Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 50м краул во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите за трката на 50м мажи слободно на 2009 Светско Акватичко Првенство во утринската сесија на 31 јули, а финалето во вечерната сесија на 1 август на стадионот Тор Вергата во Рим, Италија.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Светски Рекорд
20.94 Франција Фредерик Бускет Монпелје Франција 26 април 2009
Рекорд на Натпреварувањето
21.69 Јужна Африка Роланд Шуман Монтреал Канада 30 јули 2005

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Цезар Сиело
 Бразил
Фредерик Бускет
 Франција
Амаури Левукс
 Франција

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Цезар Сиело  Бразил 21.37 22 4 РП
2 Стефан Најстранд  Шведска 21.56 23 3
3 Фредерик Бускет  Франција 21.63 23 4
4 Џорџ Боуел Ли  Тринидад и Тобаго 21.64 21 3
5 Ната Адријан  САД 21.68 22 5
6 Амаури Левукс  Франција 21.70 23 5
7 Криштијан Такаш  Унгарија 21.71 22 6
8 Дује Дргања  Хрватска 21.72 21 6
9 Роланд Шуман Јужна Африка ЈАР 21.82 21 5
10 Кулен Џонс  САД 21.88 21 4
11 Метју Абуд Австралија Австралија 21.90 23 2
12 Конрад Черниак  Полска 21.93 21 7
13 Николас Сантос  Бразил 21.95 22 3
14 Дејвид Данфорд Кенија Кенија 21.96 22 8
15 Брент Хејдн  Канада 22.03 22 2
16 Грем Мур Јужна Африка ЈАР 22.04 20 6
17 Стефен Диблер  Германија 22.07 21 1
18 Марко Орси  Италија 22.09 23 6
19 Бари Марфи  Ирска 22.14 18 5
20 Петер Стимни  Шведска 22.18 23 0
21 Кајл Ричардсон Австралија Австралија 22.21 20 7
22 Сајмон Барнет  Обединето Кралство 22.23 23 9
23 Лукаш Гасиор  Полска 22.25 23 7
24 Јонис Каларгис  Грција 22.29 20 4
25 Јакинто де Хесус Алаја Доминиканска Република Доминиканска Република 22.31 20 8
25 Флори Ланг  Швајцарија 22.31 21 2
27 Александре Агустињо  Португалија 22.36 22 9
28 Алексеј Пунински  Хрватска 22.37 18 7
29 Елвис Бароус  Бахами 22.39 17 5
30 Чернеј Годеч  Словенија 22.41 21 8
31 Норберт Трандафир  Романија 22.50 20 2
32 Рамару Харада Јапонија 22.51 19 1
32 Апостолос Цагкаракис  Грција 22.51 20 3
34 Набил Кебаб  Алжир 22.54 21 0
35 Паулиус Викторавикјус  Литванија 22.55 16 8
36 Кан Тајла  Турција 22.57 19 7
36 Зиву Ли Народна Република Кина НР Кина 22.57 20 5
38 Влад Разван Какиус  Романија 22.59 19 4
39 Јорис Гранджин  Белгија 22.62 23 1
40 Адам Браун  Обединето Кралство 22.64 22 0
41 Макото Ито Јапонија 22.66 23 8
42 Теренс Хејнс Барбадос Барбадос 22.70 18 8
43 Паоло Сантос  Португалија 22.74 20 1
44 Вирдхавал Каде Индија Индија 22.79 20 9
45 Брет Фрејзер Кајмански Острови 22.80 13 1
46 Ли Каи Народна Република Кина НР Кина 22.81 22 1
47 Дмитро Черкасов  Украина 22.86 18 4
48 Хуан Камбиндо Романос  Колумбија 22.87 18 6
49 Нимрод Шапира Бар-Ор Израел Израел 22.90 17 2
50 Роман Куцик  Словачка 22.91 15 3
50 Миндаугас Садаускас  Литванија 22.91 17 1
52 Микал Навара  Словачка 22.93 15 7
