Прејди на содржината

Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 100м краул во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите и полуфиналето за 100м мажи краул се одржа на 29 јули 2009, а финалето на 30 јули 2009.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Цезар Сиело
 Бразил
Алан Бернар
 Франција
Фредерик Бускет
 Франција

Рекорди[уреди | уреди извор]

47"05 Емон Суливан
Австралија Австралија
13 август 2008
Пекинг, Кина
РН 48"12 Филипо Мањини
 Италија
28 јули 2005
Монтреал, Канада

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Дејвид Волтерс  САД 47.59 21 6
2 Стефан Нистранд  Шведска 47.66 21 5
3 Линдон Фернс Јужна Африка ЈАР 47.79 21 3 АФР
4 Алан Бернар  Франција 47.80 22 4
5 Бренд Хејдн  Канада 47.83 22 6
6 Фредерик Бускет  Франција 47.89 21 4
7 Евгени Лагунов  Русија 47.92 20 2
8 Цезар Сиело  Бразил 47.98 22 5
9 Андреј Гречин  Русија 48.13 20 4
9 Натан Адријан  САД 48.13 22 3
11 Дује Драгања  Хрватска 48.18 18 5
12 Николас Оливеира  Бразил 48.22 21 1
13 Филипо Мањини  Италија 48.23 20 3
14 Метју Таргет Австралија Австралија 48.26 20 5
15 Кондрад Черниак  Полска 48.32 21 7
16 Џоел Гриншилдс  Канада 48.43 21 2
17 Метју Абуд Австралија Австралија 48.45 19 4
18 Шон Фрајзер Кајмански Острови 48.47 18 3
19 Брет Фрајзер Кајмански Острови 48.56 10 6
20 Сајмон Барнет  Обединето Кралство 48.57 20 6
21 Кристијан Галенда  Италија 48.62 22 7
22 Штефен Диблер  Германија 48.68 19 5
23 Роланд Шуман Јужна Африка ЈАР 48.69 22 1
24 Норберт Трандафир  Романија 48.75 20 0
25 Набил Кебаб  Алжир 48.76 22 2
26 Џорџ Боуел И  Тринидад и Тобаго 48.82 20 8
27 Паулиус Викторавјакус  Литванија 48.84 19 7
28 Адам Браун  Обединето Кралство 48.90 22 0
29 Нимрод Шапира Бар Ор Израел Израел 48.93 19 3
30 Алексеј Пунински  Хрватска 49.08 18 6
31 Себастијан Вершурен  Холандија 49.12 21 0
32 Џејсон Данфорд Кенија Кенија 49.16 22 8
33 Доминик Мекрти  Швајцарија 49.17 20 7
33 Алберт Субирац  Венецуела 49.17 21 9
35 Флори Ланг  Швајцарија 49.20 20 9
36 Миндугас Садускас  Литванија 49.26 16 5
37 Рамару Хадара Јапонија 49.28 19 1
38 Дејвид Данфорд Кенија Кенија 49.34 14 3
39 Јакинто Де Хесус Алаја Доминиканска Република Доминиканска Република 49.38 11 7
40 Мартин Вернер  Чешка 49.39 22 9
41 Јакоб Шот Андеркаер  Данска 49.43 18 4
41 Зуо Чен Народна Република Кина НР Кина 49.43 20 1
43 Питер Стимни  Шведска 49.47 19 2
44 Рајан Харисон  Ирска 49.49 17 8
45 Александрте Агустињо  Португалија 49.50 18 2
46 Романс Милославкис  Латвија 49.51 17 9
46 Јоширо Окумура Јапонија 49.51 19 0
48 Даглас Кларк Ленокс Ли Порторико 49.62 10 3
48 Ли Каи Народна Република Кина НР Кина 49.62 19 6
50 Јорис Грандаен  Белгија 49.75 21 8
51 Бери Марфи  Ирска 49.76 16 3
52 Андреи Радзунау  Белорусија 49.90 18 0
53 Јонис Каларгарис  Грција 49.92 18 1
54 Рајан Џон Пини Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја 49.94 18 7
55 Марцин Танчунски  Полска 49.97 19 8
56 Пауло Сантос  Португалија 50.01 16 7
56 Роберто Гомес  Венецуела 50.01 17 3
58 Андриј Говоров  Украина 50.04 17 6
59 Вирдхавал Каде Индија Индија 50.07 19 9
60 Мартин Кучер Белгири  Уругвај 50.19 18 9
61 Дмитро Черказов  Украина 50.22 1 3
