Прејди на содржината

Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 100м градно во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите за трката на 100м жени градно на 2009 Светско Акватичко Првенство ќе се одржи во утринската и вечеррната сесија на 27 јули, а финалето во вечерната на 28 јули на стадионот Тор Вергата во Рим.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Светски рекорд
1:05.09 Австралија Лајзел Џонс Мелбурн Австралија 20 март 2006
Шампионатски рекорд
1:05.72 Австралија Лајзел Џонс Мелбурн Австралија 27 март 2007

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Ребека Сони
 САД
Јулија Ефимова
 Русија
Кејси Карлсон
 САД

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминарни[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Ребека Сони  САД 1:05.66 10 4 ШР
2 Јулија Јефимова  Русија 1:06.42 8 4
3 Мирна Јукич  Австрија 1:06.58 9 3 НР
4 Рике Милер-Педерсен  Данска 1:06.61 8 8
5 Анами Пирс  Канада 1:06.68 9 4
6 Тарни Вајт Австралија Австралија 1:06.91 10 3
7 Сара Катсулис Австралија Австралија 1:06.98 8 9
8 Иларија Скарчела  Италија 1:07.23 8 5
9 Каролине Еану  Германија 1:07.25 10 1
10 Кејси Карлсон  САД 1:07.29 9 5
11 Сара Пое  Германија 1:07.32 8 2
12 Кјара Боџиато  Италија 1:07.42 8 7
13 Нанака Тамура Јапонија 1:07.46 9 2
14 Чен Хуџија Народна Република Кина НР Кина 1:07.51 9 6
15 Надја Хигл  Србија 1:07.80 5 1
15 Џолин Хостман  Шведска 1:07.80 8 1
17 Катарина Стиберг  Норвешка 1:07.84 8 9
18 Лиа Декер  Холандија 1:07.92 8 6
19 Мониек Нијхус  Холандија 1:08.02 10 6
20 Ловри Тујнан  Обединето Кралство 1:08.30 7 9
21 Ангелики Ексаркоу  Грција 1:08.39 10 9
22 Аманда Рисн  Канада 1:08.41 10 5
23 Хитоми Носе Јапонија 1:08.43 10 7
24 Елис Матијсен  Белгија 1:08.45 10 8
25 Каролина Муси  Бразил 1:08.66 9 8
26 Ина Капишина  Белорусија 1:08.69 6 5
27 Валентина Артемијова  Русија 1:08.77 10 2
28 Ребека Ејдервик  Шведска 1:08.96 7 8
29 Јекатерина Седовник  Казахстан 1:09.05 6 8
30 Марина Гарсија  Шпанија 1:09.07 10 0
31 Јулија Бенач Израел Израел 1:09.18 8 0
31 Ванг Ранди Народна Република Кина НР Кина 1:09.18 9 1
33 Ева Шиеско  Полска 1:09.30 7 3
34 Јунг Хаен  Јужна Кореја 1:09.35 6 6
35 Татиен Сакеми  Бразил 1:09.58 9 7
36 Сара Норденстам  Норвешка 1:09.69 9 9
37 Дијана Гомес  Португалија 1:09.83 7 5
38 Катја Лехтонен  Финска 1:10.28 5 2
39 Анастасија Коротков Израел Израел 1:10.46 5 9
40 Ана Клистунова  Украина 1:10.47 7 4
41 Сара Лајнеф Тунис Тунис 1:10.60 5 0
41 Река Печ  Унгарија 1:10.60 6 1
43 Џејн Треп  Естонија 1:10.61 6 0
44 Раминта Дваристке  Литванија 1:10.63 6 2
45 Петра Чокова  Чешка 1:10.64 7 1
46 Нина Совинек  Словенија 1:10.66 7 2
47 Фиона Дојл  Ирска 1:10.93 4 3
48 Патриција Хумплек  Швајцарија 1:10.99 7 6
49 Храфнхилдур Лутердотирс  Исланд 1:11.04 6 3
50 Ана Мариса Бруно  Португалија 1:11.06 6 4
51 Мартина Данкова  Чешка 1:11.19 4 2
52 Луиз Хенли  Обединето Кралство 1:11.25 7 0
53 Тања Смит  Словенија 1:11.53 5 4
54 Агнижека Островска  Полска 1:11.54 6 7
55 Бек Су Јун  Јужна Кореја 1:11.58 7 7
56 Анастасија Кристифору  Кипар 1:11.68 5 8
57 Даниела Викторија  Венецуела 1:11.70 5 7
58 Хо Ру’Ен Роан Сингапур Сингапур 1:12.11 4 4
59 Урте Казакевичјуз  Литванија 1:12.24 5 3
60 Алис Лајтбрн  Бахами 1:12.60 4 1
61 Максин Хрд Зимбабве Зимбабве 1:12.94 3 6
62 Ешли Бренсфорд  Холандија 1:13.24 3 2
63 Даниела Линдмаер Намибија Намибија 1:13.82 4 9
64 Дилара Бусе Гунајдин  Турција 1:13.97 6 9
65 Даниеле Бирбурн Света Луција Света Луција 1:14.38 4 3
66 Кимба Колимур  Тринидад и Тобаго 1:14.67 4 7
67 Чен И-Чуан  Тајван 1:14.75 5 6
68 Лим Ксин Јинг Черил Сингапур Сингапур 1:15.63 3 4
69 Марија Кој Гуам 1:15.67 3 5
70 Нибал Јамут Либан Либан 1:16.55 4 6
71 Марија Зенони Доминиканска Република Доминиканска Република 1:16.66 3 0
72 Леи Он Кеи  Макао 1:17.18 4 0
73 Селма Атич  Босна и Херцеговина 1:17.39 3 3
74 Рајхел Тонџор Нигерија Нигерија 1:18.22 2 3
75 Мелинда Су Микалеф  Малта 1:18.66 3 7
76 Лабаке Антонија Ориретан Нигерија Нигерија 1:18.89 2 5
77 Сара Абдулаху  Албанија 1:19.45 3 1
78 Ана Еуседа Гутиерез [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 1:21.81 2 6
79 Стефани Росоаманана Мадагаскар Мадагаскар 1:22.11 3 8
80 Аманда Џиа Ксин Лие Брунеј Брунеј 1:22.89 3 9
81 Гантумур Ојегејел Монголија Монголија 1:23.25 2 7
82 Муругеперумал Венпа Индија Индија 1:24.85 2 2
83 Мирела Апам Либан Либан 1:25.15 2 4
84 Клариса Бренди Маршалски Острови Маршалски Острови 1:25.47 2 8
85 Џамила Лункус Уганда Уганда 1:25.49 1 2
86 Џесика Коса Мозамбик Мозамбик 1:26.04 1 3
87 Жаде Ашлик Хауард Замбија Замбија 1:26.25 2 0
88 Теа Пикули  Албанија 1:30.13 1 5
89 Аделе Рова Фиџи Фиџи 1:30.24 2 9
90 Акса Тарик  Пакистан 1:30.75 1 4
91 Амнахлијани Мохамед Хусеин Брунеј Брунеј 1:33.99 1 6
92 Аелија Мехди  Пакистан 1:35.03 1 7
93 Исмаил Аминат Инас Малдиви Малдиви 1:39.11 1 8
94 Светслана Догаткина  Таџикистан 1:42.04 2 1
Марија Џорџа Микалака  Грција DNS 9 0
Сио Ји Тинг Малезија Малезија DSQ 5 5

