Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 200м краул во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите и полуфиналето за 200м жени краул 28 јули 2009 и ќе се натпреваруваат 91 натпреварувач. Финалето се одржа на 29 јули 2009.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Федерика Пелегрини
 Италија
Алисон Шмит
 САД
Дана Волмер
 САД

Рекорди[уреди | уреди извор]

1'54"47 Федерика Пелегрини
 Италија
8 март 2009
Рикони, Италија
ШР 1'55"52 Лаур Манду
 Франција
28 март 2007
Мелбурн, Австралија

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Време Квалификации Линија Забелешки
1 Дана Волмер  САД 1:55.98 9 5
2 Алисон Шмит  САД 1:56.75 10 5
3 Џоан Џексон  Обединето Кралство 1:56.81 8 5
4 Агнес Мутина  Унгарија 1:56.84 9 2
5 Сара Исакович  Словенија 1:56.99 9 4
6 Федерика Пелегрини  Италија 1:57.22 10 4
7 Корали Балми  Франција 1:57.30 9 3
8 Инге Декер  Холандија 1:57.32 8 2
9 Каилтин Меклатки  Обединето Кралство 1:57.44 9 6
10 Евелин Верасто  Унгарија 1:57.63 8 7
11 Фредерик Химскирк  Холандија 1:57.64 10 3
12 Ју Јанг Народна Република Кина НР Кина 1:57.83 8 6
13 Јијанг Панг Народна Република Кина НР Кина 1:57.91 8 4
14 Стефани Рајс Австралија Австралија 1:58.06 8 3
15 Елен Фулертон Австралија Австралија 1:58.10 9 7
16 Елена Соколова  Русија 1:58.14 9 1
17 Харука Уеда Јапонија 1:58.27 10 7
18 Хитер Меклен  Канада 1:58.42 10 2
19 Сара Сјорстом  Шведска 1:58.58 8 8
20 Александра Габор  Канада 1:58.63 8 1
21 Џордис Стајнгер  Австрија 1:59.11 10 8
22 Габриела Фугендез  Шведска 1:59.54 10 1
23 Ерика Бурато  Италија 2:00.08 9 0
24 Катарина Филова  Словачка 2:00.11 6 3
25 Тинг Вен Куах Сингапур Сингапур 2:00.21 8 0
26 Нина Рангелова  Бугарија 2:00.60 8 9
27 Чин Куе Јанг  Тајван 2:01.00 7 3
28 Џае Јанг Ли  Јужна Кореја 2:01.17 7 5
29 Натанан Јанкрајанг  Тајланд 2:01.28 7 8
30 Ана Стилану  Кипар 2:01.33 9 9
31 Сесилија Елизабет Биаџоли  Аргентина 2:01.35 7 7
32 Верена Клокер  Австрија 2:01.58 7 6
33 Катарзина Вилк  Полска 2:01.72 10 9
34 Сесилие Јохансен  Норвешка 2:01.98 7 2
35 Хејси Виљареал  Куба 2:02.17 6 6
36 Јанел Пинто  Венецуела 2:02.32 5 7
37 Клер Давсон  Ирска 2:02.46 7 0
38 Ниам О’Суливан  Ирска 2:02.72 7 1
39 Хуанито Барето Барето  Колумбија 2:02.97 5 9
40 Саша Ван Дер Бранден  Белгија 2:03.01 7 9
41 Елина Патрока  Естонија 2:03.28 7 4
42 Кристине Паилет  Луксембург 2:03.59 6 9
43 Катарина Листопадова  Словачка 2:03.62 5 4
44 Лилијана Ибанез  Мексико 2:03.73 6 7
45 Сјен Ки Аманда Ли Сингапур Сингапур 2:03.89 6 4
46 Памела Бенитез Ел Салвадор Ел Салвадор 2:03.96 6 1
47 Ерика Сисилија Тортен Филипини Филипини 2:04.26 5 6
48 Дарина Зевина  Украина 2:04.36 1 9
49 Никол Мармол Еквадор Еквадор 2:04.51 5 5
50 Аника Сарнак  Естонија 2:05.15 5 1
51 Џенифер Маркез  Венецуела 2:05.27 5 3
52 Хуан Јинг  Јужна Кореја 2:05.29 5 2
53 Кристина Бернис Ленокс Порторико 2:05.88 4 3
54 Мароуа Матлути Тунис Тунис 2:06.23 6 8
55 Кимберли Исон Зимбабве Зимбабве 2:06.64 6 0
56 АнаЛиза Мапиоџани Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја 2:07.37 3 3
57 Ранохан Аманова  Узбекистан 2:07.45 4 4
58 Никол Хорн Зимбабве Зимбабве 2:07.52 4 7
59 Каи Лин Ку Малезија Малезија 2:07.53 6 2
60 ШенЈу Тинг  Тајван 2:08.31 5 8
61 Аист Доброволсекјт  Литванија 2:08.47 5 0
62 Рафаела Родони Палма  Чиле 2:09.20 4 5
63 Андреа Цедрон  Перу 2:09.54 4 2
64 Сара Абдулаха  Албанија 2:10.04 3 7
65 Синјер Пигот  Суринам 2:10.14 3 0
66 Шанон Аустин Сејшели Сејшели 2:11.34 2 5
67 Даниела М. Мијахара Коељо  Перу 2:11.47 4 6
68 Карен М. Торез Гомес  Боливија 2:11.60 2 4
69 Маи Вон Фанг  Макао 2:12.52 4 0
70 Талаша Прабху Индија Индија 2:12.57 2 1
71 Нивал Јамут Либан Либан 2:12.68 4 9
72 Миријам Хатамлех Јордан Јордан 2:13.64 3 4
73 Таласа Пејс  Малта 2:14.08 3 6
74 Дијана Ал Замел Сирија Сирија 2:15.27 3 8
75 Тан Ву Во Ти Виетнам Виетнам 2:15.71 4 8
76 Шејрон П. Фахарадо Сиера [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 2:15.76 2 7
77 Нојлен Фаусан  Франција 2:15.87 2 2
78 Карен Вилорио [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 2:16.39 2 9
79 Ајеша Ноел Гренада Гренада 2:16.92 2 3
80 Пина Ерколано Кенија Кенија 2:18.12 1 5
81 Никол Хуерта Доминиканска Република Доминиканска Република 2:18.24 2 0
82 Аделин МеиЛи Тин Хон Ко Маврициус Маврициус 2:18.83 2 8
83 Лок Ин Че  Макао 2:19.04 3 9
84 Силвија Бранлехер Кенија Кенија 2:19.20 1 3
85 Ешли Бренсфорд  Холандија 2:19.31 3 5
86 Тиери Ерасито Фиџи Фиџи 2:23.93 1 6
87 Даниеле Бернандин Финдли Замбија Замбија 2:24.45 1 2
88 Чејн Рова Фиџи Фиџи 2:27.63 1 7
89 Манхур Маскуд  Пакистан 2:32.58 1 1
90 Марија Гибонс Палау Палау 2:32.72 1 0
91 Осијанг Чилтон Палау Палау 2:33.88 1 8

