Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 200м грбно во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите и полуфиналето за 200м жени грбно се одржаа на 31 јули 2009, а финалето на 1 август 2009.

Medaglie[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Кирсти Ковентри
Зимбабве Зимбабве
Анастасија Зуева
 Русија
Елизабет Бизел
 САД

Рекорди[уреди | уреди извор]

2'05"24 Кирсти Ковентри
Зимбабве Зимбабве
16 август 2008
Пекинг, Кина
РП 2'07"16 Маргарет Холзер
 САД
31 март 2007
Мелбурн, Австралија

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Кирсти Ковентри Зимбабве Зимбабве 2:06.72 6 4 РП
2 Џема Спофорт  Обединето Кралство 2:07.69 7 5
3 Елизабет Бизел  САД 2:07.98 7 4
4 Белинда Хокинг Австралија Австралија 2:08.07 6 3
5 Анастасија Зуева  Русија 2:08.11 5 5
6 Алексиане Кастел  Франција 2:08.96 5 4
7 Елизабет Пелтон  САД 2:09.12 7 6
8 Алицја Чорц  Полска 2:09.74 7 7
9 Лаурен Лавиња  Канада 2:10.03 7 8 НР
10 Томојо Фукуда Јапонија 2:10.15 5 6
11 Перниле Јесинг Ларсен  Данска 2:10.27 5 2
12 Елизабед Симондс  Обединето Кралство 2:10.31 5 3
13 Дарина Зевина  Украина 2:10.41 6 0
14 Аја Теракава Јапонија 2:10.90 6 6
15 Симона Баумртова  Чешка 2:11.08 5 7
16 Софи Едингтон Австралија Австралија 2:11.53 6 7
17 Зузана Јакобос  Унгарија 2:11.75 6 9
18 Анки Баи Народна Република Кина НР Кина 2:12.26 6 2
19 Ксенија Григоренко  Украина 2:12.40 5 9
20 Марија Гонсалес  Мексико 2:12.68 5 8
21 Барбара Јардин  Канада 2:13.02 7 1
22 Мелани Ночер  Ирска 2:13.04 4 3
23 Клаудија Назиебло  Полска 2:13.42 5 1
24 Валентина Лучони  Италија 2:14.21 6 8
25 Дина Хегазу Египет Египет 2:14.76 6 1
26 Кло Кредевиље  Франција 2:15.36 7 2
27 Лурдес Виљасенор  Мексико 2:15.52 4 2
28 Ана Волчков Израел Израел 2:15.61 3 4
29 Јинг Зао Народна Република Кина НР Кина 2:15.67 6 5
30 Јин Јан Клаудија Лау  Хонгконг 2:15.68 4 9
31 Ленка Јаросова  Чешка 2:15.79 4 4
32 Џесика Пенгли Јужна Африка ЈАР 2:16.06 5 0
33 Јонг Сео Канг  Јужна Кореја 2:16.59 4 5
34 Мартина Ван Беркел  Швајцарија 2:17.05 7 9
35 Киера Аткин Бермуда 2:17.49 4 0
36 Екатерина Аврамова  Бугарија 2:17.61 4 1
37 Ана-Лиза Полд  Естонија 2:17.82 4 7
38 Никол Мармол Еквадор Еквадор 2:18.03 3 6
39 Нина Рангелова  Бугарија 2:18.47 1 0
40 Анастасија Прилепа  Казахстан 2:18.51 3 8
41 Јекатерина Руденко  Казахстан 2:19.04 3 3
41 Дана Гелс  Луксембург 2:19.04 3 0
43 Тинг Чен  Тајван 2:19.08 4 8
44 Елимар Бариос  Венецуела 2:19.40 2 5
45 Ерика Лајне Стјуарт  Колумбија 2:19.48 3 9
46 Кетлин Сеп  Естонија 2:19.65 3 1
47 Сара Ролко  Луксембург 2:19.71 4 6
48 Рамирес Моника  Андора 2:20.39 2 7
49 Диана Чанг Еквадор Еквадор 2:20.41 2 2
50 Хуаниота Барето Барето  Колумбија 2:20.70 3 2
51 Александра Ковалева  Белорусија 2:21.67 3 5
52 Марија Вирџинија Баез Франко  Парагвај 2:22.45 2 3
53 Шана Џиа Ји Лим Сингапур Сингапур 2:22.65 3 7
54 Кирстен Лафам Зимбабве Зимбабве 2:23.60 2 6
55 Ребека Шарп Бермуда 2:28.90 2 4
56 Карен Вилорио [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 2:29.28 1 5
57 Маријана Забаља  Боливија 2:29.80 2 9
58 Ман Ваи Фонг  Макао 2:32.06 2 8
59 Софија Ноел Гренада Гренада 2:33.66 1 6
60 Ајеша Ноел Гренада Гренада 2:35.49 1 3
61 Никол Кремона  Малта 2:35.69 2 1
62 Лок Ин Че  Макао 2:36.66 2 0
63 Брита Дебес Фарски Острови 2:36.89 1 2
64 Дниеле Бернандине Финдли Замбија Замбија 2:42.73 1 1
65 Рут Карваљо Ангола Ангола 2:44.91 1 7
66 Махнур Максуд  Пакистан 3:01.14 1 8

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Група Линија Време Забелешки
1 Кирсти Ковентри Предлошка:ЗИм 2 4 2:05.86 РП
2 Анастасија Зуева  Русија 2 3 2:07.00
3 Елизабет Симондс  Обединето Кралство 1 7 2:07.21
4 Елизабет Бизел  САД 2 5 2:07.48
5 Џема Спофорт  Обединето Кралство 1 4 2:07.64
6 Аја Теракава Јапонија 1 1 2:08.49
7 Алексиане Кастел  Франција 1 3 2:08.77
8 Елизабет Пелтон  САД 2 6 2:09.57
9 Белинда Хокинг Австралија Австралија 1 5 2:09.77
10 Томојо Фукуда Јапонија 1 2 2:10.09
11 Перниле Јесинг Ларсен  Данска 2 7 2:10.35
12 Лаурен Лавиња  Канада 2 2 2:10.54
13 Софи Едингтон Австралија Австралија 1 8 2:10.57
14 Дарина Зевина  Украина 2 1 2:10.58
15 Симона Баумртова  Чешка 2 8 2:10.79
16 Алицја Чорц  Полска 1 6 2:11.06

Финале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Линија Време Забелешки
 Златен Кирсти Ковентри Зимбабве Зимбабве 4 2:04.81 СР
 Сребрен Анастасија Зуева  Русија 5 2:04.94 ЕР
 Бронзен Елизабет Бизел  САД 6 2:06.39
4 Џема Спофорт  Обединето Кралство 2 2:06.66
5 Елизабет Симондс  Обединето Кралство 3 2:07.98
6 Елизабет Пелтон  САД 8 2:08.04
7 Алексиане Кастел  Франција 1 2:08.13
8 Аја Теракава Јапонија 7 2:08.89

Надворешни врски[уреди | уреди извор]