Прејди на содржината

Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 50м грбно во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите и полуфиналето за 50м Жени грбно 29 јули 2009, а финалеѕо на 30 јули 2009.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Џао Јинг
Народна Република Кина НР Кина
Даниела Замулски
 Германија
Гао Чанг
Народна Република Кина НР Кина

Рекорди[уреди | уреди извор]

27"61 Даниела Замулски
 Германија
26 јуни 2009
Берлин, Германија
CR 28"16 Леила Вазири
 САД
29 март 2007
Мелбурн, Австралија

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Време Квалификации Линија Забелешки
1 Александра Герасименијаа  Белорусија 27.65 13 2 ШР
2 Даниела Замулски  Германија 27.70 13 4
2 Анастасија Зуева  Русија 27.70 14 4
4 Софи Едингтон Австралија Австралија 27.82 14 3
5 Јинг Џао Народна Република Кина НР Кина 27.85 12 4
6 Хејли МекГрегори  САД 27.88 12 5
7 Фабиола Молина  Бразил 27.94 14 2
8 Аја Теракава Јапонија 27.95 13 5
9 Чанг Гао Народна Република Кина НР Кина 28.02 14 5
10 Гема Спофорт  Обединето Кралство 28.19 12 3
11 Хинкелен Шрудер  Холандија 28.23 12 6
12 Емили Сибом Австралија Австралија 28.25 13 6
13 Елена Џемо  Италија 28.27 12 7 НР
14 Сања Јованович  Хрватска 28.28 12 2
15 Шихо Сакаи Јапонија 28.31 13 3
16 Мерседес Перис  Шпанија 28.51 14 6
17 Ингвилд Снилдал  Норвешка 28.55 12 9
18 Фабиен Надараџах  Австрија 28.72 14 8
19 Елизабет Симондс  Обединето Кралство 28.78 13 7
20 Марија Громова  Русија 28.80 13 8
21 Етиен Медјерос  Бразил 28.82 14 7
22 Елизабет Пелтон  САД 28.86 11 6
23 Јекатерина Руденко  Казахстан 29.01 14 1
24 Клара Вачливикова  Чешка 29.05 14 9
25 Алицја Чорц  Полска 29.07 12 8
26 Перниље Јесинг Ларсен  Данска 29.08 11 2
27 Марика Штрацмастер  Србија 29.09 11 5
27 Раноми Кромовиџоџо  Холандија 29.09 13 1
29 Мартина Моравцова  Словачка 29.12 11 4
29 Лаура Летрури  Италија 29.12 12 1
31 Марија Гонсалес  Мексико 29.13 10 3
32 Ирина Ашеникова  Украина 29.14 11 8
33 Симона Баумртова  Чешка 29.19 14 0
34 ХанаМарија Сепала  Финска 29.20 10 5
34 Шана Јиа Ји Лим Сингапур Сингапур 29.20 11 7
36 Магдалена Курас  Шведска 29.26 10 6
36 Катарина Стиберг  Норвешка 29.26 11 1
38 Ли Тао Сингапур Сингапур 29.28 8 4
39 Синад Расел  Канада 29.45 11 3
40 Анастасија Прилепа  Казахстан 29.49 9 0
41 Ивана Габрило  Швајцарија 29.51 11 9
41 Дарина Зевина  Украина 29.51 13 9
43 Киера Аиткен Бермуда 29.55 10 8
44 Каролина Колорадо Хенао  Колумбија 29.57 10 4
45 Рагил Милесајт  Литванија 29.58 7 0
46 Ајслинг Кони  Ирска 29.69 10 9
47 РијаРоса Коскалаинен  Финска 29.70 11 0
48 Александра Ковалева  Белорусија 29.73 10 0
49 Хиу Веи Шери Ца  Хонгконг 29.74 13 0
50 Џесерик Пинто  Венецуела 29.77 9 2
51 Катарина Мили  Словачка 29.83 9 3
51 Алана Дилет  Бахами 29.83 9 9
53 Габриел Сусис  Канада 29.84 12 0
54 Маја Совинек  Словенија 29.90 9 5
55 Екатерина Аврамова  Бугарија 29.91 10 1
56 Хуанита Барето Барето  Колумбија 29.92 9 6
57 Клаудија Назибло  Полска 29.93 10 2
58 Сара Ролко  Луксембург 30.02 9 4
59 Дана Галес  Луксембург 30.22 8 3
60 Јин Јанг Клаудија Лау  Хонгконг 30.26 10 7
61 Дина Хегазу Египет Египет 30.29 8 1
62 Амит Иври Израел Израел 30.32 9 8
63 Сиона Хаксли Света Луција Света Луција 30.39 7 2
64 Кетлин Сеп  Естонија 30.42 8 6
65 Гизем Кам  Турција 30.48 9 7
66 АнаЛиза Пол  Естонија 30.49 2 1
67 Јулдуз Кучкарова  Узбекистан 30.52 8 5
68 Ана Волчков Израел Израел 30.59 7 9
69 Тинг Чен  Тајван 30.63 9 1
70 Марија Вирџинија Баез Франко  Парагвај 30.88 7 6
71 Рамирес Моника  Андора 30.92 7 3
72 Диана Чанг Еквадор Еквадор 30.95 8 2
73 Никол Хорн Зимбабве Зимбабве 30.98 5 8
74 АнаЛиза Мопиоџејн Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја 31.08 7 4
75 Елимар Бариос  Венецуела 31.11 8 7
76 Силви Кетеларс  Холандија 31.18 8 8
77 Нишани Сисилсон  Суринам 31.30 6 4
78 Кендесе Нангале Јамајка Јамајка 31.53 8 0
79 Амина Мехо Либан Либан 31.56 7 1
80 Чинјере Пигот  Суринам 31.84 3 4
81 Далија Торез Никарагва Никарагва 32.04 6 2
82 Никол Кремона  Малта 32.05 7 7
83 Силвија Бринлехнер Кенија Кенија 32.06 5 4
83 Фариха Заман Индија Индија 32.06 7 5
85 Рачита Шах Кенија Кенија 32.15 4 2
86 Карла Тоскано Гватемала Гватемала 32.16 6 7
87 Кирстен Лафам Зимбабве Зимбабве 32.19 6 9
88 Кадиатоу Денг Сенегал Сенегал 32.20 5 5
89 Бирита Дебес Фарски Острови 32.27 6 0
90 Чи Вун Лонг  Макао 32.33 6 6
91 Карен Вилорио [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 32.34 6 5
92 Џонај Брандејхан Намибија Намибија 32.36 6 8
93 Анасит Барсегјан  Ерменија 32.47 7 8
94 Шејен рова Фиџи Фиџи 32.57 5 6
95 Ребека Шарп Бермуда 32.69 8 9
96 Жаде Ашлиг Хауард Замбија Замбија 32.92 4 5
97 Софија Ноел Гренада Гренада 32.95 5 9
98 Лок ин Чен  Макао 33.03 5 1
99 Анжелика Тинкуер  Монако 33.04 4 4
100 Марим Фае Сенегал Сенегал 33.07 5 2
101 Сара Абдулаху  Албанија 33.10 2 4
102 Кираб Кан  Пакистан 33.39 6 3
103 Аделе Рова Фиџи Фиџи 33.41 5 3
104 Џесика Коса Мозамбик Мозамбик 33.73 4 8
105 Ана Еуседа Гонсалес [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 33.75 5 7
106 Фаина Салате Мозамбик Мозамбик 33.80 3 6
107 Рут Карваљо Ангола Ангола 33.96 6 1
108 Шанон Аустин Сејшели Сејшели 34.01 4 0
109 Кетрин Милин Есватини 34.22 3 2
110 Стефани Расомана Мадагаскар Мадагаскар 34.23 4 3
111 Даниее Бернандин Финдли Замбија Замбија 34.67 4 7
112 Мохамед Хусаин Брунеј Брунеј 34.83 3 3
113 Рајчел Гленстер Самоа Самоа 34.89 3 8
114 Естебан Филс Рабетсара Мадагаскар Мадагаскар 35.00 5 0
115 Џусит Илан Маури Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја 35.02 3 7
116 Дебра Даниел СД Микронезија СД Микронезија 35.20 4 1
117 Марија Грејс Кох Брунеј Брунеј 35.25 4 6
118 Сабин Хасзбун Палестина 35.79 4 9
119 Сузан Ашат Малдиви Малдиви 35.87 2 7
120 Рени Јани  Албанија 35.99 2 5
121 Осисанг Чилтон Палау Палау 36.32 1 5
122 Рида Мита  Пакистан 36.34 3 5
123 Ифезибе Габге Нигерија Нигерија 36.57 3 1
124 Амели Транкуер  Монако 36.60 3 0
125 Оливија Инфилд Уганда Уганда 36.61 2 2
125 Сам Форс Сенг Камбоџа Камбоџа 36.61 2 8
127 Мелиса Пикок Маршалски Острови Маршалски Острови 36.83 3 9
128 Гури Котеча Танзанија Танзанија 37.07 1 3
129 Шаила Рана Непал Непал 37.29 2 3
130 Клариса Бреди Маршалски Острови Маршалски Острови 37.64 2 6
131 Маријам Фум Танзанија Танзанија 38.25 1 4
132 Јанет Гебремедхим Етиопија Етиопија 40.80 2 0

