Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 50м делфин во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите и полуфиналето за 50м жени делфин се одржаа на 31 јули 2009, а финалето на 1 август 2009.

Medaglie[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Марик Гуерер
Австралија Австралија
Зоу Јафеи
Народна Република Кина НР Кина
Ингвилд Снилдал
 Норвешка

Рекорди[уреди | уреди извор]

25"33 Марлин Велхус
 Холандија
19 април 2009
Амстердам, Холандија
РП 25"82 Терес Алшамар
 Шведска
30 март 2007
Мелбурн, Австралија

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Терес Алшамар  Шведска 25.44 13 4 РП
2 Марлин Велдхус  Холандија 25.58 14 4
3 Ингвилд Снилдал  Норвешка 25.62 13 7
4 Сара Сјорстом  Шведска 25.74 10 3
5 Марик Гуерер Австралија Австралија 25.83 14 5
6 Силвија Ди Прето  Италија 25.84 13 6 НР
7 Жанет Отесен  Данска 25.86 14 3
8 Јафеи Зоу Народна Република Кина НР Кина 26.00 14 2
9 Кристине Магнусон  САД 26.06 13 5
10 Габриела Силва  Бразил 26.07 13 2
11 Дајнара Ди Паула  Бразил 26.11 13 8
12 Никелајн Шрудер  Холандија 26.21 12 5
12 Светлана Коклова  Белорусија 26.21 14 8
14 Трин Алјанд  Естонија 26.27 14 9
15 Диане Буи Дујет  Франција 26.35 14 6
16 Даниела Замулски  Германија 26.36 12 8
17 Дара Торес  САД 26.41 12 4
17 Лизбет Трикет Австралија Австралија 26.41 13 3
19 Јука Като Јапонија 26.46 12 1
20 Ирина Беспалова  Русија 26.49 12 2
21 Лиујанг Јиао Народна Република Кина НР Кина 26.53 12 3
22 Фабиене Нарадјах  Австрија 26.55 14 7
23 Амит Иври Израел Израел 26.59 12 7
23 Ирина Ниафедова  Белорусија 26.59 13 9
25 Ечер Дара  Унгарија 26.68 11 4
26 Џема Лове  Обединето Кралство 26.71 11 8
26 Мелани Хинки  Франција 26.71 12 6
28 Ли Тао Сингапур Сингапур 26.76 10 5
29 Катарина Стиберг  Норвешка 26.77 12 0
30 Мича Остергард Јенсен К  Данска 26.79 11 3
31 Мартина Моравкова  Словачка 26.80 12 9
32 Кристина Макањола  Италија 26.82 14 1
33 Кимберли Бајс  Белгија 26.85 14 0
34 Алана Дилет  Бахами 27.07 10 7
35 Беатрикс Бордас  Унгарија 27.13 13 1
36 Јуи Мијамото Јапонија 27.16 11 6
37 Емилија Пикараинен  Финска 27.23 11 5
38 Елен Ганди  Обединето Кралство 27.28 11 2
39 Викторија Пун  Канада 27.31 13 0
40 Катарина Листопадова  Словачка 27.37 10 4
41 Џејн Треп  Естонија 27.39 10 9
42 Ана Шохолева  Кипар 27.43 11 0
43 Ирис Росенберг  Турција 27.44 10 8
44 Фелија Бенакур  Алжир 27.50 10 6
45 Аудреј Лакруз  Канада 27.52 9 5
45 Кели Шим Робинсон  Хонгконг 27.52 9 0
47 Линда Лајхорин  Финска 27.53 9 7
47 Каролина Колорадо Хенао  Колумбија 27.56 11 7
49 Лаетитија Перес  Швајцарија 27.61 11 1
50 Фарида Осман Египет Египет 27.78 9 3
51 Софија Џелиќ  Словенија 27.82 9 2
52 Кристина Черниев Израел Израел 27.88 9 6
53 Бинта Зара Диоп Сенегал Сенегал 27.96 9 9
54 Рита Медрано  Мексико 27.97 8 5
55 Марлин Ламет Лиа  Малта 27.98 9 8
56 Ханг Ју Ше  Хонгконг 28.12 9 1
57 Анета Печанова  Чешка 28.18 9 4
58 Џесерик Пинто  Венецуела 28.20 10 1
59 Клара Ваклавакова  Чешка 28.23 7 5
60 Шарнтеле Мек Лин  Тринидад и Тобаго 28.25 8 3
61 Кристине Маилет  Луксембург 28.36 8 6
62 Грит Апанавикјус  Литванија 28.38 10 0
63 Чуи Бин Мајлене Онг Сингапур Сингапур 28.48 8 4
64 Марие Лаура Меза Костарика Костарика 28.58 7 4
65 Аист Доброволскејт  Литванија 28.62 8 2
65 Надиа Коловини  Аргентина 28.62 10 2
67 Моника Бернандо Мозамбик Мозамбик 28.88 7 3
68 Рамонд Шерезад Мароко Мароко 29.01 7 9
69 Гизем Кам  Турција 29.16 8 7
70 Чок Маи Ман  Макао 29.21 8 8
71 Ашинг Аџулу-Бушел Кенија Кенија 29.32 7 2
72 Нишани Сисилон  Суринам 29.34 6 3
73 Далија Торес Никарагва Никарагва 29.35 7 7
74 Читаранјан Шуба Индија Индија 29.48 7 8
75 Вероника Вдовиченко  Молдавија 29.50 7 6
76 Силви Кетеларс  Холандија 29.53 6 6
77 Шаила Милум Гардарнар Фарски Острови 29.56 6 2
78 Марија Џорџина Гардиоко Филипини Филипини 29.60 7 1
79 Карен М. Торез Гусман  Боливија 29.63 6 4
80 Разан Таха Јордан Јордан 29.66 8 9
81 Кимберли Исон Зимбабве Зимбабве 29.69 5 1
82 Лаура Лусија Паз Чавес [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 29.72 5 8
83 Моира Фрејзер Зимбабве Зимбабве 29.85 5 6
84 Џонај Брајденхан Намибија Намибија 29.86 6 7
85 Илеана Муриљо Ел Салвадор Ел Салвадор 30.05 8 1
86 Марианела Куесада Костарика Костарика 30.12 5 0
87 Каракчу Лилија Мароко Мароко 30.13 4 5
88 Кендис Нејгл Јамајка Јамајка 30.18 6 5
89 Давина Мањон  Малта 30.24 6 9
90 Кетрин Милин Есватини 30.29 3 2
91 Нилшара Исенија  Холандија 30.33 5 2
92 Чи Вун Лонг  Макао 30.47 7 0
93 Карла Тоскано Гватемала Гватемала 30.50 4 7
94 Ешли Бренсфорд Аруба 30.53 5 7
95 Лабаке Антонија Ориретан Нигерија Нигерија 30.63 3 7
96 Вандита Даријал Индија Индија 30.65 3 6
96 Амина Мехо Либан Либан 30.65 6 1
98 Селма Атиќ  Босна и Херцеговина 30.74 8 0
99 Шерон П. Фахарадо Сиера [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 30.79 5 5
100 Естел Ли Чуен Чонг Маврициус Маврициус 30.97 4 4
101 Грациела Пинадо Ибањес  Боливија 31.05 2 3
102 Талиса Пејс  Малта 31.06 6 0
103 Стефани Росоаманана Мадагаскар Мадагаскар 31.30 3 4
104 Џесика Стањо Мозамбик Мозамбик 31.33 3 8
105 Пина Ерколано Кенија Кенија 31.35 4 6
105 Аделе Рова Фиџи Фиџи 31.35 4 0
107 Сара Абдулаху  Албанија 31.41 4 9
108 Естела Филс Рабетсара Мадагаскар Мадагаскар 31.45 4 2
109 Ноелин Фаусан  Франција 31.69 3 0
110 Чејен Рова Фиџи Фиџи 31.79 4 1
111 Аделин Меи-Ли Тин Хон Ко Маврициус Маврициус 31.80 4 3
112 Шенон Аустин Сејшели Сејшели 31.92 2 2
113 Минирувани Самаркун  Шри Ланка 32.14 3 1
114 Даниеле Бернандине Финдли Замбија Замбија 32.17 3 3
115 Рут Карваљо Ангола Ангола 32.20 2 5
115 Џулија Алвес Маршалски Острови Маршалски Острови 32.20 2 7
117 Ноел Аника Смит  Гвајана 32.34 2 8
118 Сабин Хазбун Палестина 32.39 2 4
119 Марија Грејс Кох Брунеј Брунеј 32.59 4 8
120 Мохамед Хусаин Брунеј Брунеј 32.65 2 1
121 Џудит Илан Меаури Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја 32.82 3 9
122 Дебра Даниел СД Микронезија СД Микронезија 32.83 2 6
123 Дебора Кеци  Албанија 32.92 3 5
124 Киран Кан  Пакистан 33.13 5 3
125 Јари Довани Палестина 33.64 6 8
126 Сузан Аишат Малдиви Малдиви 33.76 1 5
127 Маријам Фоум Танзанија Танзанија 34.67 1 3
128 Џулијан Киршнер Маршалски Острови Маршалски Острови 34.96 1 2
129 Катерина Исмајлова  Таџикистан 36.63 5 4
130 Рида Мита  Пакистан 37.54 2 9
131 Увамахоро Елсли Бурунди Бурунди 43.87 2 0
132 Ава Кеита Мали Мали 44.33 1 6

