Прејди на содржината

Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 200м градно во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите и полуфиналето за 200м мажи градно се одржаа на 30 јули 2009, а финалето на 31 јули 2009.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Даниел Ѓурта
 Унгарија
Ерик Шанту
 САД
Гиедрус Титенис
 Литванија
Кристијан Спрингер
Австралија Австралија

Рекорди[уреди | уреди извор]

2'07"51 Косуке Китаџима
Јапонија
8 јуни 2008
Токио, Јапонија
РП 2'09"42 Косуке Китаџима
Јапонија
24 јули 2003
Барселона, Шпанија

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Ерик Шанту  САД 2:08.55 9 4 ШР
2 Даниел Ѓурта  Унгарија 2:08.71 9 5
3 Лорис Факи  Италија 2:08.85 8 3 НР
4 Марко Кох  Германија 2:09.06 8 4
5 Хенрике Барбоса  Бразил 2:09.22 7 4
6 Јевгениј Рузков  Казахстан 2:09.26 6 4
7 Гиедрус Титенис  Литванија 2:09.28 5 8
8 Едоардо Гјоргети  Италија 2:09.29 8 7
9 Крис Гилкрист  Обединето Кралство 2:09.31 7 2
10 Јута Суенага Јапонија 2:09.33 8 5
11 Хјуз Дубоск  Франција 2:09.45 9 3
12 Кристијан Спрингер Австралија Австралија 2:09.82 7 8
13 Нил Версфилд Јужна Африка ЈАР 2:09.86 9 2
14 Григори Фалко  Русија 2:10.23 7 9
15 Игор Борисик  Украина 2:10.39 7 7
16 Брентон Рикард Австралија Австралија 2:10.54 7 5
17 Наоја Томита Јапонија 2:10.85 9 6
18 Владислав Пољаков  Казахстан 2:11.09 8 1
19 Максим Подопригора  Австрија 2:11.17 6 5
20 Крис Бое Кристијансен  Данска 2:11.41 6 2
21 Ричард Веб  Обединето Кралство 2:11.78 9 1
22 Пол Корнфилд  Канада 2:11.87 8 9
23 Валери Димо  Украина 2:12.08 6 6
24 Јоханес Нојман  Германија 2:12.12 7 6
25 Јаков Јохан Свеинсон  Исланд 2:12.39 5 4
26 Скот Дикенс  Канада 2:12.57 8 8
27 Тејлс Цердеира  Бразил 2:12.62 7 3
28 Иштваан Мејт  Австрија 2:12.64 9 9
29 Вилијам Дирлинг Јужна Африка ЈАР 2:12.84 8 2
30 Андју Бри  Ирска 2:12.90 5 5
31 Лорент Карнол  Луксембург 2:13.00 6 7
32 Сандип Сејвал Индија Индија 2:13.22 6 0
33 Алехандро Јакобо  Мексико 2:13.37 6 9
34 Славомир Волнак  Полска 2:13.83 7 1
35 Томас Клобучик  Словачка 2:14.33 5 2
36 Том Бири Израел Израел 2:14.59 9 0
37 Славомир Кушко  Полска 2:14.74 8 0
38 Малик Фол Сенегал Сенегал 2:15.00 5 1
39 Хасиен Хосин  Андора 2:15.37 6 1
40 Гал Нево Израел Израел 2:15.49 4 3
41 Карлос Алмеида  Португалија 2:15.58 6 3
42 Џошуа Арегуин  Мексико 2:16.57 5 7
43 Виет Нгаен Ху Виетнам Виетнам 2:16.85 4 5
44 Гуојинг Занг Народна Република Кина НР Кина 2:17.07 6 8
45 Ету Карвонен  Финска 2:18.61 5 9
46 ВеиВен Ванг  Тајван 2:19.55 4 4
47 Дмитри Шветцов  Узбекистан 2:20.14 3 1
48 Хорхе Марио Муриљо Валдез  Колумбија 2:20.53 5 3
49 Дмитри Александров Киргистан Киргистан 2:20.65 4 7
50 Шуа Ванг Народна Република Кина НР Кина 2:20.78 5 6
51 Индра Гунаван Индонезија Индонезија 2:20.81 4 9
52 Јинвен Марк Тан Сингапур Сингапур 2:21.42 4 6
53 Ваел Кобрусли Либан Либан 2:21.65 4 8
54 Даниел Велез Порторико 2:22.19 3 8
55 Метју Чарлс Смит  Естонија 2:22.20 2 3
56 Бенџамин Гусман Бланко  Чиле 2:22.25 4 1
57 Иван Димјаненко  Узбекистан 2:23.95 3 3
58 Едгар Креспо Панама Панама 2:24.08 4 0
59 Агнишвар Јајапракаш Индија Индија 2:24.49 3 2
60 Максимилијан Сидентоф Намибија Намибија 2:24.70 2 4
61 Јиа Хао Нг Сингапур Сингапур 2:25.77 3 6
62 Абдулрахман Албадер  Кувајт 2:26.18 4 2
63 Хуан Гуера Ел Салвадор Ел Салвадор 2:26.19 3 4
64 Ели Ебензер Вонг Маријански Острови 2:26.83 3 9
65 Мубарак Ал Бешар  ОАР 2:28.36 2 2
66 Ренато Проно Фернандес  Парагвај 2:30.13 5 0
67 Раинуи Терипаја  Франција 2:30.75 3 7
68 Редо Лима Љамосас  Перу 2:31.76 3 0
69 Дигуан Пигот  Суринам 2:32.15 2 6
70 Рафаел Лаваро Ел Салвадор Ел Салвадор 2:32.74 2 5
71 Тимур Картабаев Киргистан Киргистан 2:33.69 3 5
72 Андреа Агиус  Малта 2:35.06 2 1
73 Хемра Нурмаајрадов Туркменистан Туркменистан 2:36.00 2 0
74 Винсент Пери  Франција 2:37.18 2 7
75 К. Чуен Хо Јан Маврициус Маврициус 2:38.31 1 5
76 Јан Бон Волонгкаптор Накмаи Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја 2:39.41 1 4
77 Пабло Наварате Никарагва Никарагва 2:40.57 2 8
78 Сердар Мопиев Туркменистан Туркменистан 2:48.47 1 3
79 Хусаин Мубах Малдиви Малдиви 3:10.54 1 6

