Далечинско пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 10км во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

45 жени од 26 земји се натпреваруваат во трката во пливање на отворено на 10км. Натпреварувањето се одржа на 22 јули 2009[1].

Резултати[уреди | уреди извор]

Место Пливач Националност Време
 Златен Кери-Ане Пајне Обединето Кралство Обединето Кралство 2:01:37.1
 Сребрен Екатерина Селиверстова  Русија 2:01:38.0
 Бронзен Мартина Грималди  Италија 2:01:38.6
4 Андреина Пинто Перез  Венецуела 2:01:40.8
5 Ангела Мауер  Германија 2:01:40.9
6 Линзи Хеистер  Холандија 2:01:40.9
7 Полана Окимото  Бразил 2:01:41.5
8 Маргарита Домингез  Шпанија 2:01:45.6
9 Маријана Лумперта  Грција 2:01:45.7
10 Јана Печанова  Чешка 2:01:50.2
11 Алона Бербасова  Украина 2:01:58.9
12 Манон Ламенс  Белгија 2:02:00.3
13 Аланах Џури Нов Зеланд Нов Зеланд 2:02:01.0
14 Теја Жупан  Словенија 2:02:03.1
15 Јанкиао Фанг Народна Република Кина НР Кина 2:02:04.0
Олга Береснева  Украина 2:02:04.0
17 Ника Козамерник  Словенија 2:02:04.4
18 Карла Ситич  Хрватска 2:02:04.5
Одете Салдивар  Мексико 2:02:04.5
20 Ирис Мати-Жакет  Грција 2:02:04.6
21 Патрисија Малдонадо  Венецуела 2:02:05.9
22 Ана Марсела Куња  Бразил 2:02:06.4
23 Силие Риброва  Чешка 2:02:06.5
24 Емили Брунман  САД 2:02:06.6
25 Александра Гонзалез  Мексико 2:02:06.7
26 Стефани Билер  Германија 2:02:07.1
27 Ева Фабијан  САД 2:02:09.9
28 Малке Ваиер  Холандија 2:02:10.1
29 Мелиса Горман Австралија Австралија 2:02:16.0
30 Катиа Барос Еквадор Еквадор 2:02:20.3
31 Алис Франко  Италија 2:02:22.1
32 Офеле Аспорт  Канада 2:02:22.9
33 Ѕофиа Балаш  Канада 2:02:24.3
34 Ју Ши  Унгарија 2:02:28.3
35 Кати Витфилд Обединето Кралство Обединето Кралство 2:02:37.7
36 Даниеле Де Франческо  Италија 2:02:55.4
37 Јурема Рекуема Жакес  Шпанија 2:03:16.8
38 Натали Ду Тоит  Канада 2:06:22.5
39 Натали Кале Калдас Еквадор Еквадор 2:06:26.9
40 Танг Винг Јунг Наташа Тери  Хонгконг 2:09:15.4
41 Аурел Милер  Франција 2:09:23.7
42 Надине Вилијамс  Канада 2:12:07.9
43 Синди Тоскано Гватемала Гватемала 2:26:09.1
Лариса Илченко  Русија НЗА
Сван Габриеле Оберсон  Швајцарија НЗА

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 2009 Worlds results: Women's 10K from OmegaTiming.com (official timer of the 2009 Worlds); retrieved 2009-07-22.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]