НР
7 Flag of Japan.svg Јапонија Шихо Сакаи (59.30)
Нанака Тамура (2:06.54)
Јука Като (3:03.86)
Харука Уеда (3:57.93)
5 3:57.93
8  Бразил Фабиола Молина (1:00.07)
Каролина Муси (2:08.29)
Габриела Силва (3:04.94)
Татјана Лемосбарбоса (3:58.83)
8 3:58.83

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Squalificata per cambio irregolare tra Bianchi e Letrari

Надворешни врски[уреди | уреди извор]