Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 200м грбно во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите и полуфиналето за 200м мажи грбно се одржаа на 30 јули 2009, а финалето на 31 јули 2009.

Medaglie[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Арон Пирсол
 САД
Рјосуке Ирие
Flag of Japan.svg Јапонија
Рајан Лохте
 САД

Рекорди[уреди | уреди извор]

Sport records icon WR.svg 1'53"08 Арон Пирсол
 САД
11 јули 2009
Индијанаполис, САД
РП 1'54"32 Рајан Лохте
 САД
30 март 2007
Мелбурн, Австралија

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Рјосуке Ирие Flag of Japan.svg Јапонија 1:55.20 9 4
2 Арон Пирсол  САД 1:55.88 8 4
3 Рајан Лохте  САД 1:55.97 7 4
4 Станислав Донец  Русија 1:56.03 9 3
5 Џорџ Ду Ранд Јужна Африка ЈАР 1:56.06 8 1
6 Јаник Либхерц  Германија 1:56.69 9 1
7 Радослав Кавецки  Полска 1:56.74 9 8
8 Аркади Вјатчинин  Русија 1:56.97 9 5
9 Омар А. Пинзон Гарсија  Колумбија 1:57.01 7 8
10 Ашвин Вилдбор  Шпанија 1:57.15 8 5
11 Крис Вокер-Хиборн  Обединето Кралство 1:57.52 8 2
12 Такаши Накано Flag of Japan.svg Јапонија 1:57.58 7 3
13 Дамјано Лестинги  Италија 1:57.73 9 6
14 Себастојано Ранфањи  Италија 1:57.75 9 7
15 Николас Дриберген  Холандија 1:57.86 7 7
16 Себастија Сотс  Австрија 1:57.97 9 0
17 Ешли Дилани Австралија Австралија 1:58.02 8 3
18 Бенџамин Стасулис  Франција 1:58.17 7 6
19 Феликс Волф  Германија 1:58.41 7 2
20 Курт Басет Нов Зеланд Нов Зеланд 1:58.46 8 8
21 Мет Хјуз  Канада 1:58.89 8 6
22 Марко Лоран  Обединето Кралство 1:59.19 8 7
23 Дерја Бујукунци  Турција 1:59.49 9 9
24 Питер Бернек  Унгарија 1:59.65 7 1
25 Дарен Мареј Јужна Африка ЈАР 1:59.84 5 5
26 Руфино Регуера  Шпанија 2:00.35 9 2
27 Маркус Роган  Австрија 2:00.39 7 5
28 Димитриос Часиотис  Грција 2:00.42 8 0
29 Мигел Роблес  Мексико 2:00.99 6 7
30 Ју Занг Народна Република Кина НР Кина 2:01.05 5 4
31 Леонардо Гуедес  Бразил 2:01.20 7 0
32 Педро Оливеира  Португалија 2:01.49 6 4
33 Педро Медел  Куба 2:01.70 6 6
34 Итаи Чамах Израел Израел 2:01.86 7 9
35 Јакуб Јасински  Полска 2:01.95 8 9
36 Квестослав Свобода  Чешка 2:02.00 6 0
37 Феи Ченг Народна Република Кина НР Кина 2:02.29 6 3
38 Андерс Мекинтајр  Канада 2:02.64 5 0
39 Андрерс Олвик  Естонија 2:02.97 6 8
40 Андриј Ковбаса  Украина 2:03.56 4 4
41 Олег Работа  Казахстан 2:03.71 6 2
42 Роби Збогар  Словенија 2:03.99 6 9
43 Карл Бурдис  Ирска 2:04.34 5 6
44 Давид Родригес  Куба 2:04.42 5 2
45 Константис Бохинс  Латвија 2:04.61 4 2
46 Наоуфел Бенабид  Алжир 2:05.06 5 1
47 Жан-Француз Шнајдер  Луксембург 2:05.22 4 5
48 Станислав Осински  Казахстан 2:06.12 5 3
49 Ехуд Сегал Израел Израел 2:06.91 6 1
50 Рехан Понча Индија Индија 2:06.92 4 1
51 Јури Захаров Киргистан Киргистан 2:07.07 5 7
52 Ачели Билал Мароко Мароко 2:07.59 3 3
53 Гуфри Робин Чи  Хонгконг 2:08.25 4 3
54 Каи Ви Рајнер Нг Сингапур Сингапур 2:08.57 4 7
55 Лонг до Хуј Виетнам Виетнам 2:08.83 4 8
56 Жан Луис Гомез Доминиканска Република Доминиканска Република 2:10.22 3 6
57 ЧаоЛин Цунг  Тајван 2:10.44 4 6
58 Николас Џејмс Зимбабве Зимбабве 2:10.76 3 1
59 Борис Кирилов  Азербејџан 2:10.96 3 7
60 Каспар Рајгла  Естонија 2:11.61 1 4
61 Дога Целик  Турција 2:12.26 5 9
62 Алберто Тасини  Сан Марино 2:12.80 3 0
63 Јусуф Еса Ал Јусуф Саудиска Арабија Саудиска Арабија 2:12.81 3 4
64 Тонг Антонио  Макао 2:13.22 4 9
65 Качик Плавчијан  Ерменија 2:14.19 4 0
66 Бајрон Бранденхан Намибија Намибија 2:14.47 2 5
67 Пок Ман Нгоу  Макао 2:14.87 2 7
68 Абас Рад Либан Либан 2:15.63 2 6
69 Х. Хернандез Марадиага [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 2:16.09 3 8
70 Николас Корд Гренада Гренада 2:16.65 2 2
71 Правин Токас Индија Индија 2:16.90 3 5
72 Мохамед Ал Гафери  ОАР 2:17.30 2 3
73 Армандо Зајас Клаур  Боливија 2:18.09 2 1
74 Марк Самут  Малта 2:19.46 3 9
75 Бенџамин Габард Самоа Самоа 2:20.25 1 5
76 Марселино Ричардс  Суринам 2:21.05 2 8
77 Хејману Сичан  Франција 2:21.63 2 4
78 Паул Елаиса Фиџи Фиџи 2:28.97 1 6
79 Метју Жил Маркет Маврициус Маврициус 2:29.91 2 9
80 Тиму Атаханов Туркменистан Туркменистан 2:34.13 1 2
81 Елајџи Ерасито Фиџи Фиџи 2:36.75 1 1
82 Ахмед Халиев Туркменистан Туркменистан 2:39.58 1 7