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Време Квалификации Линија Забелешки
1 Федерика Пелегрини  Италија 1 3 1:53.67 СР
2 Дана Волмер  САД 2 4 1:55.29
3 Џоан Џексон  Обединето Кралство 2 5 1:55.54
4 Алисон Шмит  САД 1 4 1:56.11
5 Ју Јанг Народна Република Кина НР Кина 1 7 1:56.19
6 Агнес Мутина  Унгарија 1 5 1:56.47
7 Евелин Верасто  Унгарија 1 2 1:56.51
8 Јијанг Панг Народна Република Кина НР Кина 2 1 1:56.58
9 Кетлин Меклатки  Обединето Кралство 2 2 1:56.62
10 Корали Балми  Франција 2 6 1:56.79
11 фредерик Хамскирк  Холандија 2 7 1:56.86
12 Инге Декер  Холандија 1 6 1:57.00
13 Сара Исакович  Словенија 2 3 1:57.04
14 Елен Фулертон Австралија Австралија 2 8 1:57.43
15 Елена Соколова  Русија 1 8 1:57.96
16 Стефани Рајс Австралија Австралија 1 1 1:58.33

Финале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Линија Време Забелешки
 Златен Федерика Пелегрини  Италија 4 1:52.98 СР
 Сребрен Алисон Шмит  САД 6 1:54.96
 Бронзен Дана Волмер  САД 5 1:55.64
4 Џоан Џексон  Обединето Кралство 3 1:55.88
5 Ју Јанг Народна Република Кина НР Кина 2 1:56.28
6 Јијанг Панг Народна Република Кина НР Кина 8 1:56.47
7 Агнес Мутина  Унгарија 7 1:56.70
8 Евелин Верасто  Унгарија 1 1:57.50

Надворешни врски[уреди | уреди извор]