Прејди на содржината

Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 1500м краул во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите за трката на 1500м жени краул на 2009 Светско Акватичко Првенство се одржа во утринската сесија на 27 јули, а финалето ќе се одржи во вечрната сесија на 28 јули на стадионот Тор Вергата во Рим.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Светски Рекорд
15:42.54 САД Кејт Зиглер Мишн Виехо САД 27 јуни 2007
Шампионатски Рекорд
15:53.05 САД Кејт Зиглер Мелбурн Австралија 27 март 2007

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Лот Фрис  Данска 15:58.23 2 4
2 Кристел Корбич  Чиле 15:58.75 2 5
3 Камелија Потец  Романија 16:02.21 3 4
4 Алиса Филипи  Италија 16:04.34 3 4
5 Ерика Вељаеција Гарсија  Шпанија 16:04.78 4 5
6 Венди Трот Јужна Африка ЈАР 16:08.96 3 5
7 Кло Сутон  САД 16:12.56 2 3
8 Мелиса Горман Австралија Австралија 16:16.83 2 6
9 Хејли Андерсон  САД 16:20.62 4 2
10 Маико Фуџино Јапонија 16:21.09 3 3
11 Ајдер Санта Марија  Шпанија 16:21.75 4 3
12 Андреина Пинто  Венецуела 16:22.29 4 7
13 Рен Џуни Народна Република Кина НР Кина 16:27.74 1 3
14 Патрисија Кастањеда Мијамото  Мексико 16:28.03 4 1
15 Грејн Марфи  Ирска 16:28.47 2 1
16 Сузан Ескобар  Мексико 16:31.30 3 8
17 Мартина Рита Карамилоњи  Италија 16:33.40 3 7
18 Изабел Харл  Германија 16:33.79 3 6
19 Нина Дитрих  Австрија 16:34.02 3 2
20 Екатерина Силверстова  Русија 16:36.37 2 2
21 Нацуми Ивашица Јапонија 16:37.22 2 7
22 Тјаса Одер  Словенија 16:37.73 4 6
23 Нуала Марфи  Ирска 16:37.97 2 0
24 Ионела Козма  Романија 16:38.48 2 8
25 Лим Шу Ен Лунет Сингапур Сингапур 16:41.49 4 9
26 Савана Кинг  Канада 16:43.25 4 0
27 Свејн Оберсон  Швајцарија 16:44.08 3 1
28 Ирис Матеј  Швајцарија 16:51.99 3 0
29 Теја Жупан  Словенија 17:09.79 4 8
30 Чу Јун Со  Јужна Кореја 17:12.67 3 9
31 Дарнелис Ороско  Венецуела 17:31.44 1 4
32 Нада Абас Египет Египет 17:39.57 1 5

Надворешни врски[уреди | уреди извор]