Прејди на содржината

Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 100м грбно во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите за трката на 100м жени грбно на 2009 Светско Акватичко Првенство ќе се одржат во утринската и вечерната сесија на 27 јуки, а финалето во вечерната сесија на 28 јули ана стадионот Тор Вергата во Рим.

Еекорди[уреди | уреди извор]

Светски рекорд
58.77 Зимбабве Кирсти Ковентри Пекинг Народна Република Кина 11 август 2008
Рекорд на Првенството
59.44 САД Натали Коглин Мелбурн Австралија 27 март 2007

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Гема Спофорт  Обединето Кралство 58.78 11 4 ШР
2 Анастасија Зуева  Русија 59.01 12 5
3 Кирсти Ковентри Зимбабве Зимбабве 59.51 12 4
4 Емили Сибом Австралија Австралија 59.64 11 5
5 Шино Сакаи Јапонија 59.80 10 5
6 Гао Чанг Народна Република Кина НР Кина 59.84 11 7
7 Хејли МекГрегори  САД 59.91 10 4
8 Елизабет Симондс  Обединето Кралство 1:00.04 10 6
9 Аја Теракава Јапонија 1:00.18 11 3
10 Марија Громова  Русија 1:00.32 11 8
11 Даниела Самулски  Германија 1:00.34 12 2
12 Елизабет Пелтон  САД 1:00.47 12 7
13 Фабиола Молина  Бразил 1:00.53 10 2
14 Прениље Јесинг Ларсен  Данска 1:00.67 12 8
15 Зао Јинг Народна Република Кина НР Кина 1:00.79 12 3
16 Алексиане Кастел  Франција 1:00.80 11 6
17 Белинда Хокинг Австралија Австралија 1:00.90 10 3
18 Марија Гонсалес  Мексико 1:00.94 9 5
19 Ечер Дара  Унгарија 1:01.10 11 2
19 Елена Гемо  Италија 1:01.10 11 1
21 Валентина Де Нарди  Италија 1:01.46 10 0
22 Ечер Барон  Франција 1:01.48 12 6
23 Сања Јованович  Хрватска 1:01.53 10 7
24 Синед Расел  Канада 1:01.63 12 1
25 Алисија Чорц  Полска 1:01.75 12 0
26 Симона Баумртова  Чешка 1:01.79 12 9
27 Петра Клосова  Чешка 1:01.83 8 4
28 Каролина Колорадо Хенао  Колумбија 1:01.85 10 1
29 Ирина Ашеникова  Украина 1:02.00 11 0
30 Габриеле Сукис  Канада 1:02.14 10 8
31 Ксенија Григоренко  Украина 1:02.36 9 4
32 Кимберли Бајс  Белгија 1:02.46 9 1
33 Аислинг Кони  Ирска 1:02.55 9 8
34 Анастасија Прилепа  Казахстан 1:02.72 7 7
35 Клаудија Наизебло  Полска 1:02.74 11 9
36 Мелани Ночер  Ирска 1:02.76 8 7
37 Марика Страцместер  Србија 1:02.90 9 0
38 Сара Ролкјо  Луксембург 1:02.97 8 1
39 Кјара Ајткен Податотека:Flag of Bermuda Бермуда 1:02.99 9 7
40 Дина Хегаци Египет Египет 1:03.03 8 3
41 александра Ковалева  Белорусија 1:03.17 8 2
42 Јекатерина Руденко  Казахстан 1:03.29 8 5
43 Мартина ван Беркел  Швајцарија 1:03.44 8 6
44 Екатерина Аврамова Предлошка:БУЛ 1:03.47 9 2
45 Хесерик Пинто  Венецуела 1:03.48 7 5
46 Лау Јин Јан Клаудија  Хонгконг 1:03.51 7 3
47 Катарина Мили  Словачка 1:03.57 6 3
48 Маја Совијек  Словенија 1:03.66 7 6
49 Тцаи Хиу Ваи Шери  Хонгконг 1:03.69 10 9
50 Лим Шана Џиа Ји Сингапур Сингапур 1:03.72 8 8
51 Рамирес Моника  Андора 1:03.79 5 4
52 Елоид Венхејм  Белгија 1:04.01 9 9
53 Алана Дилет  Бахами 1:04.09 9 6
54 Дана Гејлс  Луксембург 1:04.12 8 0
55 Ана-Лиса Полд  Естонија 1:04.14 6 7
56 Лодрес Виљасењор  Мексико 1:04.22 6 5
57 Ерика Лајне Стјуард  Колумбија 1:04.55 7 9
58 Кетлин Сеп  Естонија 1:04.79 7 1
59 Риа-Роса Коскеалаинен  Финска 1:04.89 7 8
60 Кан Јеон-Сео  Јужна Кореја 1:05.19 8 9
61 Дијана Чанг Еквадор Еквадор 1:05.33 6 9
62 Јулдуз Кучкарова  Узбекистан 1:05.34 7 0
63 Нг Хианг Јует Линет Сингапур Сингапур 1:05.65 6 1
63 Чен Тинг  Тајван 1:05.65 7 4
65 Никол Мармол Еквадор Еквадор 1:05.77 6 4
66 Марија Вирџинија Маез Франко  Парагвај 1:05.81 7 2
67 Елимар Бариос  Венецуела 1:06.14 6 2
68 Амина Мехо Либија 1:06.80 6 8
69 Нишани Сисилона  Суринам 1:07.34 4 3
70 Сиона Хуксел Света Луција Света Луција 1:07.55 4 1
71 Гизем Чан  Турција 1:07.62 1 6
72 Карло Тоскано Гватемала Гватемала 1:07.76 5 3
73 Карен Миленка Торес Гусман  Боливија 1:07.90 5 5
74 Кирстен Лафам Зимбабве Зимбабве 1:07.95 5 8
75 Силви Кетеларс  Холандија 1:08.09 5 2
76 Ребека Шарп Податотека:Flag of Bermuda Бермуда 1:08.31 6 0
77 Кендесе Нејгл Јамајка Јамајка 1:08.37 5 7
78 Карен Вилорио [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 1:08.84 4 2
79 Џонај Брајденхан Намибија Намибија 1:08.88 5 6
80 Никол Кремона  Малта 1:09.10 5 1
81 Рачита Шах Кенија Кенија 1:09.32 3 1
82 Фонг Ман Ваи  Макао 1:09.53 4 5
83 Фариха Заман Индија Индија 1:10.12 5 0
84 Че Лук Ин  Макао 1:10.20 5 9
85 Лаура Лусија Паз Чавес [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 1:10.25 4 8
86 Бирита Дабез Податотека:Flag of the Faroe Islands Фарски Острови 1:10.30 3 5
87 Анжелика Трикуер  Монако 1:10.58 3 6
88 Маријана Забаља  Боливија 1:11.10 4 0
89 Софи Ноел Гренада Гренада 1:11.40 4 9
90 Силвија Брунлехар Кенија Кенија 1:11.60 3 2
91 Жаде Ашлиг Хауард Замбија Замбија 1:11.86 2 5
92 Далија Торез Никарагва Никарагва 1:12.99 4 6
93 Џесика Коса Мозамбик Мозамбик 1:13.10 2 3
94 Марим Фае Сенегал Сенегал 1:13.23 3 7
95 Киран Кан  Пакистан 1:13.37 4 4
96 Рут Карваљо Ангола Ангола 1:13.52 3 4
97 Чејене Рова Фиџи Фиџи 1:13.53 3 9
98 Ракел Катрине Гленистер Самоа Самоа 1:13.74 3 0
99 Фаина Салате Мозамбик Мозамбик 1:14.77 2 7
100 Естела Филс Рабетсара Малдиви Малдиви 1:14.81 3 3
101 Кадидитау Диенг Сенегал Сенегал 1:14.91 3 8
102 Амели Тринкуер  Монако 1:16.10 2 2
103 Марија Грејс Кох Брунеј Брунеј 1:17.73 2 4
104 Џудит Илан Меури Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја 1:18.09 2 6
105 Амнахјани Мохамед Хусеин Брунеј Брунеј 1:19.60 2 9
106 Рени Јани  Албанија 1:19.95 1 4
107 Саусан Аишат Малдиви Малдиви 1:20.65 1 5
108 Рида Мита  Пакистан 1:21.22 2 8
109 Гури Котеча Танзанија Танзанија 1:23.64 1 3
110 Шаила Рана Непал Непал 1:23.81 2 0
111 Ифизибе Габе Нигерија Нигерија 1:24.96 2 1
112 Даоханг Интавонг Лаос Лаос 1:30.02 1 7
113 Тепаксоне Чинфавонг Лаос Лаос 1:42.58 1 2
Магдалена Курас  Шведска НСТ 1 1
Анахит Берсегјан  Ерменија НСТ 4 7
Ингвилд Снилдал  Норвешка НСТ 9 3
Ана Волков Израел Израел ДСК 6 6