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Група Линија Време Забелешки
1 Кристијан Спрингер Австралија Австралија 1 7 2:07.31 СР
2 Ерик Шанту  САД 2 4 2:07.42
3 Брентон Рикард Австралија Австралија 1 8 2:07.89
4 Даниел Ѓурта  Унгарија 1 4 2:08.08 ЕР
5 Гиедрус Титенис  Литванија 2 6 2:08.35
6 Лорис Факи  Италија 2 5 2:08.50 НР
7 Хенрике Барбоса  Бразил 2 3 2:08.56
8 Едоардо Гјоргети  Италија 1 6 2:08.63 НР
9 Хјуз Дубоск  Франција 2 7 2:09.00
10 Крис Гилкрист  Обединето Кралство 2 2 2:09.01
11 Григори Фалко  Русија 1 1 2:09.36
12 Марко Кох  Германија 1 5 2:09.44
13 Нил Версфилд Јужна Африка ЈАР 2 1 2:09.61
14 Јута Суенага Јапонија 1 2 2:09.70
15 Јевгениј Рузков  Казахстан 1 3 2:10.15
16 Игор Борисик  Украина 2 8 2:10.82

Финале[уреди | уреди извор]

[1]

Место Име Националност Линија Време Забелешки
 Златен Даниел Ѓурта  Унгарија 6 2:07.64 ЕР
 Сребрен Ерик Шанту  САД 5 2:07.65
 Бронзен Гиедрус Титенис  Литванија 2 2:07.80
 Бронзен Кристијан Спрингер Австралија Австралија 4 2:07.80
5 Брентон Рикард Австралија Австралија 3 2:08.23
6 Едоардо Гјоргети  Италија 8 2:08.86
7 Хенрике Барбоса  Бразил 1 2:09.35
8 Лори Факи  Италија 7 2:10.26

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]