Прејди на содржината

Скокови во вода на светското првенство во водени спортови 2009 - скок од 10м во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Резултати[уреди | уреди извор]

Зелената ги означува финалистите

Место Скокач Националност Прелиминарна Полуфинале Финале
Бодови Место Бодови Место Бодови Место
 Златен Том Дали Обединето Кралство Обединето Кралство 475.80 5 498.75 3 539.85 1
 Сребрен Кви Бо Народна Република Кина НР Кина 515.75 1 521.15 1 532.20 2
 Бронзен Зоу Луксин Народна Република Кина НР Кина 495.55 3 494.75 4 530.55 3
4 Метју Мичам Австралија Австралија 491.50 4 499.00 2 529.50 4
5 Алексеј Кравченко  Русија 429.65 13 434.60 9 493.90 5
6 Давид Будиа  САД 472.60 7 485.25 6 491.80 6
7 Саша Клеин  Германија 435.55 11 426.25 10 478.90 7
8 Константин Поповици  Романија 471.80 8 470.10 7 476.20 8
9 Рајли МекКормик  Канада 427.80 15 446.00 8 470.30 9
10 Ромел Пачеко  Мексико 473.85 6 486.10 5 456.20 10
11 Џонатан Рувелкаба  Мексико 451.45 10 423.30 12 390.35 11
12 Брајан Никсон Ломас Малезија Малезија 418.90 17 425.65 11 372.10 12
16.5 H09.5 00:55.635 O
13 Вадим Каптур  Белорусија 431.90 12 418.50 13
14 Константин Милјајев  Украина 455.40 9 416.50 14
15 Хуго Париси  Бразил 416.10 18 413.95 15
16 Хосе Гуера  Куба 515.65 2 409.55 16
17 Антон Захаров  Украина 428.90 14 397.30 17
18 Виктор Минибаев  Русија 425.90 16 386.70 18
16.5 H09.5 00:55.635 O
19 Франческо Дел’Уомо  Италија 409.45 19
20 Ник МекКори  САД 401.00 20
21 Тимофеи Хордеичек  Белорусија 397.35 21
22 Ким Чон-Ман Северна Кореја ДНР Кореја 394.30 22
23 Казуки Муракама Јапонија 388.10 23
24 Виктор Хуго Ортега Серна  Куба 372.75 24
25 Себастиан Виља Кастанеда Колумбија Колумбија 367.90 25
26 МАјкол Верцото  Италија 362.90 26
27 Едиксон Контрерас  Венецуела 360.35 27
28 Шо Сакаи Јапонија 357.85 28
29 Макс Брик Обединето Кралство Обединето Кралство 354.00 29
30 Џенклер Акуил  Куба 353.90 30
31 Ерик Сен  Канада 341.15 31
32 Стефан Рудолф  Германија 335.60 32
33 Кристофер Ескилсон  Шведска 333.40 33
34 Руи Марињо  Португалија 327.65 34
35 Енрике Рохас  Венецуела 322.85 35
36 Фу Чен Ли  Хонгконг 290.60 36
37 Геворг Папојан  Ерменија 237.00 37

Надворешни врски[уреди | уреди извор]