53 Андрејс Дуда  Латвија 22.95 13 3
54 Андреи Разинау  Белорусија 22.98 19 5
55 Роберто Гомес  Венецуела 22.99 16 3
56 Аурелин Кунзи  Швајцарија 23.00 19 3
57 Андри Говоров  Украина 23.05 17 9
58 Рој-Ален Барч Бермуда 23.10 16 5
58 Јани Руси  Финска 23.10 20 0
60 АКУЊА Крокс  Венецуела 23.13 16 2
60 Џоел Гриншилдс  Канада 23.13 19 2
62 Станислав Кузмин  Казахстан 23.15 18 3
62 Оливер Елиот Бенадос  Чиле 23.15 19 8
64 Паша Вашади Рад Иран Иран 23.21 13 5
65 Раул Е. Мартинес Коломер Податотека:Flag of the Puerto Rico.svg Порторико 23.28 16 6
66 Мартин Форде Барбадос Барбадос 23.30 18 1
66 Мартин Шпицер  Австрија 23.30 18 9
68 Данил Тулупов  Узбекистан 23.32 16 4
68 Даниел Кокли Филипини Филипини 23.32 19 6
70 Гуфри Робин Чи  Хонгконг 23.35 17 6
71 Доминик Кол  Австрија 23.42 15 6
72 Владимир Сидоркин  Естонија 23.43 17 7
73 Мартин Кучер Белгери  Уругвај 23.44 19 0
74 Мохамад Бидарјан Иран Иран 23.49 13 0
74 Хикин Цитјне  Холандија 23.49 15 1
74 Конор Лини  Ирска 23.49 16 9
77 Данил Хаустов  Естонија 23.58 15 9
77 Артур Дилман  Казахстан 23.58 16 1
79 Хосе Алберто Монотоја Костарика Костарика 23.63 14 1
80 Николас Томас Бермуда 23.64 12 9
80 Грант Бихан Зимбабве Зимбабве 23.64 15 8
82 Хо Чун Јан  Хонгконг 23.68 17 8
83 Рафаел Стачиоти  Луксембург 23.69 17 3
84 Мохамад Мадух  Кувајт 23.74 19 9
85 Марио Монтоја Костарика Костарика 23.75 14 2
86 Хајдер Еснар  Босна и Херцеговина 23.77 11 0
86 Сидни Хокса  Албанија 23.77 17 4
88 Бранден Вајдхртс  САД 23.78 9 7
88 Мигел Несрала Доминиканска Република Доминиканска Република 23.78 13 8
90 Карлос Виверо Мадариага  Колумбија 23.79 12 5
90 Родион Давелар  Холандија 23.79 14 6
92 Јианг Бен Фо  Малта 23.80 16 7
93 Куам Амине Мароко Мароко 23.85 15 4
94 Бред Хамилтон Јамајка Јамајка 23.87 11 4
95 Куан Фонг Лао  Макао 23.89 14 4
96 Матар Самб Сенегал Сенегал 23.90 13 4
97 Марсело Алехандро Алба  Боливија 23.91 13 2
98 Василиј Данилов Киргистан Киргистан 23.93 18 0
99 Микаел Колојан  Ерменија 23.96 15 0
100 Јелоу Јијах Нигерија Нигерија 23.99 11 8
101 Кендрик Уј Филипини Филипини 24.01 15 5
102 Широнг Џефри Су Сингапур Сингапур 24.08 15 2
102 Арвут Чинапасаен  Тајланд 24.08 17 0
104 Карим Енаб Јордан Јордан 24.15 12 4
105 Абдул Кадре Мбане Ниане Сенегал Сенегал 24.16 12 2
106 Клемент Лим Сингапур Сингапур 24.18 13 6
107 Лук Хал Есватини 24.23 12 7
108 Петр Ромашкин  Узбекистан 24.27 14 3
109 Глен Виктор Сутанто Индонезија Индонезија 24.34 12 3
110 Зејн Џордан Замбија Замбија 24.35 11 7
111 Арјун Јајапракаш Индија Индија 24.37 12 6
112 Џонатан Вонг Јамајка Јамајка 24.40 10 8
113 Нарутјан Нарутјанјан  Ерменија 24.50 13 7
114 Абас Рад Либан Либан 24.52 14 7
115 Тимоти Ферис Зимбабве Зимбабве 24.56 14 0
116 Сергеј Наумовски Македонија Македонија 24.57 1 5
117 Фернандо Кастељанос Гватемала Гватемала 24.58 10 5
118 Џосуе Мек Леод  Тринидад и Тобаго 24.59 12 0
