Прејди на содржината

Скокови во вода на светското првенство во водени спортови 2009 - скок од 1м во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Резултати[уреди | уреди извор]

Зелената ги означува финалситите

Место Скокач Националност Прелиминарна Финале
Бодови Место Бодови Место
 Златен Квин Каи Народна Република Кина НР Кина 412.00 3 449.00 1
 Сребрен Занг Ксинхуа Народна Република Кина НР Кина 416.10 1 445.90 2
 Бронзен Метју Мичам Австралија Австралија 369.05 9 440.20 3
4 Питер Ватерфилд Обединето Кралство Обединето Кралство 365.80 10 432.60 4
5 Иљја Кваша  Украина 378.50 4 413.10 5
6 Хавиер Илиана  Шпанија 371.40 6 395.55 6
7 Ерик Сен  Канада 369.80 8 391.80 7
8 Андрзеј Рзесзутек  Полска 360.70 12 369.25 8
9 Крис Колвил  САД 413.35 2 350.30 9
10 Иљја Закхаров  Русија 370.95 7 322.75 10
11 Павло Розенберг  Германија 372.95 5 320.65 11
12 Карлос Калво  Шпанија 364.55 11 307.60 12
16.5 H09.5 00:55.635 O
13 Никола Маркони  Италија 352.40 13
14 Константин Блаха  Австрија 350.40 14
15 Себастиан Виља Кастанеда  Колумбија 342.60 15
16 Тери Хорнер  САД 336.15 16
17 Кристофер Сачин  Италија 334.00 17
18 Цезар Кастро  Бразил 329.95 18
19 Грант Нил Австралија Австралија 327.65 19
20 Тимо Клани  Норвешка 323.10 20
21 Хорхе Луис Пупо Карбаљо  Куба 321.75 21
22 Евгениј Кузнецов  Русија 319.20 22
23 Матиу Росет  Франција 314.20 23
24 Хулиан Санчес  Мексико 313.95 24
25 Виктор Мануел Торанзо  Куба 311.90 25
26 Игнас Баркаускас  Литванија 311.50 26
27 Симе Перич  Хрватска 311.40 27
28 Јахел Кастиљо  Мексико 295.80 28
29 Сон Сонгхел Јужна Кореја 290.45 29
30 Тимофеи Хордеичик  Белорусија 275.15 30
31 Хорхе Санчес  Венецуела 270.80 31
32 Виље Вахтола  Финска 259.30 32
33 Мухамад Фахру Изат Малезија Малезија 250.65 33
34 Михел Анас  Германија 231.25 34
35 Аргенис Алварес Доминиканска Република Доминиканска Република 194.45 35

Надворешни врски[уреди | уреди извор]