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Ребека Сони  САД 1:04.84 2 4 СР
2 Јулија Јефимова  Русија 1:05.84 1 4
3 Сара Катсулис Австралија Австралија 1:06.23 2 6
4 Анами Пирс  Канада 1:06.34 2 3
5 Рики Милер-Педерсен  Данска 1:06.50 1 5 Нориски
6 Мирна Јукич  Австрија 1:06.83 2 5
7 Кејси Карлсон  САД 1:06.95 1 2
8 Сара Пое  Германија 1:07.10 2 7
9 Кјара Боџиато  Италија 1:07.16 1 7
10 Џолин Хостман  Шведска 1:07.21 1 8
11 Тарни Вајт Австралија Австралија 1:07.26 1 3
12 Чен Хиуџиа Народна Република Кина НР Кина 1:07.27 1 1
13 Иларија Скарчела  Италија 1:07.42 1 6
14 Каролине Рану  Германија 1:07.60 2 2
15 Нанака Тамура Јапонија 1:07.70 2 1
16 Надја Хигл  Србија 1:08.13 2 8

Финале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Време Линија Забелешки
1 Ребека Сони  САД 1:04.93 4
2 Јулија Јефимова  Русија 1:05.41 5 ЕР
3 Кејси Карлсон  САД 1:05.75 1
4 сара Катсулис Австралија Австралија 1:05.86 3
5 Анами Пирс  Канада 1:06.37 6
6 Рике Милер Педерсен  Данска 1:06.38 2 Нордиски
7 Мирна Јукич  Австрија 1:06.75 7
8 Сара Пое  Германија 1:07.01 8

Надворешни врски[уреди | уреди извор]