62 Александре Батиаров  Кипар 50.30 15 2
63 Емил Далнилсен  Данска 50.32 17 1
64 Глен Сурглуз  Белгија 50.37 17 7
65 Марио Монтоја Костарика Костарика 50.40 13 2
66 Хосе Антонио Алонсо  Шпанија 50.41 18 8
67 Мартин Шпицер  Австрија 50.43 15 8
68 Андрејс Дуда  Латвија 50.45 14 6
69 Доминик Кол  Австрија 50.48 17 5
70 Влад Разван Кацуиис  Романија 50.51 15 4
71 Данил Тулупов  Узбекистан 50.60 14 5
72 Кан Тајла  Турција 50.62 17 2
73 Раул Е Мартинес Коломбер Порторико 50.65 15 3
74 Алекс Виљаеција  Шпанија 50.66 16 6
75 Владимир Сидоркин  Естонија 50.71 17 4
76 Золтан Повазцај  Унгарија 50.73 17 0
77 Хулио Галфоре Монтес  Колумбија 50.80 16 1
78 Даниел Вилијам Анри Бего Малезија Малезија 50.86 13 6
78 Дога Целик  Турција 50.86 16 0
80 Елвис Буроус  Бахами 50.88 12 2
80 Артур Дилман  Казахстан 50.88 16 2
82 Теренс Хејнес Барбадос Барбадос 50.95 16 4
83 Хуан Камбиндо Романос  Колумбија 50.96 14 4
83 Рафаел Стачиоти  Луксембург 50.96 16 8
85 Александар Николов  Бугарија 50.98 12 7
86 Мартин Форд Барбадос Барбадос 51.01 15 9
87 Хајдер Еснар  Босна и Херцеговина 51.08 14 7
88 Бранден Вајтхарст  САД 51.27 11 3
89 Мохамед Бидарјан Иран Иран 51.31 11 5
90 Џонмо Бае  Јужна Кореја 51.54 12 3
90 Себастијан Јансен Медико  Перу 51.54 14 1
92 Паша Радхати Рад Иран Иран 51.65 8 4
93 РојАлен Брч Бермуда 51.68 12 8
93 Данил Хаустов  Естонија 51.68 16 9
95 Јиан Бенго Фо Малезија Малезија 51.71 15 5
96 Василиј Данилов Киргистан Киргистан 51.81 15 6
97 Сјуе Веј Николас Тан Сингапур Сингапур 51.83 13 8
98 Себастијан Ариспе Силва  Перу 51.85 14 8
99 ЖанФранцуз Шнајдер  Луксембург 51.86 13 5
99 Кветослав Свобода  Чешка 51.86 15 0
101 Јани Руси  Финска 51.88 14 9
102 Чарлс Вилијам Вокер Филипини Филипини 51.92 13 0
103 Клемент Лим Сингапур Сингапур 52.11 12 4
104 Микаел Колојан  Ерменија 52.12 13 4
105 Гуфри Робин Чих  Хонгконг 52.14 13 1
106 Мигел Несрала Доминиканска Република Доминиканска Република 52.21 12 0
107 Грант Бихан Зимбабве Зимбабве 52.23 14 2
108 Петр Ромашкин  Узбекистан 52.26 13 3
109 Хосе Алберто Монтоја Костарика Костарика 52.31 11 8
110 Бред Хамилтон Јамајка Јамајка 52.37 9 0
111 Мохамед Махуд  Кувајт 52.40 15 1
112 Кристофер Дунас Гуам 52.45 12 5
113 Николас Томсон Бермуда 52.47 9 4
114 Норберт Трудман  Словачка 52.51 14 0
115 Синди Хокса  Албанија 52.54 11 1
115 Глен Виктор Сутанто Индонезија Индонезија 52.54 13 9
117 Јонгван Канг  Јужна Кореја 52.62 10 1
118 Куам Амин Мароко Мароко 52.64 11 4
119 Кендрик Уј Филипини Филипини 52.67 12 6
120 Лук Хал Есватини 52.79 11 0
121 Салвадор Малат Аркаја  Чиле 52.86 9 6
122 Зејн Џордан Замбија Замбија 52.92 10 4
123 Абдул Кадре Мбае Ниана Сенегал Сенегал 52.96 10 7
124 Хо Чун Јан  Хонгконг 52.97 11 2
125 Жоао Матиас Ангола Ангола 52.99 9 1
126 Родион Давелар  Холандија 53.00 12 9
127 Сергеј Голбан  Молдавија 53.04 11 9
128 Енди Баби  Албанија 53.07 10 9
129 Фернандо Кастељанос Гватемала Гватемала 53.19 8 0
130 Јури Јизаџи  Молдавија 53.26 12 1
131 Бојан Јованов Македонија Македонија 53.27 1 6
132 Сергеј Наумовски Македонија Македонија 53.30 1 1
133 Џонатан Вонг Јамајка Јамајка 53.35 9 5
134 Ашвин Менон Индија Индија 53.41 9 8