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Група Линија Време Забелешки
1 Терес Алшамар  Шведска 2 4 25.07 СР
2 Магдалена Велхус  Холандија 1 4 25.28
3 Ингвилд Снилдал  Норвешка 2 5 25.53
4 Марик Гуерер Австралија Австралија 2 3 25.58
5 Јафеи Зоу Народна Република Кина НР Кина 1 6 25.59
6 Сара Сјорстом  Шведска 1 5 25.76
7 Дајнара Де Паула  Бразил 2 7 25.85
8 Диане Буи Дујет  Франција 2 8 25.87
9 Жанет Отесен  Данска 2 6 25.90
10 Хинкелајн Шројдер  Холандија 1 7 25.94
11 Силвије Ди Петро  Италија 1 3 26.00
11 Светслана Коклова  Белорусија 2 1 26.00
13 Габриела Силва  Бразил 1 2 26.02
14 Трин Алјанд  Естонија 1 1 26.16
15 Кристине Магнусон  САД 2 2 26.21
16 Даниела Замулски  Германија 1 8 26.33

Финале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Линија Време Забелешки
 Златен Марик Гуерер Австралија Австралија 6 25.48 ОР
 Сребрен Јафеи Зоу Народна Република Кина НР Кина 2 25.57
 Бронзен Ингвилд Снилдал  Норвешка 3 25.58
4 Терес Алшамар  Шведска 4 25.59
5 Магдалена Велдхус  Холандија 5 25.63
6 Сара Сјорстом  Шведска 7 25.66
7 Диана Буи Дујет  Франција 8 25.92
8 Дајнара Де Паула  Бразил 1 26.12

Надворешни врски[уреди | уреди извор]