Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 – штафета 4х200м краул во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите и финалето за 4x200м жени штафета краул се одржаа на 30 јули 2009

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Народна Република Кина НР Кина
Јанг Ју
Џу Сјен Веј
Лиу Јинг
Панг Јиајанг
 САД
Дана Волмер
Лејси Најмаер
Аријана Кукорс
Алисон Шмит
Дани Кнутсон*
Алиса Андерсон*
 Обединето Кралство
Џоан Џексон
Џасмин Карлин
Кетлин МекКлечи
Ребека Адлингтон
Хана Мајли*

* Пливачи кои учествувале само во квалификациите, но добиле медал.

Рекорди[уреди | уреди извор]

7'44"31 Стефани Рајс (1:56.60)
Бронт Барат (1:56.58)
Кајли Палмер (1:55.22)
Линда Мекинзи (1:55.91)
Австралија Австралија
2008
Пекинг, Кина
РП 7'50"09 Натали Коглин (1:56.43)
Дана Волмер (1:57.49)
Лејси Најмаер (1:59.19)
Кети Хоф (1:56.98)
 САД
29 март 2007
Мелбурн, Австралиј

Квалификции[уреди | уреди извор]

Место Нација Имиња Време Група Линија Забелешкли
1  Обединето Кралство Кетлин Меклечи (1:57.54)
Џасмин Карлин (3:53.99)
Хана Мајли (5:52.14)
Ребека Адлингтон (7:49.04)
7:49.04 1 3 РП
2  САД Аријана Кукорс (1:56.05)
Дагни Кнутсон (3:53.78)
Алиса Андерсон (5:52.13)
Лејси Најмаер (7:49.51)
7:49.51 1 4
3  Франција Камил Муфат (1:58.82)
ОфелКириле Етиен (3:55.18)
Софи Хубер (5:54.00)
Корали Балми (7:50.18)
7:50.18 2 5
4  Канада Женвиев Самур (1:57.67)
Џулија Вилкинсон (3:55.44)
Александра Габор (5:53.31)
Китер Меклин(7:50.29)
7:50.29 3 6
5 Австралија Австралија Елен Фулертон (1:58.56)
Фелисити Галвез (3:56.26)
Меринда Дингџан (5:53.11)
Бронте Барат (7:50.53)
7:50.53 3 4
6 Народна Република Кина НР Кина Ју Јанг (1:58.50)
Квин Веи Зу (3:56.35)
Јинг Лиу (5:52.13)
Јиајанг Панг (7:50.80)
7:50.80 2 4
7  Унгарија Агнес Мутина (1:57.52)
Евелин Версто (3:54.41)
Ечер Дара (5:52.28)
Зузана Јакобос (7:51.30)
7:51.30 3 3
8  Италија Рената Фабиола Спањоло (1:59.32)
Флавија Зокари (3:58.61)
Алис Карпанес (5:57.06)
Федерика Пелегрини (7:52.00)
7:52.00 3 5
9 Јапонија Нарука Уеда (1:57.38)
Мисаки Јамагучи (3:54.24)
Рен Сато (5:51.67)
Асами Китагава (7:52.42)
7:52.42 2 3 НР
10  Холандија Саскиа Де Јонге (2:00.51)
Фредерик Химскирк (3:56.00)
Инге Декер (5:52.96)
Чантал Грут (7:53.84)
7:53.84 2 6
11  Русија Дарија Белјакина (1:58.68)
Викториј Малутина (3:57.39)
Анастасија Аксенова (5:56.66)
Елена Соколова (7:55.35)
7:55.35 1 2
12  Данска Џулие Хјортхансен (1:57.61)
Мича Остегард Јенсен К (3:56.90)
Луис Маи Јансен (5:56.64)
Лот Фрис (7:55.56)
7:55.56 1 6
13  Шведска Габриела Фагундез (1:58.42)
Сара Сјорстом (3:55.03)
Петра Грунлунд (5:54.27)
Мартина Гранстром (7:56.63)
7:56.63 1 5
14  Словенија Сара Исакович (1:57.51)
Ања Клинар (3:58.24)
Нина Совинек (6:02.84)
Ника Карлина Петрич (8:06.91)
8:06.91 3 2
15  Ирска Мелани Ночер (2:02.42)
Клер Доусон (4:04.92)
Ниам О’суливан (6:06.19)
Нуала Марфи (8:09.34)
8:09.34 3 7
16 Сингапур Сингапур Тинг Вен Куах (2:00.50)
Сј Ку Аманда Лим (4:04.30)
Линет Лим (6:06.18)
Чуи Бин Малин Онг (8:09.91)
8:09.91 2 2
17  Полска Каролина Шчепанек (2:00.40)
Катарзина Вилк (4:04.51)
Мирела Олчак (6:09.01)
Паула Зуковска (8:13.65)
8:13.65 2 8
18  Венецуела Андреина Пинто (2:02.15)
Јанел Пинто (4:04.93)
Дарниус Ороско (6:10.20)
Џенифер Маркез (8:16.51)
8:16.51 2 7
19 Зимбабве Зимбабве Никол Хорн (2:08.17)
Кирстен Лафам (4:16.83)
Моира Фрезер (6:27.63)
Кимберли Исон (8:35.74)
8:35.74 1 8
20  Малта Давина Мањон (2:12.85)
Милеинда Суе Микалеф (4:30.15)
Никол Кремона (6:43.95)
Талиса Пејс (9:00.55)
9:00.55 3 8
21  Макао Ман Ваи Фонг (2:12.94)
Лок Ин Че (4:32.85)
Чи Јан Тан (6:52.97)
Чок Меи Ма (9:05.68)
9:05.68 1 7
22 Индија Индија Пуџа Рагхава Алва (2:24.10)
Читаранјан Суба (4:42.62)
Вандита Даријал (7:01.99)
Талаша Прабу (9:21.70)
9:21.70 3 1
23  Албанија Сара Абдулаху (2:12.27)
Ровена Марку (4:36.64)
Рени Јани (7:16.10)
Дебора Кеци (9:45.60)
9:45.60 2 1
24  Пакистан Сакина Гулам (2:27.24)
Аелија Мехди (5:12.30)
Рида Мита (7:52.62)
Манур Максуд (10:31.12)
10:31.12 1 1

