Прејди на содржината

Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 100м делфин во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Прелиминарната рунда на 100 метри делфин ќе се одрживо утринската сесија на 26 јули, додека полуфиналето во вечерната сесија истиот ден. Финалето ќе се одржи во вечерната сесија на 27 јули

Рекорди[уреди | уреди извор]

Рекорд Пливач Време Локавија
СР Инге де Брујун  Холандија 56.61 Австралија Австралија Сиднеј 2000
ШР Либи Трикет Австралија Австралија 57.15 Австралија Австралија Мелбурн 2007

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Сара Сјорстом
 Шведска
Џесика Шипер
Австралија Австралија
Лиоа Лиујанг
Народна Република Кина НР Кина

Квалификации[уреди | уреди извор]

Група 1[уреди | уреди извор]

Место Линија Пливач Националност Време
1 5 Аделе Рова Фиџи Фиџи 1:14.04
2 4 Гантур Ојунгерел  Монако 1:14.99
3 3 Аелиа Мехди Пакистан Пакистан 1:25.88

Група 2[уреди | уреди извор]

Место Линија Пливач Националност Време
1 2 Вандита Таријал Индија Индија 1:05.80
2 5 Разан Таха Јордан Јордан 1:08.28
3 9 Рашита Шах Кенија Кенија 1:08.89
4 4 Талиса Пејс  Малта 1:09.10
5 6 Ли Чуен Ченг Естеле Анаис  Шри Ланка 1:09.51
6 1 Џесика Стањо Мозамбик Мозамбик 1:09.67
7 8 Минирувани Самаракун  Шри Ланка 1:09.99
8 0 Тиери Ерасито Фиџи Фиџи 1:11.63
9 3 Ешќи Бренсфорд  Холандија 1:13.51
10 7 Тин Хон КО Аделин Меи-Ли Маврициус Маврициус 1:14.08

Група 3[уреди | уреди извор]

Место Линија Пливач Националност Време
1 5 Давина Мањон  Малта 1:05.41
2 3 Карен Торез Миленка Гусман  Боливија 1:05.64
3 8 Даниела Рејес Хинричсен  Чиле 1:05.83
4 4 Далија Торез Никарагва Никарагва 1:05.93
5 6 Моира Фразер Зимбабве Зимбабве 1:06.05
6 7 Силви Кетеларс  Холандија 1:07.42
7 0 Моника Бернандо Мозамбик Мозамбик 1:07.52
8 9 Шалија Милум Гардарнар Фарски Острови 1:08.17
9 2 Амина Мехо Либан Либан 1:08.39

Група 4[уреди | уреди извор]

Место Линија Пливач Националност Време
1 3 Марие Лаура Меза Костарика Костарика 1:04.18
2 6 Илена Муриљо  Шпанија 1:04.21
3 2 Марија Џорџина Гондианцо Филипини Филипини 1:04.34
4 0 Лаура Лусија Паз Чавес [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 1:04.45
5 9 Каракучи Лилија Мароко Мароко 1:04.95
6 5 Чен Тинг  Тајван 1:05.06
7 8 Пуја Рагхава Алва Индија Индија 1:05.13
8 4 Симона Мукиоли  Сан Марино 1:05.55
9 7 Ма Чок Меи  Макао 1:06.51
10 1 Шарон Паола Фахардо Сиера [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 1:07.07

Група 5[уреди | уреди извор]

Место Линија Пливач Националност Време
1 3 Кристине Малиет  Луксембург 1:02.22
2 5 Аист Доброволскат  Литванија 1:02.60
3 4 Елиана Бариос  Венецуела 1:02.92
4 6 Фарида Осман Египет Египет 1:03.21
5 7 Кох Тинг Тинг Сингапур Сингапур 1:03.25
6 9 Јуминислези Моралес Мендоса  Куба 1:03.33
7 2 Грит Апаваничут  Литванија 1:03.38
8 1 Бинта Захра Диоп Сенегал Сенегал 1:03.47
9 0 Тинг Шен-Ју  Тајван 1:03.77
10 8 Рамонд Шеразад Мароко Мароко 1:04.34

Група 6[уреди | уреди извор]

Место Линија Пливач Националност Време
1 7 Ариана Вандерпул Валас Бахреин Бахреин 1:00.56
2 5 Ше Ханг Ју  Хонгконг 1:00.83
3 1 Ленка Јарошова  Чешка 1:01.19
4 3 Фела Бенакур  Алжир 1:01.22
5 0 Линда Лајхорин  Финска 1:01.27
6 4 Алана Дилет Бахреин Бахреин 1:01.51
7 2 Марелин Ламерт Лиев Малезија Малезија 1:02.14
8 9 Јасемин Росенбергер  Турција 1:02.52
9 6 Кристина Бернис Ленокс Порторико 1:02.56
10 8 Лорен Јамил Бахамонд Еквадор Еквадор 1:03.05

Група 7[уреди | уреди извор]