119 Хуан Карлос Сикафи Диаз [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 24.61 11 3
119 Јури Јизаџи  Молдавија 24.61 16 0
121 Самсон Фокадо Опуапко Нигерија Нигерија 24.62 10 3
121 Ентони Кларк  Франција 24.62 11 5
123 Саед Ал Џесми  ОАР 24.64 13 9
124 Емили-Роне Бакале Република Конго Република Конго 24.71 11 2
125 Жулиен Брис Света Луција Света Луција 24.80 9 5
126 Александер Реј Намибија Намибија 24.82 9 8
127 Хамуд Алхамуд  Кувајт 24.84 14 5
128 Ниал Кристофер Робертс  Гвајана 24.96 11 9
129 Каилан Стал Маријански Острови 25.06 9 6
130 Андреј Молчанов Туркменистан Туркменистан 25.09 10 9
131 Ваел Кубрусли Либан Либан 25.16 18 2
132 Кари Џ. Хоевданум А Фарски Острови 25.18 2 3
133 Мох Д’Акуела Јордан Јордан 25.22 11 6
134 Патрисио Вера Мозамбик Мозамбик 25.24 8 1
135 Даниел Кевин Прајк Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја 25.28 8 3
136 Иво Чилауле Мозамбик Мозамбик 25.32 9 3
136 Хешан Б. Унамбув  Шри Ланка 25.32 10 6
138 Ели Ебензер Вонг Маријански Острови 25.34 8 4
139 Омар Џасам Брунеј Брунеј 25.35 12 1
140 Жан Паскал Хјуз Грегорие Маврициус Маврициус 25.42 8 7
141 Николас Корд Гренада Гренада 25.43 8 8
142 Андреа Агуис  Малта 25.45 8 9
143 Адама Оуедраго Буркина Фасо Буркина Фасо 25.48 1 3
144 Ориол Канат  Андора 25.49 6 4
144 Шејн Мангру Сејшели Сејшели 25.49 8 6
146 Питер Попахун Покавин Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја 25.53 7 4
147 Рони Венкатачелум Маврициус Маврициус 25.55 7 1
147 Фернандо Медрано Никарагва Никарагва 25.55 8 5
149 Ерик Раџонсен Мадагаскар Мадагаскар 25.56 11 1
150 Дигуан Пигот  Суринам 25.59 6 9
151 Раинуи Терипаја  Франција 25.68 10 4
152 Натер Ахмед Алхамуд Саудиска Арабија Саудиска Арабија 25.75 14 9
153 Керсон Хендли СД Микронезија СД Микронезија 25.84 4 0
154 Џеси Нилон Самоа Самоа 25.90 7 7
155 Едвард Куарана Дингли  Малта 25.93 9 9
156 Гери Пинеда Гватемала Гватемала 25.98 7 9
156 Сергеј Кровјаков Туркменистан Туркменистан 25.98 10 0
158 Фабијан Грегори Бинс  Гвајана 25.99 3 9
159 Марк Пол Томсон Замбија Замбија 26.06 7 6
160 Карлос Алберто Ангола Ангола 26.10 7 3
160 Есау Симсон Гренада Гренада 26.10 9 0
162 Жан-Лук Агуер Света Луција Света Луција 26.17 7 0
163 Кент Чунг Сиу Брунеј Брунеј 26.19 7 5
164 Ибрахим Малики Нигер Нигер 26.26 2 0
164 Даглас Милер Фиџи Фиџи 26.26 5 8
166 Флоренс Љана  Албанија 26.36 10 1
167 Тураи Абасов  Азербејџан 26.40 7 2
168 Ганзи Магула Уганда Уганда 26.42 5 7
169 Елајџи Ерасито Фиџи Фиџи 26.48 7 8
170 Квентон Дапонт Есватини 26.49 6 7
171 Батсакан Даглун Монголија Монголија 26.54 9 4
172 Ахмед Салам Али Ал-Дулами Ирак Ирак 26.80 3 6
173 Џејк Виљареал Маршалски Острови Маршалски Острови 26.88 6 3
174 Шон Бренди Маршалски Острови Маршалски Острови 27.03 6 6
175 Саиф Аласам Саид Ал-Саиди Ирак Ирак 27.29 3 2
176 Нарацонг Цоргарјал Монголија Монголија 27.47 5 3