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Група Линија Време Забелешки
1 Анастасија Зуева  Русија 2 5 27.38 СР
2 Даниела Самулски  Германија 1 4 27.39
3 Софи Едингтон Австралија Австралија 1 5 27.51
4 Александра Герсимења  Белорусија 2 4 27.57
5 Јинг Зао Народна Република Кина НР Кина 2 3 27.59 АЗ
6 Чанг Гао Народна Република Кина НР Кина 2 2 27.66
7 Емили Сибом Австралија Австралија 1 7 27.70
7 Фабиола Молина  Бразил 2 6 27.70
9 Аја Теракава Јапонија 1 6 27.73 НР
10 Хинкелен Шрудер  Холандија 2 7 27.77
11 Хејли МекГреори  САД 1 3 27.83
12 Шихо Сакаи Јапонија 2 8 27.88
13 Гема Спофорт  Обединето Кралство 1 2 27.92
14 Сања Јованович  Хрватска 1 1 28.19
15 Мерседес Перис  Шпанија 1 8 28.28
16 Елена Џемо  Италија 2 1 28.32

Финале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Линија Време Забелешки
 Златен Јинг Зао Народна Република Кина НР Кина 2 27.06 СР
 Сребрен Даниела Самулски  Германија 5 27.23 ЕР
 Бронзен Чанг Гао Народна Република Кина НР Кина 7 27.28
4 Анастасија Зуева  Русија 4 27.31
5 Александра Герасимења  Белорусија 6 27.62
6 Софи Едингтон Австралија Австралија 3 27.73
7 Емили Сибом Австралија Австралија 1 27.83
8 Фабиола Молина  Бразил 8 27.88

Надворешни врски[уреди | уреди извор]