Прејди на содржината

Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 – 400м мешано во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалифиакциите и полуфиналето за 400м мажи поединечно мешано се одржаа на 2 август 2009.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронз
Рајан Лохте
 САД
Тајлер Клери
 САД
Ласло Чеш
 Унгарија

Рекорди[уреди | уреди извор]

Prima della manifestazione il record del mondo (WR) e il record dei campionati (CR) erano i seguenti.

4'03"84  САД Мајкл Фелпс 10 август 2008
Пекинг, Кина
4'06"22  САД Мајкл Фелпс 1 април 2007
Мелбурн, Австралија

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Група Линија Време Забелешки
1 Скот Тајлер Клери  САД 6 4 4:10.04
2 Ласло Чеш  Унгарија 7 4 4:10.33
3 Герго Кис  Унгарија 7 5 4:10.99
4 Рајан Лохте  САД 8 4 4:11.05
5 Тоамс Хафилд  Обединето Кралство 6 3 4:11.32 НР
6 Гал Нево Израел Израел 7 2 4:11.51
7 Лука Марин  Италија 8 5 4:12.66
8 Тиаго Переира  Бразил 8 3 4:13.05
9 Јуја Хорихата Јапонија 6 6 4:14.43
10 Алесио Боџиато  Италија 6 5 4:14.56
11 Матеуш Мачак  Полска 8 7 4:14.57
12 Кен Такакува Јапонија 8 6 4:14.73
13 Риан Шуман Јужна Африка ЈАР 7 3 4:15.50
14 Леит Броди Австралија Австралија 4 2 4:15.52
15 Крис Бое Кристијансен  Данска 5 5 4:16.78
16 Чед Ле Клос Јужна Африка ЈАР 7 1 4:17.39
17 Луис Смит  Обединето Кралство 6 2 4:17.56
18 Диого Карваљо  Португалија 6 8 4:18.08
19 Веиџиа Лиу Народна Република Кина НР Кина 6 7 4:18.11
20 Динко Јукич  Австрија 8 1 4:18.38
21 Јаник Либхерц  Германија 7 7 4:18.43
22 Стефен Паркс Австралија Австралија 8 8 4:18.60
23 Вадим Лепски  Украина 5 7 4:18.88
24 Џордан Хартни  Канада 6 1 4:20.15
25 Омар А. Пинзон Гарсија  Колумбија 7 9 4:20.98
26 Карлос Алмеида  Португалија 5 6 4:21.36
27 Доминик Дур  Австрија 8 0 4:22.04
28 Андреј Крлјов  Русија 7 6 4:22.29
29 Дмитри Гордијенко  Казахстан 5 3 4:22.84
30 Никса Роки  Хрватска 5 4 4:25.40
31 Педро Пинотес Ангола Ангола 4 6 4:25.62
32 Мигел Молина Филипини Филипини 6 0 4:26.27
33 Хенрике Родригес  Бразил 7 8 4:26.39
34 Вјатаутас Јанусатис  Литванија 7 0 4:26.52
35 Рафаел Стачиоти  Луксембург 4 4 4:26.63
36 Таки М’Рабет Тунис Тунис 6 9 4:26.98
37 Андрес Мекинтајр  Канада 5 2 4:27.78
38 Јан Карел Петрич  Словенија 4 1 4:29.15
39 Алексеј Делјунгов  Узбекистан 4 7 4:29.49
40 Езекуел Трухиљо  Мексико 5 9 4:29.81
41 Раул Лопес  Мексико 5 0 4:30.91
42 Рехан Понча Индија Индија 3 3 4:31.34
43 ЈиуТинг Чен  Тајван 4 3 4:31.99
44 Естебан Ендерика Еквадор Еквадор 3 8 4:33.73
45 Бенџамин Гусман Бланко  Чиле 4 8 4:34.43
46 Собитјон Амилов  Узбекистан 3 2 4:37.16
47 Саед Малеки Ашитани Иран Иран 2 5 4:37.65
48 Берада Морад Мароко Мароко 3 9 4:38.95
49 Роберт Валш Филипини Филипини 3 5 4:40.57
50 КаиВен Пан  Тајван 4 5 4:41.92
51 Лоаи Абдулвахид Ташканди Саудиска Арабија Саудиска Арабија 2 2 4:42.09
52 Рафаел Алфаро Ел Салвадор Ел Салвадор 2 3 4:42.15
53 Иван Алехандро Ендерика Еквадор Еквадор 3 6 4:42.62
54 Гиорги Мтвравашвили  Грузија 3 0 4:42.65
55 Шенг Јун Панг Сингапур Сингапур 4 0 4:43.20
56 Ахмед Јебрел Палестина 2 7 4:45.73
57 Колин Бенсадон  Гибралтар 2 6 4:47.14
58 Николас Џејмс Зимбабве Зимбабве 1 3 4:48.21
59 Витали Кудјаков Киргистан Киргистан 2 4 4:52.96
60 Радомјор Матјур  Тајланд 3 7 4:59.20
61 Брајсон Мајс  САД 2 1 4:59.30
62 Бенџамин Габард Самоа Самоа 1 5 5:05.88
63 Винсент Пери  Франција 2 8 5:07.98

Финалеe[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Линија Време Забелешки
 Златен Рајан Лохте  САД 6 4:07.01
 Сребрен Скот Тајлер Клери  САД 4 4:07.31
 Бронзен Ласло Чеш  Унгарија 5 4:07.37
4 Тиаго Переира  Бразил 8 4:08.86
5 Герго Кис  Унгарија 3 4:10.40
6 Гал Нево Израел Израел 7 4:12.33
7 Лука Мартин  Италија 1 4:13.63
7 Томас Хафилд  Обединето Кралство 2 4:13.63

Надворешни врски[уреди | уреди извор]