Прејди на содржината

Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 100м краул во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификации и полуфиналето за 100м жени краул се одржаа на 30 1435 2009, а финалето на 31 јули 2009.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Брита Штефен
 Германија
Франческа Халсал
 Обединето Кралство
Лизбет Трикет
Австралија Австралија

Рекорди[уреди | уреди извор]

52"56 Брита Штефен
 Германија
27 јуни 2009
Берлин, Германија
CR 53"40 Лизбет Лентон
Австралија Австралија
30 март 2007
Мелбурн, Австралија

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Време група Линија Забелешки
1 Аманда Вир  САД 53.20 16 6
2 Лизбет Трикет Австралија Австралија 53.49 16 4
3 Раноми Кромовиџоџо  Холандија 53.61 17 6
4 Брита Стефен  Германија 53.62 17 4
5 Дана Волмер  САД 53.69 15 3
6 Жанет Отесен  Данска 53.79 15 6
7 Малија Матела  Франција 53.91 17 5
7 Фран Халсал  Обединето Кралство 53.91 17 3
9 Хана-Марија Сепала  Финска 53.94 15 5
9 Евелин Верасто  Унгарија 53.94 16 3
11 Даниела Шрајбер  Германија 54.08 16 7
12 Зеси Ли Народна Република Кина НР Кина 54.10 15 7
12 Хејли Палмер Нов Зеланд Нов Зеланд 54.10 16 1
14 Викторија Пун  Канада 54.27 15 1
15 Александра Герасимења  Белорусија 54.52 17 7
16 Марик Гуерер Австралија Австралија 54.60 16 2
17 Анастаија Аксенова  Русија 54.70 15 8
18 Џозефин Лилхејџ  Шведска 54.87 17 2
19 Арлин Семеко  Венецуела 54.92 14 1
19 Дарја Степањук  Украина 54.92 16 9
21 Аријана Вандерпул-Волас Бахреин Бахреин 54.96 14 6
22 Татјана Лемос Барбос  Бразил 55.02 16 8
23 Хитер Меклин  Канада 55.44 17 1
24 Габриела Фагундез  Шведска 55.45 17 8
24 Мирослава Најдановска  Србија 55.45 17 0
26 Биргит Кошичек  Австрија 55.76 15 9
27 Р. Рагнарсдотир  Исланд 55.78 14 7
28 Катерин вилд  Обединето Кралство 55.83 14 3
29 Јае Јун Ли  Јужна Кореја 55.86 13 6
30 Харука Уеда Јапонија 55.91 16 0
31 Катарина Филова  Словачка 56.00 13 8
32 Ванеса Гарсија Вега Порторико 56.01 11 3
33 Лилијана Ибањес  Мексико 56.04 13 7
33 Светлана Коклова  Белорусија 56.04 17 9
35 Хејси Виљареал  Куба 56.12 10 6
35 Нина Рангелова  Бугарија 56.12 13 9
37 Јајои Мацумото Јапонија 56.20 14 4
37 Катарзина Вилк  Полска 56.20 15 0
39 Ана Стилану  Кипар 56.29 13 1
39 Тинг Вен Куах Сингапур Сингапур 56.29 14 2
41 Клер Доусон  Ирска 56.32 12 6
42 Џолиен Симанс  Белгија 56.33 14 8
43 Петра Клосова  Чешка 56.34 13 3
44 Натан Јункрајанк  Тајланд 56.42 13 2
45 Хенриет Бренке  Норвешка 56.47 12 4
46 Сесилие Јохансен  Норвешка 56.50 11 5
47 Катарина Листопадова  Словачка 56.54 12 2
48 Никол Хорн Зимбабве Зимбабве 56.57 12 9
49 Ечер Дара  Унгарија 56.65 14 0
50 Надиа Коловини  Аргентина 56.66 14 5
51 Нина Вон Кокховен  Белгија 56.69 13 4
51 Нина Совинек  Словенија 56.69 14 9
53 Лорен Јамил Бахамонде Еквадор Еквадор 56.73 12 8
54 Хуанита Барето Барето  Колумбија 56.75 10 3
55 Цина Дролц  Словенија 56.76 11 4
56 Елина Партока  Естонија 56.77 9 8
57 Верена Клокер  Австрија 56.79 12 5
58 Емилија Пикараинен  Финска 56.94 13 0
59 Ксина Ки Аманда Лим Сингапур Сингапур 56.95 13 5
60 Фионал Дојл  Ирска 56.96 12 3
61 Киер Аткен Бермуда 56.99 10 5
62 Рагли Милсајт  Литванија 57.30 11 1
63 Кристине Мајлет  Луксембург 57.35 11 2
64 Хиу Ваи Шери Чаи  Хонгконг 57.53 12 0
65 Памела Бенитез Ел Салвадор Ел Салвадор 57.54 11 9
66 Аника Сарнак  Естонија 57.58 11 8
67 Ханг Ју Ше  Хонгконг 57.61 10 0
68 Химена Вилар  Венецуела 57.66 10 9
69 Наташа Моди Јамајка Јамајка 57.71 11 7
70 Никол Мармол Еквадор Еквадор 57.93 11 6
71 Ана-Лиза Мопио-Џејн Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја 57.97 9 6
72 Корал Дел М. Лопес Розарио Порторико 57.98 9 4
73 Кимберли Исон Зимбабве Зимбабве 58.06 8 5
74 Шарнител Меклин  Тринидад и Тобаго 58.31 10 1
75 Тејша Лајтбрн Бахреин Бахреин 58.47 8 2
76 Ерика Лајне Стјуарт  Колумбија 58.48 10 7
77 Фела Бенакур  Алжир 58.49 11 0
