Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 400м краул во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите за 400 м мажи слободно на 2009 Светско Акватичко Првенство се одржаа во Недела, 26 јули во стадионот Тор Вергата во Рим, Италија.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Паул Бидерман
 Германија
Оусама Мелоули
Тунис Тунис
Занг Лин
Народна Република Кина НР Кина

Рекорди[уреди | уреди извор]

Светски рекорд
3:40.08 Ијан Торп Манчестер Англија 30 јули 2002
Рекорд на првенството
3:40.17 Ијан Торп Фукуока Јапонија 22 јули 2001

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Паул Бидерман  Германија 3:43.01 9 2 ЕР
2 Џанг Лин Народна Република Кина НР Кина 3:43.58 9 4
3 Осама Мелоули Тунис Тунис 3:43.78 8 4
4 Мадс Гласнер  Данска 3:44.59 8 3
5 Питер Вандеркај  САД 3:45.40 10 5
6 Давид Дејвис  Обединето Кралство 3:45.43 9 3
7 Рајан Кохрејн  Канада 3:45.52 8 5
8 Герго Кис  Унгарија 3:45.68 8 6
9 Даниел Мадвед  САД 3:45.95 9 7
10 Никита Лобинцев  Русија 3:45.97 9 5
11 Роберт Харли Австралија Австралија 3:46.01 10 2
12 Парк Таехван  Јужна Кореја 3:46.04 10 4
13 Жан Басон Јужна Африка ЈАР 3:46.64 10 8
14 Роберт Реник  Обединето Кралство 3:46.75 9 0
15 Такеши Мацуда Јапонија 3:46.95 10 3
16 МИсимилиано Росолино  Италија 3:47.05 10 6
17 Цезаре Скиочети  Италија 3:47.40 8 7
18 Сун Јанг Народна Република Кина НР Кина 3:47.51 10 0
19 Давид Брандл  Австрија 3:47.61 9 8
20 Ахмед Матлути Тунис Тунис 3:47.83 10 7
21 Рајан Наполеон Австралија Австралија 3:47.98 10 1
22 Пал Јенсен Фарски Острови 3:48.93 8 1
23 Џон Рахуг Руд  Данска 3:49.17 10 9
24 Петер Бернек  Унгарија 3:49.43 7 4
25 Шо Учида Јапонија 3:50.16 8 2
26 Мос Бурместер Нов Зеланд Нов Зеланд 3:51.31 8 8
27 Блејк Ворсли  Канада 3:51.86 6 5
28 Гард Квејл  Норвешка 3:52.22 8 0
29 Доминик Кол  Австрија 3:52.57 9 1
30 Давид Карасек  Швајцарија 3:52.64 6 4
31 Естебан Паз  Аргентина 3:53.07 7 5
32 Хулио Цеза Галфоре Монтез  Колумбија 3:54.24 6 2
33 Стеф Вераштен  Белгија 3:54.66 7 3
34 Џорџе Маркович  Србија 3:54.87 8 9
35 Фабио Переира  Португалија 3:55.00 7 7
36 Даниеле Тирабаси  Венецуела 3:55.55 7 6
37 Хорхе Маиа  Португалија 3:55.76 9 9
38 Рајан Харисон  Ирска 3:55.88 7 1
39 Јанг Санјин  Јужна Кореја 3:56.35 7 2
40 Мохамед Фаруд Египет Египет 3:57.01 7 0
41 Рафаел Стачиоти  Луксембург 3:57.34 6 3
42 Даниел Делгадиљо  Мексико 3:58.66 7 8
43 Јан Карел Петрич  Словенија 3:58.91 6 7
44 Рикардо Монастеиро  Венецуела 3:59.04 6 1
45 Матео де Ангуло Веласко  Колумбија 3:59.11 6 6
46 Николас Ростучер  Франција 3:59.15 9 6
47 Кемал Арда Гурдал  Турција 3:59.47 5 5
48 Олег Работа  Казахстан 3:59.60 6 8