177 Понлуе Хем Тонг Камбоџа Камбоџа 27.51 6 2
178 Фахад Алкуз Брунеј Брунеј 27.59 4 4
179 Шајлеш Шумшер Рана Непал Непал 27.62 5 4
180 Инајат Хасан Малдиви Малдиви 27.68 5 1
181 Рон Року Сејшели Сејшели 27.72 8 2
182 Надир Елмофти Либија 27.83 6 1
182 Мохамед Муџахид Малдиви Малдиви 27.83 6 8
184 Пршида Јунг Шах Непал Непал 27.86 6 5
185 Дионисио Агустин Ли СД Микронезија СД Микронезија 27.87 3 4
186 Зин Манг Хтиет Бурма 6.59 5 2
187 Џул Јао Бесан Бенин Бенин 27.99 1 2
188 Чинг Мао Веи Самоа Самоа 28.14 5 0
189 Абиб Сереме Мали Мали 28.48 1 6
190 Баруф Али Комори Комори 28.53 10 2
191 Петеро Окотаи Кукови Острови 28.70 4 5
192 Жил Александре Кој Централноафриканска Република Централноафриканска Република 28.93 2 7
193 Рама Лерај Крист-Алекс Бурунди Бурунди 28.94 6 0
194 Есебеи Доран Палау Палау 28.99 3 3
195 Седарат Сао Камбоџа Камбоџа 29.07 5 9
196 Самсон Макер Танзанија Танзанија 29.31 2 8
197 Алишер Чингизов Таџикистан Таџикистан 29.46 5 5
198 Мохамед Кулибали Мали Мали 29.60 2 4
198 Коанг Гаткос Гор Етиопија Етиопија 29.60 4 3
200 Салум Мупунда Танзанија Танзанија 29.72 4 6
200 Квизер Цедриц Бурунди Бурунди 29.72 5 6
202 Бубакар Алуи Меса Нигер Нигер 30.19 3 1
203 Кристијан Насиф Централноафриканска Република Централноафриканска Република 30.56 1 4
204 Абдулакир Хусаин Џибути Џибути 30.71 4 1
205 Коку Месан Амегаши Того Того 31.41 3 8
206 Роберт Сканлан Самоа Самоа 31.56 4 8
207 Саидо Камилов  Таџикистан 32.32 3 5
208 Алберто Папус Де Маидра Бенин Бенин 32.54 1 7
209 Мохамад Ахмед Лебјад Мавританија Мавританија 1:02.51 4 7

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Група Линија Време Забелешки
1 Фредерик Бускет  Франција 2 5 21.21 РП
2 Дује Драгања  Хрватска 1 6 21.29
3 Амаури Левукс  Франција 1 3 21.32
4 Цезар Сиело  Бразил 2 4 21.35
5 Кулен Џонс  САД 1 2 21.40
6 Стефан Најстранд  Шведска 1 4 21.45
7 Натан Адријан  САД 2 3 21.46
8 Џорџ Боуел Ли  Тринидад и Тобаго 1 5 21.65
8 Криштијан Такаш  Унгарија 2 6 21.65
10 Николас Сантос  Бразил 2 1 21.69
11 Конрад Шчерниак  Полска 1 7 21.72
11 Грем Мур Јужна Африка ЈАР 1 8 21.72
13 Брент Хејдн  Канада 2 8 21.73 НР
14 Метју Абуд Австралија Австралија 2 7 21.74
15 Роланд Шуман Јужна Африка ЈАР 2 2 21.78
16 Дејвид Данфорд Кенија Кенија 1 1 21.89

Препливување[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Линија Време Забелешки
1 Џорџ Боуел Ли  Тринидад и Тобаго 4 21.20 РП
2 Криштијан Такаш  Унгарија 5 21.42

Финале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Линија Време Линија
 Златен Цезар Сиело  Бразил 6 21.08 РП
 Сребрен Фредерик Бускет  Франција 4 21.21
 Бронзен Амаури Левукс  Франција 3 21.25
4 Дује Драгања  Хрватска 5 21.38
5 Кулен Џонс  САД 2 21.47
6 Натан Адријан  САД 1 21.49
7 Џорџ Боуел Ли  Тринидад и Тобаго 8 21.51
8 Стефан Најстранд  Шведска 7 21.53

Надворешни врски[уреди | уреди извор]