135 Хијкин Цитнје  Холандија 53.46 8 5
136 Александер Реј Намибија Намибија 53.61 7 6
137 Матар Самб Сенегал Сенегал 53.71 10 2
138 Хамуд Алхамуд  Кувајт 53.72 13 7
139 Ачели Билал Мароко Мароко 53.86 9 2
140 ЕмилиРони Бакал Предлошка:РКО 53.92 8 2
141 Карим Енаб Јордан Јордан 53.97 9 9
142 Куан Фонг Лао  Макао 54.11 9 3
143 Алан Гутиерез Кастро [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 54.16 8 6
144 Јелоу Јијах Нигерија Нигерија 54.17 7 1
145 Самсон Фокадос Опуапко Нигерија Нигерија 54.28 6 6
146 Абас Рад Либан Либан 54.32 11 6
147 Нарутјан Нарутјанјан  Ерменија 54.39 8 3
148 Саед Ал Џесми  ОАР 54.76 7 4
149 Тимоти Ферис Зимбабве Зимбабве 54.78 10 8
150 Мохамед Ал Џафери  ОАР 54.83 8 8
151 Винсент Пери Предлошка:ГРА 54.88 7 8
152 Колин Бенсадон  Гибралтар 54.94 6 3
153 Џ.П. Хјуз Грегори Маврициус Маврициус 54.96 7 5
154 Жулиен Брис Света Луција Света Луција 55.00 5 1
155 Ниал Кристофер Робертс  Гвајана 55.08 6 4
156 Андреј Молчанов Туркменистан Туркменистан 55.30 6 7
157 Гери Пинеда Гватемала Гватемала 55.34 6 1
158 ЧаоЛин Цунг  Тајван 55.40 9 7
159 Рашид Јунусов Киргистан Киргистан 55.45 10 0
160 Есау Симсон Гренада Гренада 55.59 6 8
161 Мох’Д Акуела Јордан Јордан 55.74 8 7
162 Едвард Каруна Дингли  Малта 55.75 6 5
163 Игнасио Куеведа Буба  Боливија 55.95 5 3
164 Николас Корд Гренада Гренада 55.99 5 6
165 Рони Венкатачелум Маврициус Маврициус 56.00 7 0
166 Ахмед Јебрел Палестина 56.05 8 1
167 Шејн Мангру Сејшели Сејшели 56.15 4 2
167 Ентони Кларк  Франција 56.15 8 9
169 Патрисио Вера Мозамбик Мозамбик 56.29 5 2
170 Сергеј Кровјаков Туркменистан Туркменистан 56.59 5 5
171 Питер Попахун Покавин Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја 56.97 4 5
172 Чок Куан Чонг  Макао 57.35 6 2
173 Даглас Милер Фиџи Фиџи 57.43 5 8
174 Хуан Карлос Сикафи Диаз [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 57.52 6 0
175 Елајџи Ерасито Фиџи Фиџи 57.64 5 9
176 Кент Чунг Сиу Брунеј Брунеј 57.96 5 0
177 Омар Јасам Брунеј Брунеј 58.38 6 9
178 Џеси Нилон Самоа Самоа 58.56 4 4
179 Квентон Дапонт Есватини 58.69 4 3
180 Ахмед Салим али Алдулами Ирак Ирак 58.91 2 5
181 Адама Оуедраго Буркина Фасо Буркина Фасо 59.11 1 8
182 Мајкл Тејлор Маријански Острови 59.24 4 1
183 Џејк Виљареал Маријански Острови 59.39 4 8
184 Марк Пол Томсон Замбија Замбија 59.84 3 3
185 Едвард Поп Гуам 1:00.05 4 6
186 Адам Виктора Сејшели Сејшели 1:00.17 3 2
187 Шајлеш Сумшер Рана Непал Непал 1:00.74 4 0
188 Фабијан Грегори Бинс  Гвајана 1:01.05 1 4
189 Суфјан Алмалки Брунеј Брунеј 1:01.25 3 1
190 Купер Граф Маријански Острови 1:01.30 3 4
191 Шин Кимура Маријански Острови 1:01.86 3 5
192 Ќинг Мао Веи Самоа Самоа 1:02.50 2 4
193 Шамил Ибрахим Малдиви Малдиви 1:02.64 3 7
194 Прасида Јунг Шах Непал Непал 1:02.68 3 6
195 Али Мохамед Раид Малдиви Малдиви 1:02.74 4 9
196 Самсон Мејкер Танзанија Танзанија 1:07.24 2 6
196 Коанг Гаткос Гор Етиопија Етиопија 1:07.24 3 0
198 Квизеда Чердич Бурунди Бурунди 1:08.71 3 8
199 Баруф Али Австралија Австралија 1:10.00 2 7
200 Нсумизи Ален Борис Бурунди Бурунди 1:12.70 3 9
201 Коку Масан Амагешие Того Того 1:14.79 2 9
202 Мохамед Бурханта Џибути Џибути 1:16.67 2 1

