Прејди на содржината

Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 200м мешано во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени
Егл, кралицата на змиите во паркот Глебе (214042811)

Квалификациите на женската трка на 200м поединечно мешано се одржаа во утрото во Недела, 26 јули[1]. Полуфиналето се одржа истиот ден вечерта, а додека финалето на 27 јули во вечерната сесија. Редот на пливање во штафетата беше: грбно, градно, делфин, Краул

Рекорд[уреди | уреди извор]

Рекорд Пливач Време Локација
СР Австралија Стефани Рајс 2:08.45 Народна Република Кина Пекинг 2008
ШП САД Кети Хоф 2:10.13 Австралија Мелбурн 2007

Квалификцаии[уреди | уреди извор]

Место Пливач Националност Време Група Линија Забелешки
1 Ариана Кукорс  САД 2:08.53 7 3 ШР
2 Катинка Хозцу  Унгарија 2:09.12 8 3
3 Стефани Рајс Австралија Австралија 2:09.64 8 4
4 Кирсти Ковентри Зимбабве Зимбабве 2:09.90 7 4
5 Хана Мајли  Обединето Кралство 2:10.24 7 5
6 Хули Хјорт-Хансен  Данска 2:10.53 6 3
7 Џулија Смит  САД 2:10.94 6 4
8 Емили Сибом Австралија Австралија 2:11.31 7 2
9 Камил Мафат  Франција 2:11.35 8 5
10 Евелин Варасто  Унгарија 2:11.61 6 5
11 Лиу Јинг Народна Република Кина НР Кина 2:11.91 6 6
12 Жоана Маранхао-Мело  Бразил 2:12.18 6 8
13 Франческа Сегат  Италија 2:12.52 7 6
14 Томојо Фукида Јапонија 2:12.66 8 1
15 Дарја Белјакина  Русија 2:12.80 7 0 НР
16 Ли Џиаксинг Народна Република Кина НР Кина 2:13.47 8 2
17 Стина Гардел  Шведска 2:13.52 7 9
18 Јана Мартинова  Русија 2:13.61 6 1
19 Грејн Марфи  Ирска 2:13.64 5 6
20 Ерика Морнингстар  Канада 2:13.70 7 1
20 Ерика Бурато  Италија 2:13.70 8 8
22 Џулија Вилкинсон  Канада 2:13.75 7 7
22 Миреира Белмонте  Белгија 2:13.75 8 7
24 Кери-Ане Пајне  Обединето Кралство 2:14.17 6 2
25 Ања Клинар  Словенија 2:14.40 6 7
26 Катерин Меклим Јужна Африка ЈАР 2:14.53 8 0
27 Луис Маи Јансен  Данска 2:14.61 6 0
28 Хана-Марија Сепала  Финска 2:14.62 6 9
29 Асами Китагава Јапонија 2:15.53 8 6
30 Марина Риби  Швајцарија 2:15.65 5 7
31 Џесика Пенгели Јужна Африка ЈАР 2:15.66 7 8
32 Фани Леклус  Белгија 2:15.88 4 4
33 Каролина Шчепанек  Полска 2:16.52 5 4
34 Симона Баумртова  Чешка 2:16.89 5 5
35 Сара Норденстам  Норвешка 2:16.96 8 9
36 Сио Ји Тинг Малезија Малезија 2:17.02 5 2
37 Ана Ковалчик  Полска 2:17.06 5 3
38 Ана Клистунова  Украина 2:17.23 4 2
39 Ким Далун  Јужна Кореја 2:17.65 5 8
40 Анастасија Коротков Израел Израел 2:17.79 4 8
41 Сара Лајнеф Тунис Тунис 2:17.86 5 1
42 Ким Хјеџин  Јужна Кореја 2:17.89 4 3
43 Натанан Јункрајанг  Тајланд 2:19.38 4 6
44 Ана-Лиса Полд  Естонија 2:19.46 4 7
45 Мароуа Матлути Тунис Тунис 2:19.55 4 5
46 Барбора Завадова  Чешка 2:19.87 5 0
47 Ерика Лајне Стјуарт  Колумбија 2:20.24 5 9
48 Ранон Аманова  Узбекистан 2:20.71 4 0
49 Јона Браденхан Намибија Намибија 2:23.54 3 1
50 Аист Дробоволскајт  Литванија 2:24.35 3 2
51 Корал дел Мар Лопес Росарио Порторико 2:24.45 3 5
52 Карла Тоскано Предлошка:ГМТ 2:25.37 3 4
53 Максин Хрд Зимбабве Зимбабве 2:25.45 2 7
54 Марија Кој Предлошка:ГМТ 2:25.77 3 3
55 Мајда Турнаџич  Босна и Херцеговина 2:26.33 4 1
56 Саманта Аревало Еквадор Еквадор 2:26.45 3 8
57 Кох Хои Ју Сингапур Сингапур 2:26.56 2 5
58 Нибал Јамут Либан Либан 2:27.94 2 4
59 Чинјере Пигот  Суринам 2:28.94 3 0
60 Симона Микиоли  Сан Марино 2:29.02 3 7
61 Кох Тинг Тинг Сингапур Сингапур 2:29.45 4 9
62 Селма Атич  Босна и Херцеговина 2:29.55 3 9
63 Кристине Бајденхан Намибија Намибија 2:31.58 2 8
64 Сара Абдулаха  Албанија 2:31.67 2 6
65 Лаура Лусија Паз Чавес [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 2:31.94 2 3
66 Шанон Аустин Сејшели Сејшели 2:33.47 1 4
67 Во Ти Тан Ву Виетнам Виетнам 2:36.35 3 6
68 Диана Ал Замел Сирија Сирија 2:37.65 2 1
69 Даниеле Бернадине Финдли Замбија Замбија 2:43.74 1 5
70 Чен Чонг Естеле Анаис Ли Маврициус Маврициус 2:45.32 2 0
71 Сакина Гулам  Пакистан 2:46.82 2 9
72 Чејене Рова Фиџи Фиџи 2:48.26 1 3
73 Сауса Аишат Малдиви Малдиви 3:07.54 1 6
Рита Медрано  Мексико НСТ 1 2
Ровена Марку  Албанија НСТ 2 2

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Пливач Националност Време Група Линија Забелешки
1 Ариана Кукорс  САД 2:07.03 2 4 СР
2 Стефани Рајс Австралија Австралија 2:08.68 2 5
3 Хана Мајли  Обединето Кралство 2:09.46 2 3
4 Хулие Хјорт-Хансен  Данска 2:09.87 1 3
5 Кирсти Ковентри Зимбабве Зимбабве 2:09.91 1 5
6 Евелин Вересто  Унгарија 2:09.91 1 2
7 Катинка Хосту  Унгарија 2:10.01 1 4
8 Камил Муфат  Франција 2:10.08 2 2
9 Џулија Смит  САД 2:10.29 2 6
10 лиу Јинг Народна Република Кина НР Кина 2:11.05 2 7
11 Дарија Белјакина  Русија 2:11.73 2 8 НР
12 Жоана Маранхало-Мело  Бразил 2:12.12 1 7
13 Франческа Сегат  Италија 2:12.34 2 1
14 Ли Џиаксин Народна Република Кина НР Кина 2:12.75 1 8
15 Емили Сибом Австралија Австралија 2:12.88 1 6
16 Томојо Фукуда Јапонија 2:13.36 1 1

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [1] Архивирано на 6 август 2009 г. Preliminary Results