Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 200м мешано во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите и полуфиналето на Мажи 200м поединечно се одржаа на 29 јули 2009, а финалето на30 јули 2009.

Medaglie[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Рајан Лохте
 САД
Ласло Чех
 Унгарија
Ерик Шанту
 САД

Рекорди[уреди | уреди извор]

1'54"23 Мајкл Фелпс
 САД
15 август 2008
Пекинг, Кина
ШР 1'54"98 Мајкл Пелпс
 САД
29 март 2007
Мелбурн, Австралија

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Ласло Чех  Унгарија 1:56.34 9 4
2 Ерик Шанту  САД 1:57.65 10 4
3 Леит Бред Австралија Австралија 1:57.66 10 7
3 Тиаго Переира  Бразил 1:57.66 11 3
5 Рајан Лохте  САД 1:57.94 11 4
6 Џејмс Годард  Обединето Кралство 1:58.40 9 5
7 Герго Кис  Унгарија 1:58.48 9 3
8 Гал Нево Израел Израел 1:58.55 11 7
9 Кен Такакува Јапонија 1:58.60 11 5
10 Алесио Боџиото  Италија 1:58.81 11 6
11 Јаник Либхерц  Германија 1:58.94 11 0
12 Даријан Доунсенд Јужна Африка ЈАР 1:58.96 10 5
13 Енрике Родригес  Бразил 1:59.21 11 2
14 Такуро Фуџии Јапонија 1:59.26 10 6
15 Џозеф Рубок  Обединето Кралство 1:59.65 9 8
16 Мартин Ливамаги  Естонија 1:59.95 7 3
17 Диого Карваљо  Португалија 2:00.05 11 1
18 Томазо Д’орсоња Австралија Австралија 2:00.31 10 9
19 Вјататас Јанутатис  Литванија 2:00.32 9 2
20 Бредли Али Барбадос Барбадос 2:00.44 10 3
21 Фабиен Хорт  Франција 2:00.47 10 2
22 Омар А. Пинзон Гарсија  Колумбија 2:00.56 8 7
23 Луказ Војт  Полска 2:00.72 11 9
24 Алан Кабељо  Шпанија 2:00.73 11 8
25 Брентон Кабељ  Шпанија 2:01.00 9 1
26 Романос Јасанос Алуфантис  Грција 2:01.06 9 6
27 Веиџиа Лиу Народна Република Кина НР Кина 2:01.11 8 1
28 Мигел Молина Филипини Филипини 2:01.19 10 8
29 Марти Алјанд  Естонија 2:01.26 7 7
30 Риан Шуман Јужна Африка ЈАР 2:01.31 9 7
31 Саша Импрач  Хрватска 2:01.41 8 4
32 Андреј Крлјов  Русија 2:01.43 10 0
33 Крис Бое Кристијансен  Данска 2:01.62 8 2
34 Матјус Мачуки  Полска 2:01.65 9 0
35 Јордан Хартни  Канада 2:01.69 8 3
36 Карлос Алмеда  Португалија 2:01.78 7 6
37 Таки М’Рабет Тунис Тунис 2:01.81 8 6
38 Никса Роки  Хрватска 2:01.86 6 1
39 Дмитриј Гордијенко  Казахстан 2:02.20 8 9
40 Гард Квејл  Норвешка 2:02.29 9 9
41 Томас Фуцик  Чешка 2:02.60 8 8
41 Динко Јукич  Австрија 2:02.60 10 1
43 Доминик Дур  Австрија 2:03.59 7 5
44 Хан Сун Народна Република Кина НР Кина 2:03.95 7 4
45 Андерс Мекинтајр  Канада 2:04.67 6 2
46 Мехди Хамана  Алжир 2:04.86 7 1
47 Рафаел Стачиони  Луксембург 2:05.51 7 2
48 Педро Пинотес Ангола Ангола 2:05.57 6 9
49 Саед Малаке Атшијан Иран Иран 2:05.96 5 8
50 Бранден Вајтхурст  САД 2:06.05 4 4
51 Серкан Атасај  Турција 2:06.27 7 9
52 Рахан Понча Индија Индија 2:06.29 5 4
53 Езекуел Трухиљо  Мексико 2:06.30 7 0
54 Миндаугас Марга  Литванија 2:06.99 4 7
55 Хасиен Хосин  Андора 2:07.46 5 7
56 Бенџамин Гузман Бланко  Чиле 2:07.50 6 8
57 Раул Лопес  Мексико 2:07.92 5 6
58 Лорент Карнол  Луксембург 2:08.01 6 3
59 Роберт Валш Филипини Филипини 12.03 6 7
60 ЈуиТинг Чин  Тајван 2:08.87 5 3
61 Жан Луис Гомез Доминиканска Република Доминиканска Република 2:09.08 4 2
62 Агнишвар Јајапракаш Индија Индија 2:09.11 5 1
63 Дмитри Шведцов  Узбекистан 2:09.80 5 5
64 Радомјос Мадјур  Тајланд 2:09.91 6 6
65 Џиорџи Мтвравашвили  Грузија 2:10.12 5 0
66 Диего Кастиљо Панама Панама 2:10.37 5 2
67 Берада Морад Мароко Мароко 2:10.40 4 6
68 Николас Џејмс Зимбабве Зимбабве 2:10.42 3 5
69 Бајрон Брајденхан Намибија Намибија 2:10.95 3 6
70 КаиВен Пан  Тајван 2:11.35 6 5
71 Обаид Алјесми  ОАР 2:11.62 4 0
72 Рајан Нелтроп  САД 2:12.22 3 2
73 Дмитри Александров Киргистан Киргистан 2:12.57 4 3
74 Јуриј Захаров Киргистан Киргистан 2:12.76 7 8
75 Шен Јунг Панг Сингапур Сингапур 2:13.96 6 0
76 Рафаел Алфаро Ел Салвадор Ел Салвадор 2:13.99 4 5
77 Колин Бенсадон  Гибралтар 2:14.05 4 1
78 Рој Ф. Барахона Фуентес [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 2:14.18 4 8
79 Ели Ебенезер Вонг Маријански Острови 2:14.96 4 9
80 Марзук Алсалем  Кувајт 2:15.38 5 9
81 Винсент Пери  Франција 2:16.89 3 9
82 Дигуан Пигот  Суринам 2:18.08 3 3
83 Гери Пинеда Гватемала Гватемала 2:18.90 3 7
84 Бенџамин Габард Самоа Самоа 2:19.88 2 7
85 Жан Мари Емануел Фрогет Маврициус Маврициус 2:21.32 2 2
86 Андрес Кастиљо Панама Панама 2:21.44 2 6
87 Пабло Наварат Никарагва Никарагва 2:21.45 2 4
88 Паул Елаиса Фиџи Фиџи 2:21.51 2 0
89 Карим Енаб Јордан Јордан 2:21.72 3 1
90 Матју Жил Маркет Маврициус Маврициус 2:25.76 2 8
91 Ентони Кларк  Франција 2:31.04 2 9
92 Јон Пепај  Албанија 2:35.67 2 1
93 Мохамед Муџахид Малдиви Малдиви 2:40.58 1 4
94 Чин Мои Веи Самоа Самоа 2:55.40 1 3
95 Хусеин Мубах Малдиви Малдиви 2:57.09 1 5