Финале[уреди | уреди извор]

Место Нација Имиња Линија Време Забелешки
 Златен Народна Република Кина НР Кина Ју Јанг (1:55.47)
Куан Веи Зу (3:51.26)
Јинг Лиу (5:47.35)
Јиајанг Панг (7:42.08)
7 7:42.08 СР
 Сребрен  САД Дана Волмер (1:55.29)
Лејси Најмаер (3:53.17)
Аријана Кукорс (5:48.35)
Алисон Смит (7:42.56)
5 7:42.56
 Бронзен  Обединето Кралство Џоан Џексон (1:55.98)
Џасмин Карлин (3:52.76)
Кетлин Меклетчи (5:49.18)
Ребека Адлингтон (7:45.51)
4 7:45.51 ЕР
4  Италија Рената Фабиола Спањоло (1:58.79)
Алисија Филипи (3:55.76)
Алис Карпанис (5:53.12)
Федерика Пелегрини (7:46.57)
8 7:46.57 НР
5 Австралија Австралија Елен Фулертон (1:57.38)
Стефани Рајс (3:53.09)
Меринда Дингја (5:49.75)
Бронте Барат (7:46.85)
2 7:46.85
6  Унгарија Агтнес Мутина (1:56.64)
Евелин Верасто (3:53.84)
Ечер Дара (5:52.88)
Катинка Хосцу (7:48.04)
1 7:48.04
7  Франција Корали Балми (1:57.12)
ОфелКирле Етиен (3:53.22)
Софи Хубер (5:51.62)
Камил Муфат (7:48.44)
3 7:48.44
8  Канада Женвиев Самур (1:56.97)
Џулија Вилкинсон (3:54.36)
Александра Габор (5:51.43)
Хитер Меклин (7:49.14)
6 7:49.14 НР

Надворешни врски[уреди | уреди извор]