78 Кристина Черниев Израел Израел 58.53 1 1
79 Чинјер Пиугот  Суринам 58.57 9 7
80 Чи Лин Лонг Малезија Малезија 58.64 10 8
81 Грит Апанавикјус  Литванија 58.70 12 1
82 Марие Лаура Меза Костарика Костарика 58.88 8 4
83 Мајда Турначиќ  Босна и Херцеговина 58.91 12 7
84 Марианела Куаседа Костарика Костарика 59.25 7 4
85 Ешли Бренсфорд Аруба 59.27 9 1
86 Карен М. Торез Гусман  Боливија 59.42 8 3
87 Фарида Осман Египет Египет 59.45 10 2
88 Амина Мехо Либан Либан 59.60 9 3
89 Клелија Тини  Сан Марино 59.62 8 1
90 Шајла Милум Гардарнар Фарски Острови 59.63 8 8
91 Миријам Хатамлех Јордан Јордан 59.84 7 6
92 Нишани Сисилон  Суринам 59.94 6 8
93 Сара Абдулаху  Албанија 1:00.14 7 1
94 Рафаела Родони Палма  Чиле 1:00.31 9 0
95 Бин Јоума Сирија Сирија 1:00.47 7 5
95 Читаранјан Шуба Индија Индија 1:00.47 7 7
97 Даниела Мијахара Коељо  Перу 1:00.63 7 3
97 Шерон П. Фахарадо Сиера [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 1:00.63 8 6
99 Нолиен Фосан  Франција 1:00.70 6 4
100 Талаша Прабу Индија Индија 1:00.73 7 9
101 Џонај Брајденхан Намибија Намибија 1:00.75 6 2
102 Кристине Брајденхан Намибија Намибија 1:00.78 6 3
103 Натаља Филина  Азербејџан 1:00.84 7 8
104 Мелинда Суе Мекалиф  Малта 1:00.99 7 2
104 Разан Таха Јордан Јордан 1:00.99 8 9
106 Талиса Пејс  Малта 1:01.01 8 0
107 Нилшара Исенија  Холандија 1:01.12 7 0
108 Шенг Јо Тинг  Тајван 1:01.29 9 2
109 Шејнон Аустин Сејшели Сејшели 1:01.38 5 9
110 Силви Кетеларс  Холандија 1:01.47 8 7
111 Андреа Цедрон  Перу 1:01.49 6 6
112 Силвија Брунлехнер Кенија Кенија 1:01.56 4 5
113 Далија Торез Никарагва Никарагва 1:01.68 6 7
114 Моника Бернандо Мозамбик Мозамбик 1:01.71 5 0
115 Рамонд Шерезад Мароко Мароко 1:02.02 9 9
116 Чи Јан Тан  Макао 1:02.09 6 5
117 Џудид Илан Меаури Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја 1:02.34 5 7
118 Софија Ноел Гренада Гренада 1:02.41 4 2
119 Карла Тоскано Гватемала Гватемала 1:02.68 5 6
120 Анахит Барсејан  Ерменија 1:02.69 4 6
121 Чи Вун Лонг  Макао 1:02.76 6 9
122 Кетрин Милин Есватини 1:02.78 4 7
123 Аманда Џиа Ксин Лие Брунеј Брунеј 1:03.00 5 1
124 Бирита Дебес Фарски Острови 1:03.10 3 7
125 Пина Ерколано Кенија Кенија 1:03.26 5 8
126 Анжелика Тринкуер  Монако 1:03.32 5 3
127 Естел Ли Чуен Чонг Маврициус Маврициус 1:03.45 3 4
128 Ифизебе Габе Нигерија Нигерија 1:03.48 3 6
129 Ровена Марку  Албанија 1:03.87 5 5
130 Адерлин Меи-Ли Тин Хон Ко Маврициус Маврициус 1:03.91 6 1
131 Ајеша Ноел Гренада Гренада 1:03.96 5 2
132 Естела Филс Рабетсара Мадагаскар Мадагаскар 1:04.06 5 4
133 Олеје Диало Сенегал Сенегал 1:04.07 6 0
134 Маријана Забала  Боливија 1:04.37 4 8
135 Чејен Рова Фиџи Фиџи 1:04.67 4 1
136 Амели Тринкуер  Монако 1:04.87 3 3
137 Џесика Стањо Мозамбик Мозамбик 1:04.94 4 9
138 Самира Албитар Брунеј Брунеј 1:05.05 2 4
139 Марим Фае Сенегал Сенегал 1:05.06 4 3
140 Тиери Ерасито Фиџи Фиџи 1:05.26 3 2
141 Јара Довани Палестина 1:06.02 3 1
142 Џулија Алвес Маршалски Острови Маршалски Острови 1:06.13 2 6
143 Мирела Алам Либан Либан 1:06.53 4 0
144 Марија Греј Кох Брунеј Брунеј 1:06.93 4 4
145 Ракел К. Гленистер Самоа Самоа 1:07.00 3 5
146 Енгарјал Кулан Монголија Монголија 1:07.07 3 8
147 Ноел Аника Смит  Гвајана 1:07.11 3 9
148 Џулиен Кирчнер Маршалски Острови Маршалски Острови 1:07.84 2 2
149 Марија Гибонс Палау Палау 1:08.21 2 5
150 Оливија Инфилд Уганда Уганда 1:08.31 1 5
151 Сабине Хазбурн Палестина 1:08.57 3 0
152 Манур Максуд  Пакистан 1:08.92 2 3
153 Катерина Измајлова  Таџикистан 1:09.80 2 9
154 Осисанг Чилтон Палау Палау 1:10.45 2 7
155 Рида Мита  Пакистан 1:12.62 2 1
156 Гури Котеча Танзанија Танзанија 1:13.14 1 7
157 Шреја Дитал Непал Непал 1:15.58 1 4
158 Шаила Рана Непал Непал 1:15.84 2 0
159 Исмаил Аминат Инас Малдиви Малдиви 1:18.25 1 2
160 Џенет Сариева Туркменистан Туркменистан 1:18.63 1 6
161 И. Лена Кургус Бурунди Бурунди 1:18.73 1 3

