Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - штафета 4х100м краул во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Рекорди[уреди | уреди извор]

Рекорд Нација Време Локација
СР  САД 3:08.24 Кина Пекинг 2008
ШР  САД 3:12.72 Мелбурн 2007
Злато Сребро Бронза
 САД
Мајкл Фелпс
Рајан Лохте
Мет Гриверс
Натан Адријан
Герет Вебер-Гејл*
Рики Брнс*
Кулен Џонс*
 Русија
Евгениј Лагунов
Андреј Гречин
Данил Изотов
Александер Сукхоруков
Никита Коновалов*
 Франција
Фабиен Жилот
Алан Бернард
Грегори Малет
Фредерик Бускет
Амаури Левукс*
Вилијам Мејнард*

* Пливачи кои учествувале само во квалификациите, но добиле медал.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Група 1[уреди | уреди извор]

Место Линија Нација Време
1 4  Чешка 3:18.67
2 5  Малта 3:42.69
3 3 Мозамбик Мозамбик 3:45.42

Група 2[уреди | уреди извор]

Место Линија Нација Време
1 1  Белгија 3:17.97
2 7 Нигерија Нигерија 3:41.39
3 4  Ерменија 3:41.82
4 3  Албанија 3:42.13
5 5 Маврициус Маврициус 3:45.08
6 6 Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја 3:45.77
7 2 Северни Маријански Острови 3:57.83
8  Хрватска НСТ

Група 3[уреди | уреди извор]

Место Линија Нација Време
1 4 Австралија Австралија 3:12.58
2 3  Русија 3:12.78
3 5  Канада 3:12.96
4 6 Народна Република Кина НР Кина 3:17.08
5 2  Венецуела 3:17.79
6 0  Ирска 3:21.77
7 7 Барбадос Барбадос 3:27.15
8 8 Индија Индија 3:35.24
9 1  Куба 3:35.61
10 9  Макао 3:43.29

Група 4[уреди | уреди извор]

Место Линија Нација Време
1 4  Франција 3:11.38
2 3 Обединето Кралство Обединето Кралство 3:11.62
3 5  Шведска 3:13.38
4 2 Јапонија 3:15.63
5 6  Полска 3:16.35
6 8  Литванија 3:16.47
7 1  Узбекистан 3:23.55
8 0 Обединети Арапски Емирати Обединети Арапски Емирати 3:37.95
0 9 Сенегал Сенегал 3:38.32
7 Колумбија Колумбија ДСК

Група 5[уреди | уреди извор]

Место Линија Нација Време
1 6  Бразил 3:11.26
2 4  САД 3:11.64
3 5  Италија 3:11.76
4 3 Јужна Африка ЈАР 3:12.08
5 2  Швајцарија 3:16.13
6 7  Казахстан 3:22.95
7 0 Иран Иран 3:26.38
8 1 Филипини Филипини 3:28.01
9 8 Сингапур Сингапур 3:28.12
10 9 Саудиска Арабија Саудиска Арабија НСТ

Финале[уреди | уреди извор]

Место Линија Нација Пливачи Време Забелешки
 Златен 6  САД Мајкл Фелпс (47.78)
Рајан Лохте (47.03)
Мет Гриверс (47.61)
Натан Адријан (46.79)
3:09.21 ШР
 Сребрен 8  Русија Евгениј Лагунов (47.90)
Андреј Гречин (47.00)
Данил Изотов (47.23)
Александер Сукхуруков(47.39)
3:09.52
 Бронзен 5  Франција Фабин Жилот (47.73)
Алан Бернард (46.46)
Грегори Малет (48.28)
Гредерик Бускет (47.42)
3:09.89
4. 4  Бразил Цезар Сиело (47.09)
Николас Оливеира (47.39)
Гиљерме Сантос (48.15)
Фернандо Силва (48.17)
3:10.80
5. 2  Италија Алесандро Калви (49.03)
Кристијан Галендра (47.60)
АМрко Орси (47.91)
Филипо Мањини (47.39)
3:11.93
5. 7 Јужна Африка ЈАР Линдон Фернс (48.32)
Грем Мур (48.05)
Дариен Товсенд(48.05)
Роланд Шуман (47.51)
3:11.93
7. 3 Обединето Кралство Обединето Кралство Адам Браун (48.66)
Симон Барнет (47.50)
Лиам Тенкук (47.81)
Рос Девенпорт (48.12)
3:12.09
8. 1 Австралија Австралија Метју Абуд (48.79)
Метју Таргет (47.49)
Ендрју Лотерстејн (48.41)
Томазо Д’Орсоњо (47.71)
3:12.40

Надворешни врски[уреди | уреди извор]