Далечинско пливање на светското првенство во водени спортови 2009

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во пливање на отворено на 2009 Светско Акватичко Првенство ќе се одржат од 21 јули до 25 јули на плажата Остиа во Рим.

Програма[уреди | уреди извор]

Дата Настан
Втроник, 21 јули 5км жени,
5км мажи
Среда, 22 јули 10км жени,
10км мажи
Саботра, 25 јули 25км жени,
25км мажи

Забелешка: Всушност натпреварите во пливање на отворено требаше да се одржат во недела, 19 јули (5км), вторник, 21 јули (Жени 10км) и четврток, 23 јули (Жени 25км); но како и да е Бирото на ФИНА на 18 јули одлучи на тој ден да нема натпреварување во пливање на отворено поради лоши временски услови.[1]

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Германија 3 0 0 3
2 Австралија Австралија 1 1 0 2
3  Италија 1 0 2 3
4 Обединето Кралство Обединето Кралство 1 0 0 1
5  Русија 0 3 1 4
6  САД 0 1 1 2
7  Грција 0 1 0 1
8 Јужна Африка ЈАР 0 0 1 1
 Бразил 0 0 1 1
Вкупно 6 6 6 18

Резиме на медалите[уреди | уреди извор]

Мажи[уреди | уреди извор]

Натпреварување Злато Сребро Бронза
5км
подробно
Томас Лурц
 Германија
56:26.9 Спиридон Гианиотис
 Грција
56:27.2 Чад Хо
Јужна Африка ЈАР
56:41.9
10км
подробно
Томас Лурц
 Германија
1:52:06.9 Ендрју Гемел
 САД
1:52:08.3 Фран Крипен
 САД
1:52:10.7
25км
подробно
Валерио Клери
 Италија
5:26:31.6 Трент Гримси
Австралија Австралија
5:26:50.7 Владимир Дјацин
 Русија
5:29:29.3

Жени[уреди | уреди извор]

Натпреварување Злато Сребро Бронза
5 км
подробно
Мелиса Горман
Австралија Австралија
56:55.8 Лариса Илченко
 Русија
56:56.3 Полиана Окимото
 Бразил
56:59.3
10км
подробно
Кери-Ане Пајне
Обединето Кралство Обединето Кралство
2:01:37.1 Екатерина Селиверстова
 Русија
2:01:38.0 Мартина Грималди
 Италија
2:01:38.6
25км
подробно
Ангела Мауер
 Германија
5:47:48.0 Ана Уварова
 Русија
5:47:51.9 Федерика Витале
 Италија
5:47:52.7

Наводи[уреди | уреди извор]