Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 200м делфин во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите и полуфиналето за 200мжени делфин се одржаа на29 јули 2009, а финалето на 30 јули 2009.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Џесика Шипер
Австралија Австралија
Лиу Зиге
Народна Република Кина НР Кина
Катинка Хосцу
 Унгарија

Рекорди[уреди | уреди извор]

2'04"18 Зиге Лиу
Народна Република Кина НР Кина
14 август 2008
Пекинг, Кина
ШР 2'05"61 Отилија Једрзејчак
 Полска
28 јули 2005
Монтреал, Канада

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Мари Десценза  САД 2:04.14 4 3 СР
2 Џесика Шипер Австралија Австралија 2:05.50 4 4
3 Катинка Хосцу  Унгарија 2:06.21 6 6
4 Саманта Хамил Австралија Австралија 2:06.32 4 6
5 Аника Мелхорн  Германија 2:06.45 5 1
6 Аурор Монгел  Франција 2:06.66 5 5
7 Аудреј Лаксур  Канада 2:06.67 5 2
8 Лиујанг Јиао Народна Република Кина НР Кина 2:07.01 5 4
9 Јуи Мијамото Јапонија 2:07.13 5 6
10 Елен Ганди  Обединето Кралство 2:07.33 6 4
11 Кетлин Херси  САД 2:07.34 6 3
12 Зиге Лиу Народна Република Кина НР Кина 2:07.55 5 3
13 Катерина Гачети  Италија 2:07.84 6 5
14 Мича Остергард Јенсен К  Данска 2:08.54 6 2
15 Магали Росу  Франција 2:08.57 6 7
16 Зузана Јакобс  Унгарија 2:08.63 1 8
17 Мирела Олчак  Полска 2:08.72 6 0
18 Тајна Ханкс  Канада 2:09.42 4 8
19 Франческа Сегат  Италија 2:09.54 4 7
20 Жоана Марахаомело  Бразил 2:09.55 4 1
21 Јана Мартинова  Русија 2:09.80 4 0
22 Петра Грандлунд  Шведска 2:09.87 5 7
23 Рита Медрано  Мексико 2:10.29 5 9
24 Џесика Диконс  Обединето Кралство 2:10.32 4 2
25 Мартиа Ван Беркел  Швајцарија 2:11.41 5 0
26 Миреиа Белмонте  Шпанија 2:11.55 4 5
27 Мартина Гранстром  Шведска 2:11.65 6 8
28 Кетрин Меклим Јужна Африка ЈАР 2:11.75 6 1
29 Грејн Марфи  Ирска 2:13.66 3 3
30 Емилија Пикараинен  Финска 2:13.77 4 9
31 Тетјана Кала  Украина 2:13.98 6 9
32 Јумислејси Моралез Мендоса  Куба 2:14.00 3 7
33 Паула Зуковска  Полска 2:14.09 3 5
34 Барбора Завадова  Чешка 2:14.83 3 8
35 Линет Лим Сингапур Сингапур 2:15.82 2 2
36 Нина Дитрих  Австрија 2:15.95 5 8
37 Ерика Титилија Тотен Филипини Филипини 2:16.13 3 9
38 Јасемин Росенберг  Турција 2:16.24 3 2
39 Кристина Бернис Ленокс Порторико 2:17.56 3 1
40 Мајда Турнаџиџ  Босна и Херцеговина 2:18.09 3 6
41 Елиана Бариос  Венецуела 2:18.14 3 0
42 Симона Муколи  Сан Марино 2:19.84 2 4
43 ШенЈо Тинг  Тајван 2:21.05 1 4
44 Тин Тинг Кох Сингапур Сингапур 2:21.31 2 5
45 Марија Кој Гватемала Гватемала 2:21.37 2 3
46 Лаура Лусија Паз ЧАвез [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 2:21.47 2 9
47 Аист Доброволскеит  Литванија 2:22.48 2 0
48 Каракчуи Лилија Мароко Мароко 2:23.32 2 8
49 Давина Мањон  Малта 2:24.39 1 6
50 Вандита Даријал Индија Индија 2:25.07 1 2
51 Пуја Ракхава Алва Индија Индија 2:25.08 1 3
52 Ана Еуседа Гутиерез [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 2:25.51 1 5
53 Рамонд Шарезад Мароко Мароко 2:26.69 2 1
54 Даниеле Рејес Хинричсен  Чиле 2:27.49 2 7
55 Минирувани Самаркун  Шри Ланка 2:39.21 1 7
56 Тиери Ерасито Фиџи Фиџи 2:45.20 1 1

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Група Линија Време Забелешки
1 Катинка Хосцу  Унгарија 2 5 2:04.27
2 Мари Десценза  САД 2 4 2:04.33
3 Џесика Шипер Австралија Австралија 1 4 2:04.87
4 Лиујанг Јиао Народна Република Кина НР Кина 1 6 2:04.96
5 Аурор Монгел  Франција 1 3 2:05.09
6 Зиге Лиу Народна Република Кина НР Кина 1 7 2:05.29
7 Саманта Хамил Австралија Австралија 1 5 2:05.99
8 Аудреј Лакрус  Канада 2 6 2:06.85
9 Катлин Херси  САД 2 7 2:06.89
10 Аника Мелхорн]  Германија 2 3 2:07.43
11 Мича Сотегард Јенсен К  Данска 1 1 2:07.44
12 Катерина Гачети  Италија 2 1 2:07.59
13 Јуи Мијамото Јапонија 2 2 2:08.13
14 Зузана Јакобс  Унгарија 1 8 2:08.34
15 Елен Ганди  Обединето Кралство 1 2 2:08.55
16 Магали Росу  Франција 2 8 2:08.94

Финале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Линија Време Забелшки
 Златен Џесика Шипер Австралија Австралија 3 2:03.41 СР
 Сребрен Зиге Лиу Народна Република Кина НР Кина 7 2:03.90
 Бронзен Катинка Хосцу  Унгарија 4 2:04.28
4 Мари Деценза  САД 5 2:04.41
5 Лиујанг Јиао Народна Република Кина НР Кина 6 2:04.50
6 Аурор Монгел  Франција 2 2:05.48
7 Аудреј Лакруз  Канада 8 2:05.95
8 Саманта Хамил Австралија Австралија 1 2:06.11

Надворешни врски[уреди | уреди извор]