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Група Линија Време Забелешки
1 Алан Бернард  Франција 1 5 47.27
2 Цезар Сиело  Бразил 1 6 47.48
3 Стефан Нисатранд  Шведска 1 4 47.53
4 Николас Оливеира  Бразил 1 7 47.78
5 Бренд Хејдн  Канада 2 3 47.88
6 Дејвид Волтерс  САД 2 4 47.92
7 Линдон Фернс Јужна Африка ЈАР 2 5 47.96
8 Фредерик Бускет  Франција 1 3 47.98
9 Филипо Мањини  Италија 2 1 48.04 НР
10 Натан Адрија  САД 1 2 48.13
11 Метју Таргет Австралија Австралија 1 1 48.15
12 Андреј Гречин  Русија 2 2 48.18
13 Евгениј Лагунов  Русија 2 6 48.20
14 Конрад Черниак  Полска 2 8 48.22
15 Дује Драгања  Хрватска 2 7 48.25
16 Џоел Гриншилдс  Канада 1 8 48.73

Финале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Линија Време Забелешки
 Златен Цезар Сиело  Бразил 5 46.91 СР
 Сребрен Алан Бернард  Франција 4 47.12 ЕР
 Бронзен Фредерик Бускет  Франција 8 47.25
4 Бренд Хејдн  Канада 2 47.27 НР
5 Дејвид Волтерс  САД 7 47.33
6 Стефан Нистранд  Шведска 3 47.37
7 Линдон Фернс Јужна Африка ЈАР 1 47.94
8 Николас Оливеира  Бразил 6 48.01

Надворешни врски[уреди | уреди извор]