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Анастасија Зуева  Русија 58.48 1 4 СР
2 Џема Софорт  Обединето Кралство 58.74 2 4
3 Емили Сибом Австралија Австралија 59.15 1 5
4 Кирсти Ковентри Зимбабве Зимбабве 59.21 2 5
5 Шихо Сакаи Јапонија 59.25 2 3
6 Зао Јинг Народна Република Кина НР Кина 59.39 2 8
7 Елизабет Симондс  Обединето Кралство 59.55 1 6
7 Хајли МекГрегори  САД 59.55 2 6
9 Даниела Самулски  Германија 59.77 2 7
10 Гао Чанг Народна Република Кина НР Кина 1:00.21 1 3
11 Аја Теракава Јапонија 1:00.31 2 2
12 Марија Громова  Русија 1:00.49 1 2
13 Елизабет Пелтон  САД 1:00.51 1 7
14 Фабиола Молина  Бразил 1:00.55 2 1
15 Алексани Кастел  Франција 1:00.63 1 8
16 Перниље Јесинг Ларсен  Данска 1:00.67 1 1

Финале[уреди | уреди извор]

Место Име Националност Време Линија Забелешки
 Златен Џема Софорт  Обединето Кралство 58.12 5 СР
 Сребрен Анастасија Зуева  Русија 58.18 4 НР
 Бронзен Емили Сибом Австралија Австралија 58.88 3 ОК
4 Шино Сакаи Јапонија 59.14 2 АЗ
5 Зао Јинг Народна Република Кина НР Кина 59.28 7 НР
6 Хајли МекГрегори  САД 59.42 8
7 Елизабет Симондс  Обединето Кралство 59.71 1
8 Кирсти Ковентри Зимбабве Зимбабве 59.74 6

Забелешка: Анастасија Зуева постави шампионатски рекорд на 50м грбно во свртувањето (28.13).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]