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Група Линија Време Забелешки
1 Лизабет Трикет Австралија Австралија 1 4 52.84
2 Брита Стефен  Германија 1 5 52.87
3 Аманда Веир  САД 2 4 53.02
4 Фран Халсал  Обединето Кралство 1 6 53.05
5 Раноми Кромовиџоџо  Холандија 2 5 53.31
6 Жанет Отесен  Данска 1 3 53.41
7 Дана Волмер  САД 2 3 53.55
8 Евелин Верасто  Унгарија 1 2 53.74
9 Даниела Шрајбер  Германија 2 7 53.76
10 Хана-Марија Сепала  Финска 2 2 53.82
11 Хејли Палмер Нов Зеланд Нов Зеланд 2 1 53.91
12 Малија Матела  Франција 2 6 53.95
13 Зеси Ли Народна Република Кина НР Кина 1 7 53.97
14 Марик Гуерер Австралија Австралија 1 8 54.21
15 Викторија Пун  Канада 1 1 54.29
16 Александра Герасимењ  Белорусија 2 8 54.51

Финале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Линија Време Забелешки
 Златен Брита Стефен  Германија 5 52.07 СР
 Сребрен Фран Халсал  Обединето Кралство 6 52.87
 Бронзен Лизабет Трикет Австралија Австралија 4 52.93
4 Аманда Веир  САД 3 53.12
5 Дана Волмер  САД 1 53.30
6 Раноми Кромовиџоџо  Холандија 2 53.37
7 Жанет Отесен  Данска 7 53.70
8 Евелин Верасто  Унгарија 8 53.92

Надворешни врски[уреди | уреди извор]