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Група Линија Време Забелешки
1 Рајан Лохте  САД 2 3 1:55.18
1 Ласло Чеш  Унгарија 2 4 1:55.18
3 Леит Броди Австралија Австралија 2 5 1:56.75
4 Џејмс Годард  Обединето Кралство 1 3 1:57.12
5 Ерик Шанту  САД 1 4 1:57.16
6 Тиаго Переира  Бразил 1 5 2.17 Q
7 Кен Такакува Јапонија 2 2 1:58.09
8 Герго Кис  Унгарија 2 6 1:58.11
9 Гал Нево Израел Израел 1 6 1:58.25
10 Алесио Боџиато  Италија 1 2 1:58.33
11 Даријан Тоунсенд Јужна Африка ЈАР 1 7 1:58.50
12 Такуро Фуџии Јапонија 1 1 1:59.21
13 Јаник Либхерц  Германија 2 7 1:59.54
14 Јозеф Рубок  Обединето Кралство 2 8 1:59.82
15 Енрике Родригес  Бразил 2 1 2:00.25
16 Мартин Ливамаги  Естонија 1 8 2:01.24

Финале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Линија Време Забелешки
 Златен Рајан Лохте  САД 4 1:54.10 СР
 Сребрен Ласло Чеш  Унгарија 5 1:55.24
 Бронзен Ерик Шанту  САД 2 1:55.36
4 Тиаго Переира  Бразил 7 1:55.55
5 Леит Брофи Австралија Австралија 3 1:56.69
6 Џејмс Годард  Обединето Кралство 6 1:57.93
7 Кен Такакува Јапонија 1 1:58.02
8 Герго Кис  Унгарија 8 1:59.32

Надворешни врски[уреди | уреди извор]