Место Линија Пливач Националност Време
1 6 Ана Јевчак  Украина 1:00.37
2 5 Ана Шохолева  Кипар 1:00.42
3 1 Рита Медрано  Мексико 1:00.47
4 4 Летутиа Перес  Швајцарија 1:00.67
5 7 Ирис Росенбергер  Турција 1:00.86
6 3 Мирела Олшак  Полска 1:00.93
7 0 Кели Шим Робинсон  Хонгконг 1:01.05
8 2 Катарина Листопадова  Словачка 1:01.24
9 8 Елимар Бариос  Венецуела 1:01.95
10 9 Софија Џелич  Словенија 1:02.09

Група 8[уреди | уреди извор]

Место Линија Пливач Националност Време
1 1 Мaртина Ван Беркел  Швајцарија 59.87
2 8 Орсолја Томпа  Унгарија 59.85
3 6 Емилија Пикаринен  Финска 59.69
4 4 Катерина Гачети  Италија 59.60
5 3 Трил Ајланд  Естонија 59.00
6 5 Аудреј Лакрукс  Канада 58.67
7 2 Мајда Турнаџич  Босна и Херцеговина 1:01.31
8 7 Каролина Колорадо Хенао  Колумбија 1:00.50
9 9 Ирина Нијафедава  Белорусија 1:00.46
10 0 Кристина Черничев Израел Израел 1:00.32

Група 9[уреди | уреди извор]

Место Линија Пливач Националност Време
1 6 Сара Сјорстом  Шведска 56.76 НР ШР
2 4 Кристине Магнусон  САД 57.48
3 3 Фелисити Галвез Австралија Австралија 57.76
4 7 Аника Мелхорн  Германија 58.04
5 5 Елен Ганди  Обединето Кралство 58.07
6 8 Дајнара де Паула  Бразил 58.26
7 2 Иларија Бјанки  Италија 58.81
8 1 Кимберли Бајс  Белгија 58.62
9 0 Катерина Зубкова  Украина 59.77
10 9 Биргит Кошишек  Австрија 59.93

Група 10[уреди | уреди извор]

Место Линија Пливач Националност Време
1 5 Дана Волмер  САД 57.15
2 4 Џесика Шипер Австралија Австралија 57.17
3 8 Зои Јафеи Народна Република Кина НР Кина 57.34
4 7 Џенет Отесен  Данска 57.58
5 9 Ингвилд Шнилдал  Норвешка 57.67
6 6 Јука Като Јапонија 58.31
7 2 Габриела Силва  Бразил 58.35
3 Џема Лове  Обединето Кралство 58.60
0 Ирина Безпалова  Русија 58.74
1 Габриела Фагиндез  Шведска 59.95

Група 11[уреди | уреди извор]

Место Линија Пливач Националност Време
1 6 Ауроре Монгел  Франција 57.75
2 5 Љао Лиујанг Народна Република Кина НР Кина 57.90
3 4 Магдалена Вајдхуис  Холандија 58.06
4 7 Ечер Дара  Унгарија 58.61
5 8 Јуи Мијамото Јапонија 59.00
6 9 Амит Иври Израел Израел 59.02
7 2 Мича К Остергард Јенсен  Данска 59.06
8 1 Сара Исакович  Словенија 59.10
9 0 Шантел Грут  Холандија 59.24
10 3 Тао Ли Сингапур Сингапур 59.73

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Сара Сјорстом  Шведска 56.44 2 4 СР
2 Џесика Шипер Австралија Австралија 57.08 2 5
3 Дана Волмер  САД 57.19 1 4
4 Инвилд Снилдал  Норвешка 57.20 2 6
5 Љао Лиујунг Народна Република Кина НР Кина 57.25 1 2
6 Ауроре Монгел  Франција 57.39 1 6
7 Габриела Силва  Бразил 57.42 1 8
8 Магдалена Вајдхус  Холандија 57.56 1 7
8 Зои Јафеи Народна Република Кина НР Кина 57.56 1 5
10 Кристине Магнусон  САД 57.59 2 3
11 Џенет Отесен  Данска 57.65 1 3
12 Дајнара де Паула  Бразил 57.68 1 1
13 Фелисити Галвез Австралија Австралија 57.71 2 2
14 Аника Мелхорн  Германија 57.90 2 7
15 Јука Като Јапонија 57.95 2 8
16 Елен Ганди  Обединето Кралство 58.25 2 1

Препливување[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Време Линија
1 Магдалена Вајдхус  Холандија 57.38 4
2 Зои Јафеи Народна Република Кина НР Кина 57.62 5

Легенда: ШР = Рекорд на првенството, НР = Национален рекорд

Финале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Време Линија Забелешки
 Златен Сара Сјорстом  Шведска 56.06 4 СР
 Сребрен Џесика Шипер Австралија Австралија 56.23 5
 Бронзен Љао Лиујунг Народна Република Кина НР Кина 56.86 2
4 Ауроре Монгел  Франција 56.89 7
5 Габриела Силва  Бразил 56.94 1
5 Дана Волмер  САД 56.94 3
7 Ингвилд Снилдал  Норвешка 56.96 6
8 Магдалена Велдхус  Холандија 57.79 8

Надворешни врски[уреди | уреди извор]