Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 50м краул во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите за трката на 50м жени слободно на 2009 Светско Акватичко Првенство ќе се одржат во утринската сесија на 1 август, а финалето во вечерната сесија на 2 август на стадионот Тор Вергата Рим, Италија.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Светски Рекорд
23.96 Холандија Марлин Велдхуис Амстердам Холандија 19 април 2009
Рекорд на Натпреварувањето
24.45 Холандија Инге де Бруијн Фукуока Јапонија 28 јули 2001

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Брита Стефен
 Германија
Терес Алшамар
 Шведска
Кејт Кембел
Австралија Австралија
Марлин Велхус
 Холандија

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Кејт Кембел Австралија Австралија 24.24 17 5 РП
2 Терес Алшамар  Шведска 24.30 18 5
3 Аманда Веир  САД 24.36 18 6
4 Марлин Велхус  Холандија 24.41 18 4
5 Брита Стефен  Германија 24.42 18 3
6 Фран Халсал  Обединето Кралство 24.47 17 3
7 Дара Волмер  САД 24.67 17 4
8 Жанет Отесен  Данска 24.72 16 6
9 Лизбет Трикет Австралија Австралија 24.74 16 4
10 Хинкелајн Шројдер  Холандија 24.78 16 5
11 Александра Герасимењаа  Белорусија 24.85 17 6
12 Малија Матела  Франција 25.01 16 3
13 Арлин Самеко  Венецуела 25.11 17 2
14 Викторија Пун  Канада 25.15 18 7
15 Хана-Марија Сепала  Финска 25.17 17 7
16 Светлана Коклова  Белорусија 25.19 16 7
17 Мирослава Најдановска  Србија 25.21 15 6
18 Џозефин Лилхејџ  Шведска 25.23 17 8
19 Дарја Степањук  Украина 25.32 18 1
20 Трин Алјанд  Естонија 25.33 18 8
21 Јанвеи Сји Народна Република Кина НР Кина 25.41 16 8
22 Анастасија Аксенова  Русија 25.46 17 1
23 Мисаки Јамагучи Flag of Japan.svg Јапонија 25.47 18 9
24 Оксана Серикова  Украина 25.48 17 9
25 Флавија Делароли  Бразил 25.54 16 2
26 Р. Рагнасдотир  Исланд 25.55 15 3
26 Аријана Вандерпул-Валас  Бахами 25.55 16 0
28 Мартина Моравкова  Словачка 25.63 15 5
29 Татјана Лимос барбоса  Бразил 25.64 15 4
30 Лилијана Ибанез  Мексико 25.70 15 1
30 Сјанг Кви Аманда Лим Сингапур Сингапур 25.70 15 9
32 Катарзина Вилк  Полска 25.71 18 0
33 Гиоглија Течио  Италија 25.74 15 7
34 Ванеса Гарсија Вега Flag of Puerto Rico.svg Порторико 25.78 15 0
34 Џолиен Симанс  Белгија 25.78 17 0
36 Хенриете Бреке  Норвешка 25.81 14 4
36 Ема Вилкинс  Обединето Кралство 25.81 16 9
38 Шарнтел Мек Лин  Тринидад и Тобаго 25.92 14 8
39 Кристина Чиусо  Италија 25.93 16 1
40 Хитер Меклин  Канада 25.94 13 8
41 Наташа Муди Јамајка Јамајка 25.95 15 8
42 Фабиен Надараја  Австрија 25.97 14 5
42 Јае Јунг Ли  Јужна Кореја 25.97 14 3
44 Тинг Вен Куах Сингапур Сингапур 26.05 15 2
45 Петра Клосова  Чешка 26.06 13 5
46 Сесилие Јохансен  Норвешка 26.09 12 3
47 Клер Доусон  Ирска 26.20 12 4
47 Лорен Јамил Бахамонде Еквадор Еквадор 26.20 13 9
49 Нина Дролц  Словенија 26.22 14 2
50 РиаРоса Коскелаинен  Финска 26.24 13 1
51 Анелис Де Мар  Белгија 26.27 13 3
52 Нина Совинек  Словенија 26.30 14 1
52 Надја Коловини  Аргентина 26.30 14 9
54 Јајои Мацумото Flag of Japan.svg Јапонија 26.36 14 6
55 Фиона Дојл  Ирска 26.38 13 2
55 Натанана Јункрајанг  Тајланд 26.38 13 7
57 Никол Хорн Зимбабве Зимбабве 26.39 12 2
58 Крит Апанавикјус  Литванија 26.43 13 4
59 Катарина Листопадова  Словачка 26.46 13 0
60 Рагли Мајлстон  Литванија 26.48 14 0
61 Ксимена Вилар  Венецуела 26.52 11 5
62 Хиу Ваи Шери Цаи  Хонгконг 26.56 13 6
63 Анета Печанова  Чешка 26.58 12 7
64 Фела Бенакур  Алжир 26.64 11 4
65 Ерика Лајне Стјуарт  Колумбија 26.72 7 6
66 Фарида Осман Египет Египет 26.77 11 3
67 Киера Аткер Flag of Bermuda.svg Бермуда 26.83 11 9
68 АнаЛиза Мопиоџејн Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја 26.84 12 5
69 Чинјере Пигот  Суринам 26.88 11 8
70 Тејша Лајтбрн  Бахами 26.97 11 2
71 Ханг Ју ШЕ  Хонгконг 26.98 12 1
72 Кимберли Исон Зимбабве Зимбабве 27.07 11 1
73 Памела Бенитез Ел Салвадор Ел Салвадор 27.13 11 6
73 Чи Лин Лунг Малезија Малезија 27.13 12 8
75 Кристине Мајлет  Луксембург 27.18 10 2
76 Ешли Бренсфорд Flag of Aruba.svg Аруба 27.20 10 6
76 Корал Дел М. Лопез Росарио Flag of Puerto Rico.svg Порторико 27.20 12 0
78 Нишани Сисилон  Суринам 27.22 9 5
79 Хуанита Барето Барето] Колумбија Колумбија 27.31 12 9