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Група Линија Време Забелешки
1 Арон Пирсол  САД 1 4 1:54.06 РП
2 Рјосуке Ирие Flag of Japan.svg Јапонија 2 4 1:54.14
3 Аркади Вјатчанин  Русија 1 6 1:54.90
4 Станислав Донец  Русија 1 5 1:55.25
5 Рајан Лохте  САД 2 5 1:55.39
6 Радослав Кавецки  Полска 2 6 1:55.62
7 Џорџ Ду Ранд Јужна Африка ЈАР 2 3 1:55.75
8 Ашвин Вилдбор  Шпанија 1 2 1:55.78
9 Крис Вокер-Хиброн  Обединето Кралство 2 7 1:56.05
10 Омар А. Пинзон Гарсија  Колумбија 2 2 1:56.40
11 Николас Дриберген  Холандија 2 8 1:56.85
12 Такаши Нанано Flag of Japan.svg Јапонија 1 7 1:57.02
13 Себастијан Стос  Австрија 1 8 1:57.15
14 Дамјано Лестинги  Италија 2 1 1:57.37
15 Јаник Либхерц  Германија 1 3 1:58.01
16 Себастијано Ранфањи  Италија 1 1 1:58.84

Финалe[уреди | уреди извор]

Име Забелешки Националност Линија Време Забелешки
 Златен Арон Пирсол  САД 4 1:51.92 СР
 Сребрен Рјосуке Ирие Flag of Japan.svg Јапонија 5 1:52.51 АзР
 Бронзен Рајан Лохте  САД 2 1:53.82
4 Аркадиј Вјатчанин  Русија 3 1:54.75 ЕР
5 Ашвин Вилбор  Шпанија 8 1:54.92
6 Стѕанислав Донец  Русија 6 1:55.36
7 Радослав Кавецки  Полска 7 1:55.60
8 Џорџ Ду Ранд Јужна Африка ЈАР 1 1:56.63

Надворешни врски[уреди | уреди извор]