49 Чин Јиу-Тинг  Тајван 3:59.78 5 4
50 Себастиан Јансен Мадико  Перу 4:01.47 5 6
51 Дмитри Гордиенко  Казахстан 4:02.13 5 3
52 Иван Алехандро Еверика Еквадор Еквадор 4:02.86 6 0
53 Саед Малекае Аштиани Иран Иран 4:03.69 4 1
54 Себастијан Ариспе Силва  Перу 4:03.72 5 2
55 Лин Куан-Тинг  Тајван 4:04.61 5 8
56 Соботјон Амилов  Узбекистан 4:04.92 4 4
56 Пан Каи-Вен  Тајван 4:04.92 7 9
58 Иракли Ревишвили  Грузија 4:05.18 6 9
59 Хајдер Енсар  Босна и Херцеговина 4:05.50 4 2
60 Мандар Дивасе Индија Индија 4:06.18 1 6
61 Берада Морад Мароко Мароко 4:06.48 4 5
62 Марзук Алсалем  Кувајт 4:07.43 5 0
63 Естебан Ендерика Еквадор Еквадор 4:07.58 5 7
64 Хозе Алберто Монтоја Костарика Костарика 4:08.84 4 7
65 Гари Пинеда Гватемала Гватемала 4:08.99 3 2
66 Јео Каи Куан Сингапур Сингапур 4:11.32 5 9
67 Лоа Абдулвахид Ташканди Саудиска Арабија Саудиска Арабија 4:12.19 4 3
68 Колин Бенсадон  Гибралтар 4:12.31 3 7
69 Ахмед Јебрел Палау Палау 4:12.94 3 5
70 Антонио Тонг  Макао 4:13.87 3 6
71 Александр Слепченко Киргистан Киргистан 4:14.31 4 8
72 Нил Агиус  Малта 4:16.10 3 3
73 Алан Габриењл Гутиерез Кастро [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 4:16.14 4 6
74 Радхамес Калаф Доминиканска Република Доминиканска Република 4:16.29 4 0
75 Рафаел Алфаро Ел Салвадор Ел Салвадор 4:16.95 3 1
76 Витали Кудјаков Киргистан Киргистан 4:17.26 3 4
77 Луис Андрес Мртолел Нејм [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 4:18.18 3 9
78 Нкуи Пок Ман  Макао 4:18.21 2 4
79 Чих Мингзе МАркус Сингапур Сингапур 4:19.28 5 1
80 Игнасио Иван Куеведо Буба  Боливија 4:20.09 2 5
80 Омар Нуњес Никарагва Никарагва 4:20.09 3 8
82 Хајману Сичан POM 4:20.11 4 9
83 Али Ал Каби  ОАР 4:25.78 2 7
84 Жан Мари Емануел Фрогет Маврициус Маврициус 4:26.48 2 3
85 Пол Елаиса Фиџи Фиџи 4:26.61 2 1
86 Даглас Милер Фиџи Фиџи 4:27.13 2 2
87 Винсент Пери POM 4:27.41 3 0
88 Ахмед Маид Ај Тајави Ирак Ирак 4:30.55 2 8
89 Матие Жил Маркет Маврициус Маврициус 4:32.36 2 6
90 Адам Виктора Сејшели Сејшели 4:43.14 2 9
91 Шин Кимура Северни Маријански Острови 4:47.58 2 0
92 Елио Бербери  Албанија 4:49.85 1 5
93 Хенк Алојзис Лове  Гвајана 4:52.56 1 4
94 Ибрахим Шамел Малдиви Малдиви 5:28.11 1 3

Финале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Линија Време Забелешки
 Златен Паул Бидерман  Германија 4 3:40.07 СР
- 0:00.01
 Сребрен Оусама Мелоули Тунис Тунис 3 3:41.11
 Бронзен Занг Лин Народна Република Кина НР Кина 5 3:41.35
4 Питер Вандеркај  САД 2 3:43.20
5 Мадс Гласнер  Данска 6 3:44.40
6 Герго Кис  Унгарија 9 3:46.30
7 Рајан Кохрејн  Канада 1 3:46.60
8 Давид Дејвис  Обединето Кралство 7 3:47.02

Надворешни врски[уреди | уреди извор]