80 Марие Лаура Меза Костарика Костарика 27.33 9 8
81 Далија Торез Никарагва Никарагва 27.36 9 4
82 Амина Мехо Либан Либан 27.37 14 7
83 Диана Чанг Еквадор Еквадор 27.40 10 1
84 Марианела Куесада Костарика Костарика 27.43 9 3
84 Јулдуз Кучкарова  Узбекистан 27.43 10 7
86 Силви Кетеларс  Холандија 27.45 10 5
87 Клелија Тини  Сан Марино 27.49 11 0
88 Шаила Милум Гадарнар Flag of the Faroe Islands.svg Фарски Острови 27.50 10 3
89 Моника Бернардо Мозамбик Мозамбик 27.75 7 9
89 Шејрон П. Фахарадо Сиера [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 27.75 10 4
91 Разан Таха Јордан Јордан 27.81 9 6
92 Бирита Дебез Flag of the Faroe Islands.svg Фарски Острови 27.93 4 7
93 Натајла Филина  Азербејџан 27.94 11 7
94 Силвија Брунлехнер Кенија Кенија 27.95 8 8
95 Чок Меи Ма  Макао 27.97 10 9
96 Шен Јо Тинг  Тајван 27.99 9 9
97 Баен Џоума Сирија Сирија 28.04 8 7
97 Шитаранјан Шуба Индија Индија 28.04 9 7
97 Талиса Пејс  Малта 28.04 10 0
100 Миријам Хатемлех Јордан Јордан 28.10 9 2
101 Карен М. Торез Гузман  Боливија 28.11 9 1
102 Оујел Диало Сенегал Сенегал 28.15 8 9
103 Аманда Џиа Сјин Лие Брунеј Брунеј 28.23 6 8
104 Мелинда Суе Мекалиф  Малта 28.28 8 5
105 Чи Јан Тан  Макао 28.30 8 6
106 Нилшаира Исенија  Холандија 28.32 8 4
107 Кадиадоу Диенг Сенегал Сенегал 28.39 6 6
107 Тинг Чен  Тајван 28.39 8 0
109 Џудит Илан Меаури Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја 28.49 6 7
110 Талаша Прабу Индија Индија 28.53 8 1
111 Кетрин Милин Flag of Eswatini.svg Есватини 28.55 7 2
112 Ноелин Фаусан  Франција 28.57 7 4
113 Сиона Хаксли Света Луција Света Луција 28.59 7 5
114 Чејен Рова Фиџи Фиџи 28.60 6 4
115 Аделе Рова Фиџи Фиџи 28.66 5 5
116 Софи Ноел Гренада Гренада 28.68 8 3
116 Шејнон Аустин Сејшели Сејшели 28.68 9 0
118 Кристине Брајденхан Намибија Намибија 28.71 7 3
119 Грациела Пињадо Ибанез  Боливија 28.98 6 5
120 Пина Ерколано Кенија Кенија 29.02 6 1
121 Ифиезебе Габе Нигерија Нигерија 29.03 5 3
122 Анахит Барсејан  Ерменија 29.12 6 3
123 Еовена Марку  Албанија 29.13 8 2
124 Амели Тринкуер  Монако 29.31 4 9
125 Анжелик Тринкуер  Монако 29.41 6 2
126 Џесика Стањо Мозамбик Мозамбик 29.45 3 3
127 Јара Довани Flag of Palestine.svg Палестина 29.68 5 7
128 Самара Албитар Брунеј Брунеј 29.75 4 5
129 Естел Ли Чуен Чонг Маврициус Маврициус 29.77 5 1
130 Аделин Меи-Ли Тин Хон Ко Маврициус Маврициус 29.89 7 0
131 Оливија Инфилд Уганда Уганда 29.95 2 5
132 Калуарачијалџ Дон  Шри Ланка 29.97 4 0
133 Естела Филс Рабетсара Мадагаскар Мадагаскар 29.99 7 8
134 Ноел аника Смит  Гвајана 30.00 3 4
135 Ајеша Ноел Гренада Гренада 30.01 6 9
136 Киран Кан  Пакистан 30.06 4 4
137 Марија Грејс Кох Брунеј Брунеј 30.17 5 8
137 Мирела Алам Либан Либан 30.17 7 1
139 Доли Глумец Бангладеш Бангладеш 30.19 4 6
140 Ракел к. Глинстер Самоа Самоа 30.20 5 9
141 Даниеле Бернандине Финдли Замбија Замбија 30.40 4 2
142 Марија Гибонс Палау Палау 30.41 4 8
143 Сабине Хазбун Flag of Palestine.svg Палестина 30.62 5 0
144 Минирувани Самаракун  Шри Ланка 30.68 4 1
145 Витини Хемтон Камбоџа Камбоџа 30.95 3 8
146 Џамила Лункус Уганда Уганда 30.98 2 6
147 Рени Јани  Албанија 31.09 5 2
148 Дебра Даниел СД Микронезија СД Микронезија 31.12 2 7
149 Гантумур Ојунгерел Монголија Монголија 31.15 7 7
150 Џулијан Киршнер Маршалски Острови Маршалски Острови 31.22 4 3
151 Катерина Измаилова  Таџикистан 31.31 5 6
152 Енгјаргал Кулан Монголија Монголија 31.46 3 5
153 Курелбатар Сајнзаја Монголија Монголија 31.47 6 0
154 Мариам Фоум Танзанија Танзанија 31.65 3 1
155 Мелиса Микок Маршалски Острови Маршалски Острови 32.12 3 9
156 Рида Мита Пакистан Пакистан 32.28 3 6
157 Рајлен Давид СД Микронезија СД Микронезија 32.96 2 1
158 Жанет Сариева Туркменистан Туркменистан 33.02 2 8
159 Шреја Дитал Непал Непал 33.37 2 3
160 Антја Флауерс Палау Палау 33.74 2 4
161 Шаила Рана Непал Непал 33.83 2 2
162 Елизабет Никиема Буркина Фасо Буркина Фасо 34.07 1 2
163 И. Лена Курагуз Бурунди Бурунди 34.30 2 9
164 Ангеле Гбену Махутин Бенин Бенин 35.04 1 1
165 Увамахоро Елси Бурунди Бурунди 36.56 2 0
166 Ава Кеита Мали Мали 37.07 1 6
167 Аиша Оумар Кулибали Мали Мали 37.47 1 3
168 Светлана Догаткина  Таџикистан 39.04 3 0
169 Ишитѕа Хитендра Тана Танзанија Танзанија 43.53 1 7

