Далечинско пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 5км во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

42 жени од 26 земји се натпреваруваат во трката во пливање на отворено на 5км. Натпреварувањето се одржа на 21 јули 2009[1].

Резултати[уреди | уреди извор]

Место Пливач Националност Време
 Златен Мелиса Горман Австралија Австралија 56:55.8
 Сребрен Лариса Илченко  Русија 56:56.3
 Бронзен Полиана Окимото  Бразил 56:59.3
4 Јерема Рекуена Хуарес  Шпанија 57:00.8
5 Екатерина Севилерстова  Русија 57:04.7
6 Кристел Кобрич Шимпл  Чиле 57:17.1
7 Андреина Пинто Перес  Венецуела 57:29.4
8 Кејт Брукс-Петерсон Австралија Австралија 57:42.7
9 Емили Брунман  САД 57:43.0
10 Ракел Бруни  Италија 57:43.2
11 Јана Печанова  Чешка 57:44.3
12 Олга Берешнева  Украина 57:45.5
13 Надине Пастор  Германија 57:47.8
14 Ли Сјуе Народна Република Кина НР Кина 57:52.8
15 Емили Хансон  САД 57:53.5
16 Сван Габриеле Оберсон  Швајцарија 57:55.1
17 Џорџа Консилџио  Италија 57:55.8
18 Теја Жупан  Словенија 57:58.1
19 Брита Камрау-Корестен  Германија 58:09.0
20 Маријана Лумперта  Грција 58:09.1
21 Натали Ду Тоит Јужна Африка ЈАР 58:56.3
22 Корали Кодевил  Франција 59:00.8
23 Зарда Кајденас  Мексико 59:23.7
24 Ника Козаменрник  Словенија 59:25.0
25 Шарлот Вулишроф Обединето Кралство Обединето Кралство 59:25.2
26 Патрисија Малдонадо  Венецуела 59:26.2
27 Алона Бербасова  Украина 59:27.6
28 Натали Калдас Кале Еквадор Еквадор 59:27.8
29 Аланах Џури Нов Зеланд Нов Зеланд 59:37.5
30 Силвие Рибарова  Чешка 59:37.8
31 Катиа Барос Еквадор Еквадор 59:37.8
32 Бригит Коли  Канада 59:44.5
33 Винг Јунг Наташа Тери Танг Предлошка:ХКО 59:46.8
34 Ванеса Балог  Унгарија 59:48.5
35 Ју Ши Народна Република Кина НР Кина 59:50.0
36 Изабел Лонго  Бразил 59:51.3
37 Доминик Друдинг Јужна Африка ЈАР 59:53.2
38 Надине Вилијамс  Канада 1:02:22.8
39 Синди Тоскано Гватемала Гватемала 1:08:41.9
40 Лусија Вачанова  Словачка 1:10:17.2
Карин Клашинг Холандски Антили ДСК
Патрисија Кастанеда  Мексико ДСК

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. PR53 - 13th FINA World Championships Rome 2009 - Open Water Competition (FINA Press Release 2009-53); published by FINA on 2009-07-18, retrieved 2009-07-20.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]