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Група Линија Време Забелешки
1 Кејт Кембел Австралија Австралија 2 4 24.08 РП
2 Магдалена Велдхус  Холандија 1 5 24.20
3 Брита Стефен  Германија 2 3 24.28
4 Аманада Веир  САД 2 5 24.31
5 Терес Алшамар  Шведска 1 4 24.32
6 Лизбет Трикет Австралија Австралија 2 2 24.34
7 Фран Халсал  Обединето Кралство 1 3 24.42
8 Дара Торес  САД 2 6 24.43
9 Малија Матела  Франција 1 7 24.58 НР
10 Жанет Отесен  Данска 1 6 24.62
11 Светлана Коклова  Белорусија 1 8 24.69
11 Александра Герасимењаа  Белорусија 2 7 24.69
13 Викторија Пун  Канада 1 1 24.75 НР
14 Арлин Самеко  Венецуела 2 1 24.76
15 Хинкелајн Шројдер  Холандија 1 2 24.85
16 Хана-МАрија Сепала  Финска 2 8 25.09

Финале[уреди | уреди извор]

Место Име Наионалност Линија Време Забелешки
 Златен Брита Стефен  Германија 3 23.73 СР
 Сребрен Терес Алшамар  Шведска 2 23.88
 Бронзен Кејт Кемпбел Австралија Австралија 4 23.99
 Бронзен Магдалена Велдхус  Холандија 5 23.99
5 Фран Халсал  Обединето Кралство 1 24.11 НР
6 Лизбет Трикет Австралија Австралија 7 24.19
7 Аманда Веир  САД 6 24.23
8 Дара Торес  САД 8 24.48

Надворешни врски[уреди | уреди извор]